Tai antradienį pranešė laikraštis „Milliyet“.

„Jauza“ plaukė iš Egėjo jūros į Marmuro jūrą. Jį, kaip reikalauja protokolai, lydėjo Turkijos pakrančių apsaugos kateris. Jau priartėjus prie Marmuro jūros prie katerio prisijungė ir Turkijos karinių jūrų pajėgų povandeninis laivas. Jis nepaniręs praplaukė už kelių šimtų metrų nuo Rusijos laivo priešinga kryptimi, Egėjo jūros link, teigia leidinys.

Tai nėra standartinė užsienio laivo, taip pat ir karinio, lydėjimo praktika. Pasak stebėtojų, Turkija galėjo imtis tokių priemonių dėl įvykių Sirijoje ir rytinėje Viduržemio jūros dalyje. Taip pat neatmetama, kad Turkijos povandeninis laivas vykdė savo užduotis, ir susitikimas su „Jauza“ buvo atsitiktinis.

Pirmadienį skelbta, kad nuo lapkričio 29-osios Rusijos laivams kilo sunkumų perplaukti Bosforo sąsiaurį.

Kaip pranešė Transporto strategijų centras, laivų judėjimo sistemos „marinetraffic.com“ duomenimis, tą dieną laivai su Rusijos vėliavomis plaukė zigzagais ir ratais, veikiausiai, ilgai laukdami leidimo įplaukti į sąsiaurį, informuoja inforesist.org.

Kitų šalių laivai tokiu neįprastu judėjimu nepasižymėjo. Lapkričio 29-osios vakarą laivai su Rusijos vėliava įplaukė į Bosforo sąsiaurį. Pateikiamos ir kai kurių Rusijos laivų judėjimo trajektorijos įplaukiant į Bosforo sąsiaurį.

Laivas „Bratsk“ suko ratus nuo 10 val. iki 19 val. „Volgbalt“ zigzagai prasidėjo 3 val. nakties ir truko iki 16 val. dienos.

Turkijos premjeras ragina Rusiją atsisakyti kaltinimų dėl ryšių su IS

Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu antradienį paragino Rusiją atkurti dialogo kanalus, užuot reiškus „nepagrįstus kaltinimus“ dėl numanomos prekybos nafta tarp Ankaros ir džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS).

„Turėtume atsisėsti prie stalo ir tartis, ką daryti, o ne skelbti nepagrįstus kaltinimus“, – A.Davutoglu sakė žurnalistams Ankaros oro uoste, prieš išvykdamas į Turkijos remiamą Kipro šiaurinį separatistinį regioną.

Ahmetas Davutoglu

Praeitą savaitę įvykęs incidentas, kai Turkijos naikintuvai F-16 numušė vieną Rusijos karo lėktuvą, esą įskridusį į šalies oro erdvę per sieną su Sirija, smarkiai pablogino santykius tarp Turkijos ir Rusijos, kurios iki šiol buvo svarbios prekybos partnerės.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atmetė Turkijos vadovo Recepo Tayyipo Erdogano prašymą susitikti pirmadienį Jungtinių Tautų klimato konferencijos Paryžiuje kuluaruose.

Kremliaus vadovas taip pat viešai apkaltino Ankarą perkant naftą iš IS džihadistų kontroliuojamų telkinių Sirijoje.

„Rusijos valdžia turėtų žinoti, kad ne Turkijos lėktuvai pažeidė Rusijos oro erdvę, – reagavo A.Davutoglu. – Kai vyksta karas prie mūsų slenksčio, o pabėgėliai plūsta į Turkiją, būtų neatsakingas elgesys ignoruoti įsibrovimus į oro erdvę.“

„Neįmanoma pridengti oro erdvės pažeidimų nepagrįstais kaltinimais prieš Turkiją, tokiais kaip (užuominos apie) naftos pirkimus iš „Daesh“, – pridūrė premjeras, vartodamas arabišką IS akronimą.

R.T.Erdoganas pirmadienio vakarą taip pat piktai komentavo V.Putino pareiškimus, sakydamas, jog būtų pasiruošęs atsistatydinti, jeigu kas įrodytų, kad Turkija perkanti naftą iš „Islamo valstybės“.

„Pareiškimai daromi pateikiant įrodymų. Jeigu tokių įrodymų esama, tuomet klokit juos ant stalo, ir žiūrėsim“, – Turkijos žiniasklaida citavo R.T.Erdogano žodžius Paryžiuje.

„Ne kartą sakėme, kad nelaikome tinkama padėtimi, kai dvi šalys, kurios atrodė beveik pasiekusios strateginę partnerystę, daro tokius emocingus pareiškimus“, – pridūrė jis.