Buvęs Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotojas Aleksandras Litvinenka ir advokatas Jurijus Felštinskis sako turį naujų įrodymų, patvirtinančių FST sąsajas su 1999 metų rugsėjį Maskvoje įvykdytais gyvenamųjų namų sprogdinimais, nusinešusiais beveik 300 žmonių gyvybes.
A.Litvinenka, gavęs politinį prieglobstį Didžiojoje Britanijoje, o Rusijoje nuteistas pusketvirtų metų kalėti lygtinai, yra daug triukšmo sukėlusios knygos "FST sprogdina Rusiją" autorius. Ši knyga, kurioje Rusijos specialiosios tarnybos kaltinamos organizavusios teroro aktus 1999 metais, tapo Boriso Berezovskio dokumentinio filmo "Pasikėsinimas į Rusiją" pagrindu.

Pulkininkas A.Litvinenka tvirtina turįs pagrindinių įtariamųjų dėl sprogdinimų raštiškus parodymus, kurie esą paneigia "čečėniškojo pėdsako" šioje byloje versiją ir patvirtina kitą, iškeltą jo knygoje, - jog su tuo susijusios specialiosios tarnybos.

Dalį to, ką jie vadina pagrindinių įtariamųjų parodymais, A.Litvinenka ir advokatas J.Felštinskis pristatė žurnalistams ir sprogdinimus tiriančiai visuomeninei komisijai per ketvirtadienį vykusį Maskvos ir Londono "interneto tiltą".

A.Litvinenka sakė turįs "šešiuose lapuose surašytus" pagrindinio FST įtariamojo dėl šių sprogdinimų Ačemezo Gočijajevo paaiškinimus. FST teigia, kad A.Gočijajevas dirbo čečėnų kovotojų lauko vadams Šamiliui Basajevui ir Khattabui, kuriuos specialiosios tarnybos laiko šių sprogdinimų organizatoriais.

"Medžiaga, kurią mums perdavė Gočijajevas, labai svarbi tiesai nustatyti. Jis pats panoro su mumis susisiekti", - sakė A.Litvinenka.

Pasak jo, svarbiausia šiuose parodymuose tai, kad A.Gočijajevas "iš tiesų nuomojo patalpas, kuriose buvo laikomi sprogmenys, bet darė tai pažįstamo paprašytas". Pažįstamo pavardė nebuvo nurodyta, tačiau žinoma, kad A.Gočijajevas su juo pažįstamas iš vaikystės. A.Gočijajevas įsitikinęs, kad šis jo draugas yra FST agentas.

Kai buvo susprogdinti du pastatai, rugsėjo 13-ąją, po antrojo sprogimo, A.Gočijajevas įspėjo pareigūnuųs apie galimus naujus išpuolius ir tada buvo aptikti sprogmenys, sakė A.Litvinenka.

Raštiškus parodymus A.Gočijajevas davė šių metų balandžio 24 dieną, pranešė J.Felštinskis. Kaip patvirtinimą, jog parodymai autentiški, interneto tilto dalyviai parodė žurnalistams A.Gočijajevo nuotraukas, taip pat jo parodymų faksimilę, kuri perduota visuomeninei komisijai.

A.Litvinenka pabrėžė, jog neperša jokios pozicijos, bet tiesiog perduoda dokumentus.

A.Litvinenka plačiai pagarsėjo po to, kai viešai pareiškė, kad FST kovos su nusikalstamais susivienijimais valdybos vadovybė jam ir dar keliems darbuotojams pavedė "nužudyti žinomą Rusijos verslininką B.Berezovskį".

Kovo mėnesį Londone vykusioje B.Berezovskio spaudos konferencijoje buvo parodytas 9 minučių trukmės filmas apie gyvenamųjų namų sprogdinimus Maskvoje ir Volgodonske 1999 metų rudenį. Šie smurto aktai, verslininko nuomone, tapo dingstimi pradėti operaciją Čečėnijoje, be to, jo manymu, su šiomis akcijomis susijusios Rusijos specialiosios tarnybos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (83)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (98)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (12)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (63)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (149)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (109)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1172)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (71)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Siekiama patikslinti Tarybų Sąjungos Lietuvai padarytą žalą (162)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras neranda mokslininko, kuris už vidutinį centro...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...