Praėjus metams po visus pribloškusio savo atsistatydinimo, popiežius emeritas Benediktas nesigaili ir mano, kad istorija išteisins jo neramų ir smarkiai kritikuojamą popiežiavimą, retame interviu sakė jam artimiausias žmogus.
Popiežius Pranciškus ir Benediktas XVI
© Scanpix

Arkivyskupas Georgas Gansweinas, kuris dabar dirba popiežiui emeritui ir sykiu vadovauja popiežiaus Pranciškaus namų ūkiui, suteikė naujos informacijos apie tai, kaip Benediktas leidžia savo dienas, kokia jo sveikata ir jausmai dėl to reikšmingo sprendimo, kaip klostosi santykiai tarp buvusio ir esamo popiežių.

„Popiežius Benediktas gyvena taikoje su savimi ir galvoja, kad gyvena taikoje net su Viešpačiu“, - sakė G.Gansweinas, kuris dėl savo pareigų kasdien bendrauja ir su Benediktu, ir su Pranciškumi.

Benediktas apie savo sprendimą atsistatydinti paskelbė 2013 metų vasario 11 dieną, nurodydamas, kad jam neužtenka nei fizinių, nei psichologinių jėgų. 2013-ųjų vasario 28-ąją jis tapo pirmuoju per 600 metų atsistatydinusiu popiežiumi, o kovo 13 dieną Pranciškus buvo išrinktas pirmuoju per 1 300 metų popiežiumi ne iš Europos.

Aštuonerius metus trukusį Benedikto popiežiavimą lydėjo nesėkmės ir klaidos, dėl kurių dažnai buvo kaltinama Vatikano biurokratija ir Renesanso laikų rūmų vertos intrigos.

Skandalas, kai Benedikto liokajus buvo areštuotas dėl popiežiaus asmeninių dokumentų nutekinimo žiniasklaidai, sukėlė įtarimų dėl korupcijos Vatikane, bet pats Vatikanas tai neigė.

Benediktą - sausą teologą ir mokytoją, nelabai mėgusį vadovaujamą darbą, - kai kas žiniasklaidoje dažnai juodindavo už stilių, kuris buvo laikomas oficialiai šaltu.

G.Gansweinas, kuris Benedikto asmeniniu sekretoriumi tapo dar prieš tai, kai jis 2005-aisiais buvo išrinktas popiežiumi, sakė, kad popiežius emeritas nesigaili palikęs postą ir nejaučia apmaudo savo kritikams, kurie, pasak Vatikano, ji ne taip suprasdavo.

„Ne. Aišku, kad, žmogiškai kalbant, daug kartų skaudu matyti, jog tai, kas apie ką nors rašoma, konkrečiai neatitinka to, kas buvo padaryta. Bet žmogaus darbo, to, kaip žmogus dirbo, matas yra ne tai, ką rašo masinė žiniasklaida, bet tai, kas yra prieš Dievą ir sąžinę“, - sakė jis.

Istorijos teismas

„Esu tikras, tikrai įsitikinęs, kad istorija pateiks nuosprendį, kuris skirsis nuo to, ką dažnai skaitėme paskutiniais jo popiežiavimo metais“, - sakė G.Gansweinas interviu, kurį davė telefonu.

Benediktas, kuris dabar gyvena buvusiame vienuolyne Vatikano soduose, prieš palikdamas savo postą sakė, kad jam likusias dienas leis „pasislėpęs nuo pasaulio“, melsdamasis ir užsidaręs. Nuo to laiko jis buvo nufotografuotas tik keturis kartus.

„Tikrai, jis yra toli nuo pasaulio, bet jis yra Bažnyčioje. Jo misija dabar, kaip jis kartą pasakė, yra maldomis padėti Bažnyčiai ir savo įpėdiniui, popiežiui Pranciškui. Tai jo pirmoji ir svarbiausia užduotis“, - sakė G.Gansweinas.

Benediktą sveikino konservatoriai, kurie nepamėgo atviresnio, neformalesnio Pranciškaus stiliaus ir kurie vertina Benediktą už bandymus iš naujo patvirtinti tradicinį katalikišką identitetą. Tuo tarpu liberalai kaltino Benediktą pasukus atgal reformų laikrodį ir pakenkus dialogui su musulmonais, žydais ir kitais krikščionimis.

Kai Benediktas nusprendė likti Vatikane, buvo daug spėliojama, kad toks sprendimas gali padaryti destabilizuojamą poveikį Bažnyčiai, tačiau tokie nuogąstavimai nevirto tikrove.

„Nuo pat pradžių jų kontaktai buvo geri ir ši gera pradžia plėtojosi ir subrendo. Jie rašo vienas kitam, skambina vienas kitam, kalbasi vienas su kitu, siunčia vienas kitam kvietimus“, - sakė G.Gansweinas.

Pasak jo, Benediktas leidžia laiką studijuodamas, skaitydamas, tvarkydamas korespondenciją, priimdamas lankytojus, grodamas pianinu ir melsdamasis per pasivaikščiojimus Vatikano soduose.

„Jis laikosi gerai, bet, aišku, yra žmogus, nešantis savo metų naštą. Taigi, jis yra fiziškai senas žmogus, bet jo dvasia labai gyva ir labai šviesi“, - sakė G.Gansweinas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (33)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (21)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (85)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1122)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...