Jungtinės Valstijos ir Rusija susitarė rengti bendrus aviacijos smūgius Sirijoje, jeigu naujai sutartos paliaubos išsilaikys bent savaitę, penktadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
© AFP/Scanpix

„Kartu derinsime Rusijos oro ir kosminių pajėgų bei JAV karinių oro pajėgų smūgius prieš teroristus. Susitarėme dėl rajonų, kur bus koordinuotai vykdomi šie smūgiai. Pagal susitarimą, palaikomą Sirijos vadovybės, tuose rajonuose veiks tik Rusijos ir JAV oro pajėgos“, – per spaudos konferenciją Ženevoje sakė S. Lavrovas.

Per visą dieną trukusį S. Lavrovo ir JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry derybų Ženevoje maratoną buvo susitarta, kad atnaujintos paliaubos įsigalios pirmadienį, musulmonų Id al Adhos šventės pirmąją dieną.

Jeigu paliaubos išsilaikys savaitę, abiejų šalių pajėgos pradės bendrus smūgius prieš džihadistų grupuotes „al Nusra“ ir „Islamo valstybė (IS)“, pridūrė Rusijos diplomatijos vadovas.

Amerikiečiai ir jų sąjungininkai reikalavo, kad abiejų šalių koordinuojamose operacijose nedalyvautų Sirijos režimo pajėgos, kaltinamos dažnomis civilių žudynėmis.

J. Kerry sakė tikintis, kad šis planas atvers kelią deryboms dėl pastangų „sustabdyti konfliktą“, besitęsiantį jau ilgiau negu penkerius metus, pareikalavusį per 290 tūkst. žmonių gyvybių, o dar milijonus privertusį palikti savo namus.

Pagal pasiektą susitarimą, visos konflikto šalys Sirijoje privalo nutraukti kovinius veiksmus rugsėjo 12 dieną. Pirmiausia ugnis bus nutraukta 48 valandoms.

Kovinių veiksmų nutraukimo režimas Sirijoje galios septynias dienas, tada bus įsteigtas "jungtinis kovos su teroristais centras". Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro, jungtinis centras leis Rusijos ir JAV pajėgoms "atriboti teroristus nuo nuosaikiosios opozicijos".

Be to, pagal planą Sirijos vyriausybė negali rengti oro antskrydžių tam tikruose šalies rajonuose, o opozicijos pajėgos turės visomis įmanomomis priemonėmis atsiriboti nuo ekstremistinių grupuočių "Al Nusra Front" ir "Islamo valstybė".

S. Lavrovas pabrėžė, kad Sirija jau susipažinusi su Rusijos-JAV planu ir yra pasirengusi jį vykdyti.

S. Lavrovo ir J. Kerry derybos Ženevoje truko apie 14 valandų.

Paliaubų planas

Jungtinės Valstijos ir Rusija penktadienį susitarė dėl naujo paliaubų Sirijoje plano, o jeigu ugnies nutraukimo režimo bus laikomasi, abi galingosios šalys pirmąkart pradės rengti bendrus aviacijos smūgius prieš džihadistus.

JAV valstybės sekretorius J. Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas nurodė, kad atnaujintos paliaubos įsigalios pirmadienį, musulmonų Id al Adhos šventės pirmąją dieną.

Abi pasaulio galiūnės palaiko priešingas šio konflikto stovyklas: Maskva remia Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą, o Jungtinės Valstijos – sukilėlių grupuočių koaliciją, Vašingtono laikomą nuosaikia.

Jeigu Rusija sugebės paspausti B.al Assadą ir priversti jį savaitę laikytis paliaubų, Maskva ir Vašingtonas įkurs naują veiksmų koordinavimo centrą ir pradės bendrus aviacijos smūgius prieš teroristinėmis laikomas grupuotes.

„Kartu derinsime Rusijos oro ir kosminių pajėgų bei JAV karinių oro pajėgų smūgius prieš teroristus. Susitarėme dėl rajonų, kur bus koordinuotai vykdomi šie smūgiai. Pagal susitarimą, palaikomą Sirijos vadovybės, tuose rajonuose veiks tik Rusijos ir JAV oro pajėgos“, – per spaudos konferenciją Ženevoje sakė S. Lavrovas.

Labai lauktas, nors kol kas ne itin tvarus proveržis buvo pasiektas po visą dieną trukusio S.Lavrovo ir J.Kerry derybų Ženevoje maratono. Abu diplomatijos vadovai siekė sudaryti sąlygas užbaigti jau ilgiau negu penkerius metus besitęsiantį konfliktą, pareikalavusį per 290 tūkst. žmonių gyvybių, o dar milijonus privertusį palikti savo namus.

„Šiandien Jungtinės Valstijos ir Rusija skelbia planą – kaip tikimės, padėsiantį sumažinti smurtą, palengvinti kančias ir atnaujinti judėjimą link derybomis pasiektos ir politinio perėjimo Sirijoje“, – sakė J. Kerry.

Lieka neaišku, koks bus paties B. al Assado likimas: Vakarų šalys ragina jį pašalinti iš posto, bet Rusija jį palaiko.

Tiek J. Kerry, tiek S. Lavrovas sakė, kad šis sudėtingas planas suteikia geriausią įmanomą galimybę užbaigti kautynes tarp režimo pajėgų ir pagrindinės opozicijos sukilėlių, bet toliau atakuoti džihadistų judėjimų „al Nusra Front“ ir „Islamo valstybė“ (IS) ekstremistus.

