JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas ketvirtadienį pareiškė, kad "nutekinti" dokumentai apie karą Afganistane kelia didelę grėsmę mūšyje dalyvaujantiems amerikiečiams ir JAV santykiams su regiono šalimis. Į aplinkybių, kuriomis "buvo nutekinta" daugiau kaip 90 tūkst. karinių slaptų dokumentų apie karą Afganistane, tyrimą įsijungė JAV federalinis tyrimų biuras (FTB).
Robert Gates
© Reuters/Scanpix

R.Gatesas pažadėjo, kad Pentagonas atliks "agresyvų" tyrimą ir patrauks baudžiamojon atsakomybėn asmenis, atsakingus už slaptos informacijos paviešinimą, ir paprašė JAV federalinį tyrimų biuro (FTB) pagalbos.

FTB direktorius Robertas Muelleris pranešė penktadienį Kongrese, kad jo žinyba "remia "nuotėkio" tyrimą, kurį atlieka Pentagonas. Tačiau jokių pirminių rezultatų R.Muelleris nepranešė.

92 tūkst. slaptų dokumentų, kuriuos paskelbė svetainė "WikiLeaks", nebuvo staigmenų ir jų paviešinimas neprivertė suabejoti JAV strategija Afganistano kare, per spaudos konferenciją pareiškė JAV aukščiausio rango karinis pareigūnas, Štabų vadų komiteto pirmininkas admirolas Mike'as Mullenas.

Tačiau gynybos sekretorius sakė, kad "šių dokumentų paskelbimo karinės pasekmės yra potencialiai sunkios ir pavojingos mūsų kariams, mūsų sąjungininkams bei partneriams afganams, taip pat gali pakenkti mūsų santykiams ir reputacijai toje svarbioje pasaulio dalyje".

Paviešinta medžiaga atskleidė JAV žvalgybos agentūrų šaltinius bei darbo metodus ir leido JAV priešininkams sužinoti apie karinę taktiką bei procedūras, sakė R.Gatesas, neslėpdamas, kad jį labai supykdė slaptos medžiagos paskelbimas portale.

"WikiLeaks" įkūrėjas Julianas Assange'as gynė sprendimą paviešinti šiuos dokumentus, teigdamas, jog viliasi, kad jie pakurstys debatus apie karą.

Jis taip pat tvirtino, jog visa medžiaga buvo patikrinta ieškant informatorių pavardžių ir 15 tūkst. dokumentų su pavardėmis nebuvo paviešinti.

Tačiau admirolas M.Mullenas pareiškė, jog esama geresnių būdų iškelti klausimų apie karą, ir sakė, kad J.Assange'o rankos gali būti suteptos krauju.

"Ponas J.Assange'as gali sakyti tai, ką jis nori, apie didesnį gėrį, kurį, jo nuomone, daro jis ir jo šaltinis, tačiau tiesa yra tai, kad jų rankos jau gali būti suteptos kokio nors jauno kario ar afganų šeimos krauju", - sakė M.Mullenas.

R.Gatesas savo ruožtu pažadėjo, kad bus atliktas nuodugnus tyrimas ir išsiaiškinta, kaip buvo padarytas "didelio masto pažeidimas" ir kas už jį atsakingas.

Kariuomenė imsis papildomų priemonių apsaugoti įslaptintą informaciją ir užtikrinti JAV karių ir afganų, kurių gyvybėms galėjo kilti pavojus dėl dokumentų "nutekėjimo", apsaugą, sakė gynybos sekretorius.

Precedento neturintis slaptos medžiagos paviešinimas pakirto pasitikėjimą, kuris gyvybiškai svarbus renkant informaciją kovos lauke, sakė R.Gatesas, kuris anksčiau vadovavo JAV centrinei žvalgybos valdybai (CŽV).

Pasak jo, reikės "daug dirbti, kad būtų atitaisyta žala, kuri "nutekėjus" slaptai informacijai buvo padaryta santykiams ".

