Rusijos ambasada Jungtinėse Valstijose pranešė trečiadienį, kad buvusio naftos kompanijos "Jukos" vadovo Michailo Chodorkovskio juristai iš Amerikos, teigiantys, kad jie buvo įspėti atsisakyti kelionės į Rusiją, gali laisvai atvykti į Maskvą.
Michailas Chodorkovskis
© EPA-ELTA
Anksčiau trečiadienį M.Chodorkovskio advokatas iš bendrovės "Greenberg Traurig" Sanfordas Saundersas pranešė, jog Rusijos valdžia rekomendavo jam ir jo kolegai Johnui Pappalardo (Džonui Papalardui) nevažiuoti į Rusiją, kad išvengtų "rimtų problemų". Todėl abu nusprendė atsisakyti kelionės.

Turtingiausias Rusijos žmogus ir Rusijos liberaliosios opozicijos šalininkas M.Chodorkovskis buvo areštuotas spalio pabaigoje pagal kaltinimus grobus turtą ir vengus mokėti mokesčius. Lapkričio pradžioje jis paskelbė, kad pasitraukia iš kompanijos vadovo posto, o šį antradienį teismas nusprendė palikti jį areštuotą tardymo izoliatoriuje iki gruodžio 30 dienos.

S.Saundersas papasakojo agentūrai "Reuters", kad Rusijos federalinės saugumo tarnyba praėjusią savaitę padarė kratą kompanijos "Visa House", kuri padėjo juristams įforminti Rusijos vizas, biure ir paėmė jų bylas.

"Mūsų partneriai iš "Visa House" Maskvoje pranešė mums, ... jog Rusijos valdžia primygtinai įspėjo juos (kompaniją) dėl "rimtų problemų", jeigu jūs atvažiuosite į Rusiją šiuo metu", - rašo laiškuose S.Saundersas ir J.Pappalardo Niujorko turizmo firma "RussiaGateway.com", įforminanti užsieniečių vykimą į Rusiją.

Šių laiškų kopijas perdavė agentūrai "Reuters" Charlesas Krause (Čarlzas Krauzė), ryšių su visuomene firmos "APCO Worldwide", kuri dirba su "Jukos", darbuotojas.

Tačiau Rusijos ambasados Vašingtone sekretorius spaudai sakė, kad juristai gali laisvai važiuoti į Rusiją. Jis pridūrė neturįs jokios informacijos apie "Visa House" ir kratą jos biure.

"Šie du ponai turi galiojančias vizas, ... ir gali įvažiuoti į Rusiją be jokių problemų", - sakė ambasados spaudos atašė Jevgenijus Choriška.

"Jeigu jie būtų turėję problemų, jiems nebūtų buvę išduotos vizos", - pridūrė jis.

Ch.Krause sveikino ambasados komentarą.

"Mes sveikiname Rusijos vyriausybės pareiškimą ir, suprantama, tikimės, jog juristai iš tikrųjų važiuos į Rusiją, ypač dabar, kai jie buvo patikinti, kad jiems leis dirbti savo darbą", - pažymėjo jis.

Anksčiau S.Saundersas, kuris tikėjosi būti Maskvos teismo posėdyje antradienį, pareiškė, jog, sprendžiant iš įspėjimo, jis ir J.Pappalardo galėtų būti sulaikyti ar išsiųsti iš Rusijos, jeigu ten atvyktų.

Jis taip pat pareiškė nuomonę, jog Rusijos valdžia mėgina suvaržyti buvusio "Jukos" vadovo ir jo partnerių jų teises.

"Aš manau, jog Rusijos valdžia mėgina atimti iš pono Chodorkovskio ir visų, kurie susiję su jo veiklos ir jo kompanijų veiklos tyrimu, ... privilegijas, išplaukiančias iš įstatymo viršenybės sampratos", - sakė S.Saundersas interviu telefonu.

"Norima iš jų atimti politinę balso teisę... Jie teigia, kad veikia teisėtai, bet iš tikrųjų mėgina užčiaupti nesutinkančiuosius ir parodyti savo valdžią", - sako juristas.

"Mes - juristai, kurie priminėme, kad būtina laikytis įstatymų viršenybės. Mes pareiškėme, jog nesutinkame su tuo, ką jie daro. Jiems nepatinka tai, ką mes darome, ir todėl jie nenori mūsų įsileisti".

Komentuodamas situaciją, susijusią su "Jukos" neseniai per kelionę po Europą, Vladimiras Putinas sakė, jog tiriant kompanijos veiklą siekiama tik "įvesti tvarką" šalyje ir nepersekiojami jokie konkretūs asmenys.

Tuo tarpu JAV valstybės departamento atstovas patvirtino, jog Amerikos užsienio politikos žinyba pareiškė Rusijos ambasadai nuogąstavimų dėl įspėjimo S.Saundersui ir J.Pappalardo bei paprašė paaiškinti situaciją.

"Mes laikome teisę į juridinę pagalbą svarbia teisinės visuomenės sudedamąja dalimis", - sakė pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Oficialiai JAV valdžia į vadinamąją "Jukos" bylą kol kas reagavo santūriai. Tačiau privačiuose pokalbiuose Amerikos vadovybės atstovai pareiškė nuomonę, kad M.Chodorkovskis puolamas dėl jo politinės veiklos.

Jie taip pat neatmeta galimybė, jog situacija, susijusi su "Jukos", turės įtakos Rusijos ir JAV santykiams vėliau ateityje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (55)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (5)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (56)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (93)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

„Alfa Romeo Stelvio“: perėja į vairuotojo pasaulį (24)

2757 metrų aukštyje Italijos kalnuose, netoli Šveicarijos, esanti perėja, kurioje – net 48-ių...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (24)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Atstumta kalytė prarado gyvenimo džiaugsmą: laimei, ją pastebėjo geras žmogus (7)

Liepos mėnesį palikdami savo 5-erių metų augintinę Manhatano gyvūnų priežiūros centre,...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (314)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...