Renkamųjų demokratijų skaičius pasaulyje šiais metais, atvėrus kelią laisvei į Artimuosius Rytus ir Afriką, išaugo nuo 119 iki 122, praneša nepriklausoma stebėjimo grupė, kuri teigia, kad tai - naujas tokio pobūdžio rekordas.
Tačiau savo metiniame pranešime, kuriame valstybes suskirsto į "laisvas", "iš dalies laisvais" ir "nelaisvas", konservatyvi organizacija "Freedom House" pirmadienį išreiškė susirūpinimą tokiomis šalimis kaip Jungtinės Valstijos bei Prancūzija, kur įžvelgė besiformuojančias problemas dėl poveikio rinkimams ir imigrantų integracijos.

"Pasauliniai rezultatai labai padrąsina", - sakė "Freedom House" tyrimų direktorius Archas Puddingtonas.

"Be kitų dalykų, praėję metai pasižymėjo teroristų smurtu, etniniu valymu, pilietiniais konfliktais, katastrofiškomis gamtinėmis nelaimėmis bei geopolitine poliarizacija, - sakė jis. - Nuostabu, kad laisvė galėjo suklestėti tokiomis sąlygomis".

Į renkamųjų demokratijų sąrašą įtrauktos naujos valstybės yra Burundis, Liberija bei Centrinė Afrikos Respublika.

Ataskaitoje teigiama, jog jose atsirado pakankamai erdvės politinei opozicijai bei įgyvendinti minimalūs sąžiningo balsavimo standartai.

Tačiau ypatingas pagerėjimas matyti Artimuosiuose Rytuose, kur Libanas iš "nelaisvos" šalies pervardytas į "iš dalies laisvą", nors šalį pastaruoju metu sukrėtė kelios politinės žmogžudystės.

Libaniečiai gerokai platesnes politines teises ir pilietines laisves įgavo, kai iš šalies buvo išvestos Sirijos pajėgos, sakoma ataskaitoje.

Be kitų padrąsinančių ženklų regione, pranešime užsimenama apie Irake, Egipte bei palestiniečių teritorijose surengtus rinkimus, suteiktą rinkimų teisę Kuveito moterims, pagerėjimą Saudo Arabijos žiniasklaidos veikloje.

"Besiformuojanti tendencija mums primena, kad regiono žmonėms taip pat būdinga universalus noras gyventi laisvose visuomenėse", - taip rezultatus komentavo "Freedom House" laikinas vykdomasis direktorius Thomas Melia.

Nors organizacija retai kritikuoja Jungtines Valstijas, šį kartą jos ataskaitoje reiškiamas susirūpinimas dėl "labai paplitusio sudėtingų "džerimanderingo" formų naudojimo".

Teigiama, kad "džerimanderingas", kaip JAV vadinamas rinkimų apylinkių ribų kaitaliojimas, "sumažina konkurencingumą tiek Kongreso, tiek valstijų įstatymų leidybos institucijų rinkimuose".

Vos praėjusią savaitę JAV Aukščiausiasis Teismas sutiko nagrinėti bylą dėl rinkimų apylinkių ribų pakeitimo Teksaso valstijose, kurį inicijavo buvęs Atstovų Rūmų respublikonų daugumos vadovas Tomas DeLay. Manoma, jog vien dėl to respublikonams per 2004 metų rinkimus Atstovų Rūmuose pavyko gauti dar šešias vietas.

Tuo tarpu kai kuriose Europos šalyse, įskaitant Prancūziją, "Freedom House" nuomone, demokratinėms institucijoms gresia iššūkiai, nes šalys nesugeba efektyviai integruoti imigrantus neeuropiečius.

Organizacijos sudarytame "laisvų" šalių sąraše atsidūrė 89 valstybės, o tai reiškia, jog 49 proc. pasaulio gyventojų gali džiaugtis pagarba jų teisėms.

Dar 58 šalys pavadintos "iš dalies laisvomis", o "nelaisvų" valstybių skaičius nuo 49-ių 2004 metais sumažėjo iki 45-ių. Tai mažiausias rodiklis per dešimtmetį.

Ataskaitoje nurodoma, kad Ukraina ir Indonezija per metus tapo "laisvomis", o Afganistanas, kuriame pirmadienį darbą pradėjo naujas parlamentas, iš "nelaisvų" šalių perkeltas į "iš dalies laisvų" valstybių sąrašą. "Iš dalies laisva" šiais metais pripažinta ir Kirgizija.

Tačiau žingsnį atgal žengė Filipinai, iš "laisvų" šalių perkelti į "iš dalies laisvų" valstybių sąrašą.

Toks sprendimas, kaip teigia autoriais, pagrįstas "pagrįstais" įtarimais dėl rinkimų klastojimo, korupcijos bei vyriausybės vykdomo opozicijos bauginimo.

Žemiausio įvertinimo iš "nelaisvų šalių" sąraše esančių valstybių sulaukė Kuba, Šiaurės Korėja, Turkmėnistanas, Uzbekistanas, Libija, Sirija, Sudanas ir Birma.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (64)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (19)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (223)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Pavojinga misija: sugalvojo būdą, kaip siųsti tiesą į Šiaurės Korėją (3)

Šiaurės Korėjos pasienyje apsilankiusi Čekijos televizija nufilmavo Pietų Korėjos aktyvistą,...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (13)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (74)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (7)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Gyvai / Europos jaunių merginų rankinio čempionato finalas: Lietuva - Portugalija

Europos jaunių merginų rankinio čempionato finalas: Lietuva - Portugalija.

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (178)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus (12)

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...