Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano partijos ne itin sėkmingas pasirodymas birželį vykusiuose rinkimuose išprovokavo žiniasklaidos pareiškimus apie „pabaigos pradžią“.
Recepas Tayyipas Erdoganas
© Sipa Press/Scanpix

Tačiau šalies lyderis nenuleido rankų ir trokšta žūtbūt susigrąžinti absoliučią daugumą parlamente per sekmadienį vyksiančius pirmalaikius rinkimus, kurią Teisingumo ir plėtros partija (AKP) prarado prieš penkis mėnesius.

Vis dėlto apklausų rezultatai beveik nepalieka abejonių: nors šalį smarkiai sukrėtė šį mėnesį įvykdytas pražūtingas sprogdinimas Ankaroje ir vėl atgijo kruvinas konfliktas su kurdais, turkai sekmadienį tikriausiai balsuos lygiai taip pat, kaip balsavo birželio 7 dieną.

R. T. Erdoganas taip pat nepasiuntė jokių ženklų, kad ketina keisti savo vadovavimo stilių, kurį kritikai vadina vis labiau autoritariniu, stengdamasis nutildyti savo varžovus ir kritikuojančią žiniasklaidą.

Riaušių policijos pareigūnai trečiadienį šturmavo televizijos stotis, priklausančias vienam verslo konglomeratui, kuris yra kaltinamas palaikantis ryšius su R. T. Erdogano nesutaikomu priešininku – Jungtinėse Valstijose gyvenančiu dvasininku Fethullah Gulenu.

Tas žingsnis sukėlė nerimą Turkijos sąjungininkams ir žmogaus teisių organizacijoms.

Jeigu konservatyvi, islamiškas šaknis turinti AKP sekmadienį neužsitikrins daugumos, jai gali tekti sudaryti koaliciją su viena ar daugiau partijų, surinksiančių pakankamai balsų, kad patektų į parlamentą – arba skelbti naujus rinkimus.

„Ar Erdoganas leis valdžiai išslysti iš jo rankų?“, - dienraštyje „Hurriyet Daily News“ retoriškai klausia skiltininkas Muratas Yetkinas.

„Atsakymas... bus tiesiogiai susijęs su demokratijos Turkijoje kokybe. Tik demokratijose vyriausybės nusilenkia žmonių valiai ir gerbia tai, kas jiems pasakoma per balsadėžes“, - pridūrė jis.

Po 13 metų trukusio vienos partijos valdymo prasti AKP rezultatai per birželį vykusius rinkimus buvo skaudus smūgis charizmatiškam, bet dygaus charakterio R. T. Erdoganui, kuris yra stipriausias šalies lyderis nuo šiuolaikinės Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko laikų.

Ta nesėkmė bent jau laikinai sutrukdė R. T. Erdogano ambicijas pertvarkyti konstituciją, kad Turkija taptų nebe parlamentine, o prezidentine respublika ir kad prezidento galios būtų smarkiai išplėstos.

Sužlugdytos pastangos sudaryti koaliciją

Atsisakydamas pripažinti pralaimėjimą, R.T.Erdogan kelias savaites po rinkimų žlugdė pastangas suformuoti koalicinę vyriausybę ir galiausiai pareiškė, kad nelieka kitos išeities, tik surengti naujus rinkimus.
„Aš čia nenukritau iš dangaus, – neseniai sakė prezidentas. – Buvau premjeras vienuolika su puse metų. Kai kurie projektai tebevykdomi; turime pareigą juos užbaigti.“

Tačiau ekspertai perspėja, kad R. T. Erdoganas, 2014 metais tapęs pirmuoju tiesiogiai išrinktu Turkijos prezidentu po ilgiau negu dešimtmetį trukusio darbo premjero poste, nenorės susivienyti su niekuo, kad galėtų riboti jo valdžią.

Netgi Nacionalistinio judėjimo partija (MHP), kurią palaiko tas pats konservatyvių pažiūrų rinkėjų branduolys, kaip ir AKP, sako, kad sutiktų tapti koalicijos partnere tik tuo atveju, jeigu R.T.Erdoganas nebesikištų į kasdienę politiką.

„Vykdomosios prezidentūros (idėja), pasiūlyta valstybės vadovo, buvo daugelio atmesta birželį“, – naujienų agentūrai AFP sakė idėjų kalvės „Carnegie Europe“ viešintis analitikas ir buvęs Europos Sąjungos ambasadorius Ankaroje Marcas Pierini.

„Jeigu, kaip prognozuoja apklausos, sekmadienio rezultatas bus panašus, Europa tikisi, kad Turkija pajudės iš dabartinės pereinamosios padėties, kuri nėra gera šaliai, ir suformuos koalicinį kabinetą“, – pridūrė jis.

Dar keblesnės derybos

Padėtis šalyje išlieka trapi po sprogdinimų Ankaroje ir atsinaujinusio konflikto su kurdų sukilėliais. Turkijai taip pat tenka kita sunki našta – daugiau negu 2 mln. pabėgėlių, pasitraukusių iš karo krečiamos Sirijos.

„Turkijoje liejasi kraujas. Taigi Erdoganas ir jo vyriausybė stengiasi pasipelnyti iš įtemptos atmosferos, versdami šalį rinktis arba chaosą, arba nusistovėjusią tvarką“, – sakė buvęs iškilus dienraščio „Milliyet“ apžvalgininkas Kadri Gurselas, neseniai atleistas dėl „Twitter“ žinutės, supykdžiusios prezidentą.

„Tačiau mažai tikėtina, kad ši strategija leis jam susigrąžinti absoliučią daugumą, – pridūrė jis. – Turkijos visuomenė smarkiai poliarizuota; kiekviena šalis laikosi įsikibusi savo įsitikinimų, todėl dideli pokyčiai mažai tikėtini.“

Apklausos daugmaž atitinka šį vertinimą, rodydamos, kad AKP gali surinkti 40–43 proc. balsų, todėl jokiu būdu negalėtų vadovauti viena. Todėl kyla didelis klausimas, koks bus kitas R.T.Erdogano žingsnis.
„Derybos dėl koalicijos bus dar keblesnės negu prieš penkis mėnesius“, – prognozavo Stambulo ekonomikos ir užsienio politikos studijų centro analitikas Sinanas Ulgenas.

„Jeigu AKP nepasirodys geriau ir tik šiek tiek priartės iki absoliučios daugumos, prezidentas Erdoganas gali susigundyti šalį vėl pasiųsti į rinkimus – trečiąjį kartą“, - pridūrė jis.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (10)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (776)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (265)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (223)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (11)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (9)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...