Rusijos 2012 metų prezidento rinkimai bus surengti kovo 4 dieną, penktadienį paskelbė aukštieji parlamento rūmai - Federacijos Taryba. "Būtent Federacijos Taryba - aukščiausios įstatymų leidžiamosios valdžios rūmai, pagal savo konstitucinius įgaliojimus, skiria Rusijos prezidento rinkimų datą", - sakė senatoriams konstitucinių įstatymų leidimo komiteto vadovas Aleksejus Aleksandrovas.
© AFP/Scanpix

"Visi supranta, jog labai svarbu surengti valstybės vadovo rinkimus griežtai pagal Rusijos konstituciją ir rinkimų įstatymus", - pridūrė jis.

Drauge senatorius rėmėsi įstatymu "Dėl Rusijos prezidento rinkimų", nurodančiu, kad balsavimo diena paskiriama mėnesio, per kurį vyko balsavimas pastaruosiuose valstybės vadovo rinkimuose, antrąjį sekmadienį.

"Kadangi ankstesni rinkimai vyko 2008 metų kovą, tai formaliai jie turi būti surengti 2012 metų kovo 11 dieną. Tačiau, jeigu sekmadienis, per kurį turi vykti rinkimai, paskelbtas darbo diena, balsavimas skiriamas prieš tai einantį sekmadienį", - patikslino A.Aleksandrovas.

Kadangi, pabrėžė jis, 2012 metais dėl Kovo 8-osios šventės poilsio dienos perkeliamos, ir kovo 1-oji bus darbo diena, atitinkamai rinkimai skiriami kovo 4 dieną.

Kai aukštieji rūmai oficialiai paskiria rinkimų datą, oficialiai prasideda prezidento rinkimai. Ir Rusijos piliečiai, pareiškę pageidavimą balotiruotis į aukščiausią postą valstybėje, gali pradėti rinkimų kampaniją ir rinkti parašus savo kandidatūrai remti.

Beveik neabejotina, kad šiuos rinkimus laimės premjeras Vladimiras Putinas, kuris tokiu atveju Kremliuje dirbs šešerių metų kadenciją.

Abejonės dėl to, ar V.Putinas grįš į Kremlių, išsisklaidė, kai jo protežė, prezidentas Dmitrijus Medvedevas leido jam iškelti savo kandidatūrą, o pats iš rinkimų kovos pasitraukė.

Prezidento rinkimai įvyks po gruodžio 4-osios parlamento rinkimų, kuriuos turėtų laimėti V.Putino valdančioji "Vieningoji Rusija".

V.Putino partija rengiasi pasidalyti vietomis Dūmoje

Vladimiro Putino partija pasirengusi trauktis iš pozicijų parlamente, mažėjant jos populiarumui, ir taikosi į paprastą daugumą naujoje Valstybės Dūmoje po gruodžio 5 dienos rinkimų, tokiu atveju "Vieningoji Rusija" nebegalės keisti konstitucijos, bet dar tebeturės monopoliją tvirtinti paprastus įstatymus.

"Vieningosios Rusijos" populiarumas, "Jurijaus Levados centro" duomenimis, lapkričio pradžioje siekė 51 proc., o per praėjusius rinkimus partija surinko 64 proc. balsų. Vienas valdžios partijos vadovų Andrejus Vorobjovas sakė interviu agentūrai "Reuters", kad nemato čia "nieko baisaus", nes kritimas gali būti ir laikinas.

"Pernai mūsų populiarumas buvo didesnis, mes matome šį kritimą", - sako A.Vorobjovas, kuris yra partijos centrinio vykdomojo komiteto vadovas. Minimalus uždavinys, pasak jo, - paprasta dauguma "penkiasdešimt plius ..." procentų vietų, tai yra 226 ar daugiau mandatų. Dabartinės sudėties Dūmoje, baigiančioje darbą trečiadienį, "Vieningoji Rusija" turi 315 balsų iš 450.

