Sirija atmetė pirmadienį JT Saugumo Tarybos priimtą rezoliuciją, kurioje šaliai grasinama sankcijomis. Valstybinė žiniasklaida rezoliuciją pavadino Izraelio ir JAV sąmokslu. Kartu ji pamėgino sudaryti įspūdį, kad Jungtinės Tautos dėl buvusio Libano ministro pirmininko Rafiko Haririo nužudymo prie gėdos stulpo neteisėtai kala ne tik dalį Sirijos vadovybės, bet visą tautą.
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba
© EPA-ELTA
Laikraštis "Al-Thawra" paragino sirus būti ryžtingus ir pareiškė, kad "tai yra ne pirmas kartas, Sirija jau yra išlaikiusi daug sunkių egzaminų".

Televizijos stoties "Al Arabija" duomenimis, Damaskas dabar siekia sušaukti neeilinį Arabų lygos posėdį. Antradienį apie 400 studentų susirinko Sirijos sostinėje Damaske parodyti savo solidarumą prezidentui Baschirui al-Assadui.

15 Saugumo Tarybos narių pirmadienį vienbalsiai priėmė rezoliuciją, numatančią ekonomines sankcijas, jei Sirijos vadovybė nebendradarbiaus su R.Hariri mirties aplinkybes tiriančia komisija. Keli Sirijos režimo nariai įtariami dalyvavę rengiant pasikėsinimą.

Saugumo Taryba įpareigojo Siriją suimti ir apklausti visus asmenis, įtariamus dalyvavus mirtiname pasikėsinime. Tarp jų yra ir Sirijos prezidento Bascharo al-Assado brolis bei svainis. Juos, kaip įtariamuosius, spalio mėnesį įvardijo specialusis JT tyrėjas Detlevas Mehlis. Visos JT šalys, be to, paragintos neįsileisti įtariamųjų ir įšaldyti jų bankų sąskaitas.

"Jei minėti įpareigojimai nebus įvykdyti, tai turės padarinių", - savo kalboje grasino britų užsienio reikalų ministras Jackas Straw. JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice taip pat paskelbė apie "rimtus padarinius" tokiu atveju.

JT paskutinę minutę atsisakė ketinimų rezoliucijoje aiškiai paminėti ekonomines ir diplomatines sankcijas, taip norėdamos išvengti Rusijos ir Kinijos pasipriešinimo. Nepaisant to, amerikiečių ambasadorius JT Johnas Boltonas po posėdžio pažymėjo, jog yra "labai patenkintas rezultatu". Nors rezoliucijoje neišvardyta, kokių sankcijų gali būti imtasi, tačiau įmanomos visos, numatytos JT chartijoje.

C.Rice apkaltino Siriją remiant teroristus. "Sirija turi iš esmės pakeisti savo poziciją, - sakė ji. - JT dabar imasi žingsnių, kad patrauktų Siriją atsakomybėn".

Sirijos užsienio reikalų ministras Farukas al-Schara savo ruožtu Saugumo Tarybai pareiškė, kad, vadovaujantis D.Mehlio argumentais, sprogdinimais Londone liepos mėnesį turėtų būti apkaltintos ir britų žinybos. Jis pažymėjo, kad jo šalis neturi nieko bendra su nužudymu. C.Rice ministro žodžius pavadino "neįtikėtina tirada".

Rezoliucija reikalauja Sirijos visiškai bendradarbiauti su D.Mehliu, kurio darbą gyrė visos Saugumo Tarybos narės, įskaitant Alžyrą. D.Mehlis esą pats gali nustatyti savo vykdomų apklausų vietą ir sąlygas. Iki šiol Sirija, pasak D.Mehlio, nuslėpė daug svarbios informacijos ir draudė jam vienam apklausti įtariamuosius.

R.Hariris, stiprios Sirijos įtakos Libano politikai priešininkas, kartu su dar 22 žmonėmis buvo nužudytas per galingą sprogimą šių metų vasario 14-ąją. JT tada nusprendė pradėti jo žūties aplinkybių tyrimą.

Atitinkama komisija padarė išvadą, kad "nužudymą organizavo sirų ir libaniečių saugumo pajėgos". Išpuolis buvo ilgai planuota operacija, kuri nebūtų įmanoma bei valstybinių tarnybų paramos.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (6)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (110)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (17)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (5)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (123)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (9)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...

„Saulėlydžio“ žvaigždės kovos su paparacais: slėpdavosi net bagažinėje

Visiems teko girdėti apie įžymybių „kovas“ su paparacais. Kol paauglių dievaitis Justinas...

Šiuolaikinės moters emocinės perkrovos: lyginame su gyvenimu prieš šimtą metų

Būti moterimi šiandien sudėtingiau nei anksčiau. Tai tiesa. Ir esmė ne vien tame, kad dabar...

Bjaurus skandalas Ukrainoje: du žaidėjai pardavė rinktinės rungtynes (28)

Ukrainos ledo ritulio rinktinę supurtė lažybų skandalas. Du žaidėjai prisipažino gavę pinigų...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (34)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...