Po Sankt Peterburgo metro atakos kaltininkai dar nėra visiškai nustatyti, bet Rusijos intervencija Čečėnijoje ir Sirijoje kelia jai „Islamo valstybės“ ir kitų teroristinių grupuočių grėsmę. Kirgizijos saugumo tarnybos patvirtino, kad įtariamasis buvo iš Kirgizijos, jis susisprogdino.
Žmonės gedi teroro akto Sankt Peterburge aukų
© AFP / Scanpix

Daugelį metų praėjusio amžiaus 10-ajame dešimtmetyje ir šio amžiaus I-ajame dešimtmetyje teroristinės atakos drebindavo Rusiją nerimą keliančiu dažniu: čečėnų nepriklausomybės judėjimas, virtęs islamistine teroristine grupuote, atakuodavo traukinius, lėktuvus ir metro stotis.

Tačiau už Čečėnijos ribų ir kitose neramiose Šiaurės Kaukazo respublikose atakų skaičius pastaraisiais metais smarkiai sumažėjo. Pirmadienio sprogimas Sankt Peterburgo metro buvo kruviniausias teroristinis aktas ne Pietų Rusijoje nuo pat 2011 metų, kai per išpuolį Maskvos Domodedovo oro uoste žuvo 37 žmonės.

Iki pirmadienio vakaro nė viena grupuotė dar nebuvo prisiėmusi atsakomybės už sprogimą Sankt Peterburge, tačiau turint galvoje teroristinių atakų Rusijoje istoriją, įtarimai veikiausiai kris ant islamistinių grupuočių, rašo „The Guardian“.

Ankstyvosios čečėnų teroristinės atakos, pavyzdžiui, 2002 ir 2004 metų įkaitų dramos Maskvos kino teatre „Nord Ost“ ir Beslano pradinėje mokykloje, būdavo lydimos reikalavimų, kad Rusija pasitrauktų iš Čečėnijos. Masinis žudymas nebūdavo pagrindinis jų tikslas.

Sankt Peterburgo teroras: kas norėjo atkeršyti Rusijai?
© Reuters / Scanpix

Vėliau čečėnų nepriklausomybės judėjimas pasivadino Kaukazo Emyratu, kuris siekė daugiausia musulmonų gyvenamame Šiaurės Kaukazo regione įkurti islamišką valstybę, ir prisiviliojo kovotojų iš tokių kaimyninių respublikų kaip Dagestanas.

Kaukazo Emyratas prisiėmė atsakomybę už 2009 metų traukinio susprogdinimą, 2010 metų sprogimus Maskvos metro ir 2011 metų savižudžio sprogdintojo išpuolį Maskvos Domodedovo oro uoste.

Šio sukilėlių judėjimo emyru pasiskelbęs Doku Umarovas 2013 metais buvo nužudytas: manoma, kad Rusijos saugumo tarnybos per tarpininkus perdavė jam užnuodyto maisto. Nuo to karto grupuotės sugebėjimai rengti išpuolius pačioje Rusijos širdyje pradėjo blėsti.

Tuo tarpu pačioje Čečėnijoje sklando pranešimai apie kankinimus ir sudegintus namus tų šeimų, kurios, kaip manoma, turi sąsajų su sukilėliais. Prieš 2014 metų Sočio žiemos olimpines žaidynes atnaujinus kovą su įtariamais islamistais ir daugeliui kovotojų pasitraukus į Siriją, sukilimas Šiaurės Kaukaze nuslopo.


Egzistuoja nemažai išsamių įrodymų, kad Rusijos saugumo tarnybos ignoravo įtariamus kovotojus, vykstančius į Siriją: jos manė, kad už Rusijos ribų jie kels mažesnę grėsmę negu šalies viduje. Taip pat sklando ne vienas pranešimas apie tai, kaip iš buvusių Sovietų Sąjungos respublikų Centrinėje Azijoje kilę musulmonai dirbdami statybose Rusijoje suradikalėjo ir galiausiai išvyko į Siriją.
Rusijos saugumo pareigūnai yra sakę, kad Sirijoje kovoja keli tūkstančiai islamistų kovotojų iš Rusijos ir kitų buvusių Sovietų Sąjungos respublikų.

Nuo 2015 metų rugsėjo, kai Basharo al Assado režimą palaikanti Rusija įsitraukė į karinius veiksmus Sirijoje, internete pasirodė nemažai propagandinių „Islamo valstybės“ vaizdo įrašų, kuriuose grasinama atkeršyti Vladimirui Putinui ir Rusijos gyventojams.

Sankt Peterburgo teroras: kas norėjo atkeršyti Rusijai?
© AFP / Scanpix

2015 metų rugsėjį buvo susprogdintas keleivinis laineris, skridęs iš Egipto Šarm aš Šeicho kurorto į Sankt Peterburgą. Per šią katastrofą žuvo daugiau kaip 200 žmonių, o atsakomybę už ją prisiėmė „Islamo valstybė“.

Tačiau iki šiol sėkmingos „Islamo valstybės“ atakos Rusijos viduje buvo surengtos tik Čečėnijoje ir kitose Šiaurės Kaukazo vietose.

Rusiškos kilmės karines grupuotes Rusija persekioja ne tik Sirijoje: svarbias šio judėjimo figūras ji tyliai stengiasi likviduoti ir Turkijoje. Manoma, kad su Rusijos žvalgyba susiję žudikai Stambule yra nužudę kelis asmenis, kurie buvo susiję su čečėnų islamistiniu sukilimu.

Kol kas nėra jokių įrodymų, kad pirmadienio sprogimą surengė „Islamo valstybė“ ar Šiaurės Kaukazo karinės grupuotės. Sankt Peterburge pastaraisiais metais yra nugriaudėję ir daugiau mažesnių sprogimų, susietų su nacionalistų kuopelėmis. Tačiau atsitiktinis žmonių žudymas metro nesiderina su įprastais jų metodais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (19)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (73)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (5)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (17)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (52)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (17)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (16)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...