"Mano nuomone, tai vienas blogiausių vis šio reikalo aspektų. Ar žmonės pasitikės mumis? Ar žmonės, esantys ugnies linijoje, tikės, kad mes galime garantuoti, jog nebus atskleistos jų tapatybės? Ar kitų šalių vyriausybės patikės mums savo dokumentus ir savo žvalgybines paslaptis?" - klausė gynybos sekretorius.

Afganistano prezidentas Hamidas Karzai ketvirtadienį pasmerkė dokumentų paviešinimą, pareiškęs, kad dėl to gali kilti pavojus afganams, kurie bendradarbiauja su JAV vadovaujamomis pajėgomis.

"Tai visiškai neatsakinga ir šokiruoja, - sakė jis per spaudos konferenciją Kabule. - Yra gyvenimai, ir šiems gyvenimams dabar iškilo pavojus".

R.Gatesas atsisakė komentuoti dienraščio "The Wall Street Journal" pranešimą, kad pareigūnai turi įrodymų, susiejančių vieną karį, kuris jau anksčiau buvo apkaltintas "nutekinęs" slaptą vaizdo įrašą iš Irako, su "WikiLeaks" paskelbtais dokumentais apie karą Afganistane.

Anksčiau šį mėnesį JAV karys, pirmos klasės eilinis Bradley E. Manningas buvo apkaltintas neteisėtai paviešinęs vaizdo įrašą, kuriame nufilmuota JAV sraigtasparnio "Apache" ataka Bagdade 2007 metais, bei Valstybės departamento dokumentus.

Dokumentai, kuriuos sudaro žvalgybos duomenys ir ataskaitos apie kovines operacijas Afganistane, buvo paskelbti interneto svetainėje "Wikileaks" sekmadienį.

Gynybos departamentas ir Baltieji rūmai pabrėžia, kad visi paskelbti dokumentai yra iš 2004-2009 metų, tai yra iš to laikotarpio, kai Baracko Obamos administracija pradėjo įgyvendinti savo naująją strategiją Afganistane.

JAV generalinis prokuroras Ericas Holderis, atsakydamas į klausimą, kuo gali baigtis karių slaptų duomenų "nuotėkio" aplinkybių tyrimas, pareiškė, kad kol kas kaltinimai šioje byloje niekam nepateikti.

"Ar iš principo bus kaltinimai pareikšti, priklauso nuo tyrimo eigos", - pareiškė E.Holderis žurnalistams.

Laikraštis "The New York Times", remdamasis šaltiniu, susipažinusiu su tyrimo eiga, praneša, kad JAV teisingumo ministerija nagrinėja galimybę pateikti kaltinimus svetainės "Wikileaks" redaktoriui Julianui Assange`ui.

Teisingumo ministerija tiria galimybes kaltinti J.Assange`ą bendrininkavimu ar sąmokslu, dėl kurių buvo pažeistas 1917 metų Šnipinėjimo aktas, draudžiantis skelbti informaciją, susijusią su JAV nacionaliniu saugumu.

Svetainės "Wikileaks" administracija neatskleidžia šaltinio, kuris perdavė jai daugiau kaip 90 tūkst. slaptų dokumentų .

Pasak svetainės redaktoriaus J.Assange`o, sprendimas paskelbti dokumentus buvo priimtas visuomenės interesais, ir jie negali pakenkti sąjungininkų kariuomenės operacijai Afganistane.

J.Assange`as mano, jog kadangi dokumentai yra iš karo praėjusio laikotarpio, jie negali atskleisti dabartinės kariuomenės dislokacijos ar būsimų karinių operacijų planų.

Jis taip pat tvirtino, jog visa medžiaga buvo patikrinta ieškant informatorių pavardžių ir 15 tūkst. dokumentų su pavardėmis nebuvo paviešinti.

Tačiau, kaip nurodo britų laikraštis The Time", iš tų dokumentų, kurie vis dėlto buvo paskelbti, tampa žinomi, pavyzdžiui, JAV žvalgybos informatorių Afganistane pavardės, ir tai kelia šių žmonių gyvybei tiesioginę grėsmę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (27)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (33)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (139)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (34)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (231)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (200)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (13)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (4)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (101)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...