Kritikai baiminasi, kad netikėta Maskvai palankaus veikėjo pergalė gali lemti Bulgarijos didesnį suartėjimą su Rusija. Ši tendencija jau kurį laiką stebima Rytų ir Vidurio Europoje, stiprėjant euroskeptiškoms nuotaikoms.

Sekmadienį tam pačiam regionui priklausančioje Moldovoje prezidento rinkimus taip pat laimėjo prorusiškas kandidatas.

„Rezultatai aiškiai rodo, kad valdančioji koalicija nebeturi daugumos“, – sekmadienio vakarą sakė premjeras, 2014 metais perrinktas antrai kadencijai.

„Atsiprašau mus palaikiusių. Manau, aš elgiuosi teisingai“, – pridūrė B. Borisovas.

Apie atsistatydinimą jis paskelbė, kai prognozės parodė, jog buvęs karinių oro pajėgų vadas ir politikos naujokas Rumenas Radevas surinko beveik 60 proc. balų. B.Borisovo remta kandidatė – buvusi parlamento pirmininkė Cecka Cačeva – gavo tik kiek daugiau kaip 35 proc. balsų, o politikos analitikai šiuos rezultatus laiko „katastrofiniu pralaimėjimu“.

„Tai visų Bulgarijos žmonių pergalė. Demokratija šiandien įveikė apatiją ir baimę“, – sekmadienio vakarą R. Radevas sakė valstybinei televizijai.

Tuo tarpu C. Cačeva nesugebėjo palenkti į savo pusę rinkėjų, nepatenkintų vyriausybės nesugebėjimu kovoti su korupcija ir skurdu neturtingiausioje ES narėje.

Viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Gallup“ direktorius Parvanas Simeonovas sakė naujienų agentūrai AFP, kad rinkimų rezultatai yra „aiškus protesto balsas“.

Nors vyriausybė žadėjo reformų, kyšininkavimas ir skurdas lieka šalies rykštė, o visuomenės pyktį taip pat kurstė tūkstančiai migrantų, šiuo metu įstrigusių Bulgarijoje.

Bulgarijai reikia naujo veido – žmogaus, kuris gins nacionalinius interesus, užuot visada sakęs „Taip“ Europos Sąjungai ir Jungtinėms Valstijoms“, – naujienų agentūrai AFP sekmadienį sakė Sofijoje gyvenantis 39 metų verslininkas Asenas Dragovas.

Bulgarijos prezidento vaidmuo yra daugiausiai reprezentacinis, bet dabartinis valstybės vadovas Rosenas Plevnelijevas yra gerbiamas veikėjas ir ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas.

„Siekti dialogo su Rusija“

R. Radevas penkerių metų kadenciją pradės sausio 22 dieną. Ko gera, jo pirmasis darbas bus paskelbti pirmalaikius parlamento rinkimus ateinantį pavasarį, nes B.Borisovas sekmadienį pareiškė atsisakysiantis suformuoti pereinamojo laikotarpio vyriausybę.

Nors jo partija GERB išlieka pagrindinė politinė jėga šalyje, apklausos rodo, kad ji per rinkimus tikriausiai negautų daugumos.

Nacionalinio saugumo klausimai ir pastangos užkirsti kelią tolesniam migrantų antplūdžiui buvo pagrindiniai R. Radevo kampanijos punktai. Prieš rinkimus generolo pasitikėjimas savimi didėjo; jis stengėsi būti laikomas įnirtingu konservatorių vadovavimo kritiku.

Jis atvirai palaiko nuomonę, kad ES turėtų atšaukti sankcijas Rusijai dėl Ukrainos krizės, taip pat yra išsakęs prieštaringai vertinamų pareiškimų apie Bendriją ir NATO, o analitikai kelia prielaidą, kad R.Radevas gali siekti glaudesnių ryšių su Maskva.

„Generolo Radevo pergalė reiškia Bulgarijoje besirutuliojantį prorusišką scenarijų – kad šalis palaikys Rusijos interesus Europos Sąjungoje ir NATO“, – AFP sakė politikos ekspertas Antonijus Galabovas.

Savo pergalės kalboje R. Radevas pakartojo palaikantis poziciją, kad Bendrijos sankcijos turi būti atšauktos, taip pat gyrė JAV išrinktąjį prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą) už pastangas „siekti glaudesnio dialogo“ su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Tai suteikia daug vilties sumažinti konfrontacijos (riziką), ypač Sirijoje“, kur Rusija ir JAV palaiko priešingas kruvino pilietinio karo stovyklas, sakė R.Radevas.

Jo pergalė žymi, kad Sofija tikriausiai pakeis krypti, kurios iki šiol laikėsi kadenciją baigiantis R.Plevnelijevas, griežtas Maskvos kritikas.

R. Plevnelijevas sekmadienį perspėjo, kad Rusija stengiasi „destabilizuoti Europą“, finansuodama prieš ES nusistačiusius ultranacionalistus Balkanų šalyse, tarp jų Bulgarijoje.