Vadovaujantis partijai ministras pirmininkas Vladimiras Putinas ketina kitais metais sugrįžti į Kremlių. Jo pavedimu "Vieningąją Rusiją" į rinkimus veda prezidentas Dmitrijus Medvedevas, kuris atsisakė antrojo laikotarpio ir turi pakeisti V.Putiną vyriausybės vadovo poste. Apie rokiruotę tandeme, sukėlusią daliai visuomenės nusivylimą, buvo paskelbta valdžios partijos suvažiavime. Per pirmąją D.Medvedevo vadovaujamos kampanijos savaitę, J.Levados centro duomenimis, partijos populiarumas smuko 9 procentais.

Partija neįsižeidusi ant V.Putino, sako A.Vorobjovas, sėdėdamas savo kabinete po vienodo dydžio V.Putino ir D.Medvedevo portretais.

"Viskas buvo svarstoma, nagrinėjama ir sprendžiama suvažiavime, mūsų akyse. Būtent tarp šių sienų", - sakė jis.

"Pasitikėjimas Dmitrijumi Anatoljevičiumi šiandien labai didelis", - pridūrė jis.

Ne blogiau už kitus

Rinkimų kampanijai būdinga daugybė skundų dėl "Vieningosios Rusijos", kurią opozicija kaltina naudojantis artimais ryšiais su valdžia rinkimų interesais ir rengiantis klastotėms.

Varžovai mano, jog valdžią rems 30 proc. rinkėjų, bet nuogąstauja pamatyti žinomą rezultatą: 65-70 proc.. Praėjusią savaitę "Teisingosios Rusijos" deputatas Genadijus Gudkovas Valstybės Dūmoje prognozavo "Vieningosios Rusijos" deputatams liaudies neramumus, jeigu bus didelio masto klastojimai.

A.Vorobjovas sako, kad per kampaniją daro pažeidimus visos be išimties partijos.

Daug triukšmo sukėlusią Iževsko vadovo Deniso Agašino kalbą ir pažadą veteranams padidinti finansavimą, jeigu bus atiduota daug balsų už "Vieningąją Rusiją, už kurį teismas jį nubaudė 2 tūkst. rublių ir kuris minimas tarptautinių stebėtojų ataskaitoje, A.Vorobjovas pavadino "nelabai sėkminga agitacija už "Vieningąją Rusiją".

Patį D.Agašiną jis laiko "išsilavinusiu jaunuoliu".

"Vaikinas persistengė. Už tai, žinoma, mes jam galvos nepaglostysime. Bet ir demonizuoti mūsų kolegą taip pat neteisinga", - pridūrė jis.

Ne taip, kaip opozicija, valdžios partija mano, kad sėkmingas Kremlių remiančio judėjimo "Naši" planas pradėti Maskvoje rinkimų dieną daugiatūkstantinį jaunimo forumą, kurį lydės žmonių iš regionų masinis balsavimas pagal rinkėjams į rankas išduotus pažymėjimus, Rusijoje dažniausiai yra susijęs su rinkimų sukčiavimais. Opozicinės partijos vertina tai kaip provokaciją, o Centrinė rinkimų komisija pavadino ketinimą teisėtu.

A.Vorobjovas džiaugiasi, kad sukviestas į renginį jaunimas padidins rinkėjų aktyvumo rodiklį: "Mes visi tuo suinteresuoti, nes kuo daugiau žmonių šalyje balsuoja, tuo daugiau legitimumo".

Į tai, kad prognozuojamos masinės riaušės, partijos veikėjas žiūri skeptiškai:

"Aš tikrai žinau, kad negalima artėjant nakčiai žiūrėti kai kurių politinių partijų filmukų", - sakė jis.

Tapusią populiarią internete kovotojo su korupcija Aleksejaus Navalno paskelbtą etiketę "Sukčių ir vagių partija", kurią valdžios kritikai klijuoja valdančiajai partijai, "Vieningoji Rusija" laiko įžeidimu.

"Šios (etiketės) populiarumo aš šiandien neperdėčiau", - sako A.Vorobjovas.

Jis įsitikinęs, kad "Rusų eitynių" dalyviu A.Navalnu pasitikėti negalima, o diskusija internete neatspindi viso nuomonių spektro Rusijoje.

"Internetas šiandien - tai ne visas gyvenimas", - sako A.Vorobjovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (16)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (12)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (2)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (10)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (60)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (25)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (18)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (47)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (56)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....