Galimybių langas

Viena svarbiausių šio susitarimo sąlygų – kad Sirijos režimo pajėgos būtų atitrauktos nuo sukilėlių kontroliuojamų Alepo miesto rajonų ir būtų atvertas kelias itin reikalingai humanitarinei pagalbai apsiausties sąlygomis gyvenantiems civiliams.

Rusija taip pat turi įtikinti Sirijos oro pajėgas liautis atakuoti prieš vyriausybę kovojančių pajėgų pozicijas, nes per jų antskrydžius žūsta daug civilių.

Vašingtonas savo ruožtu turi įtikinti savo palaikomas opozicijos grupes atsiriboti nuo „al Nusra“, per šį permainingą konfliktą neretai suvienydavusios jėgas su kai kuriais sukilėliais. „Al Nusra“ liepą paskelbė nutraukianti ryšius su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ ir persivadino „Jabhat Fateh al Sham“ (Sirijos užkariavimo frontu), bet šis žingsnis neįtikino Vakarų šalių pakeisti požiūrį į šią grupuotę.

JAV ir Rusijos aviacija bendras operacijas pradės rengti tik tuo atveju, jeigu Maskva ir B. al Assado režimas „visiškai įvykdys“ susitarimą septynioms dienoms sustabdyti kovos veiksmus, sakoma Pentagono pranešime, paskelbtame po diplomatijos vadovų pareiškimo.

Tačiau S. Lavrovas perspėjo, kad Maskva negali „100 proc. garantuoti“, kad visos konflikto šalys laikysis paliaubų.

„Sirijos vyriausybė buvo mūsų informuota apie šiuos planus ir yra pasiruošusi juos vykdyti“, – aiškino jis.

Vasarį sudarytos paliaubos, palaikomos Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos, buvo nuolat pažeidinėjamos abiejų konflikto pusių.

Paskutinėmis derybų valandomis J. Kerry susisiekė su JAV prezidento Baracko Obamos biuru, kad gautų pritarimą naujai parengtam planui, bet valstybės sekretorius sakė, kad abiejų šalių vyriausybės palaiko šį susitarimą.

„Jungtinės Valstijos žengė šiek tiek toliau, nes tikime, kad Rusija ir mano kolega pajėgūs spausti Al Assado režimą, siekiant sustabdyti šį konfliktą, sėsti prie (derybų) stalo ir sudaryti taiką“, – aiškino jis.

JT pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura sakė, kad šis susitarimas yra „galimybių langas“. Jis nurodė pasitarsiantis su JT generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu, kada galėtų būti atnaujintos įstrigusios politinės derybos.

Grįžti į pirmąjį langelį

Režimą palaikančios pajėgos užėmė strategiškai svarbų rajoną Alepo pietiniame pakraštyje, paversdamos niekais beveik visus sukilėlių laimėjimus, pasiektus per pastarąjį mėnesį vykdytą puolimą.

Vyriausybės pajėgų pažanga dar labiau izoliavo opozicijos kontroliuojamus Alepo rytinius rajonus. Režimo kariai, palaikomi iš oro Rusijos aviacijos, visiškai apsupo opozicijos kontroliuojamus rajonus, o civiliai gyventojai irgi buvo atkirsti nuo pasaulio.

Sukilėliai patyrė dar vieną skaudų smūgį, kai „Užkariavimo armijos“, didžiausio sukilėlių aljanso, vyriausiasis karinis vadas žuvo per antskrydį, ketvirtadienį pranešė islamistų šaltiniai.

„Sukilėliai dabar grįžo į pirmąjį (žaidimo) langelį, dar rūstesnės apsiausties sąlygomis“, – naujienų agentūrai AFP sakė padėtį Sirijoje stebinčios nevyriausybinės organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) direktorius Rami Abdel Rahmanas.

Alepas, buvusi Sirijos ekonomikos jėgainė, buvo smarkiai nuniokotas konflikto, prasidėjusio 2011 metų kovą nuo taikių protestų prieš vyriausybę. Į beviltišką padėtį patekę civiliai tame mieste pasakojo esantys priversti kovoti dėl išlikimo.

„Ši apsiaustis dar sunkesnė negu pirmoji. Per pirmąją turguje dar būdavo kai kurių produktų, o dabar nebeliko nieko“, – sakė vietos gyventojas Omaras al Beikas.

„Jokių produktų, daržovių, cukraus – nieko. Atėjome kažko nusipirkti, kad galėtume pasigaminti valgyti, bet ničnieko neradom“, – skundėsi vyras.

Netoliese esančiame Sachuro rajone trijų vaikų tėvas Abu Omaras sakė, kad jo šeima maitinasi tik ryžiais, kvietinėmis kruopomis ir lęšiais, o pastarąsias tris dienas neturėjo duonos.

„Gali būti, kad po dviejų savaičių badausime“, – pabrėžė jis.

Sirijos vyriausybė išreiškė pritarimą

Sirijos vyriausybė pritarė savo sąjungininkės Rusijos ir Jungtinių Valstijų pasiūlytai paliaubų sutarčiai, šeštadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra SANA.

„Sirijos vyriausybė pritarė šiam susitarimui, o Alepe kovos veiksmai bus nutraukti dėl humanitarinių priežasčių“, – sakoma pranešime.

SANA, kuri citavo „informuotus šaltinius“, nurodė, kad vienas iš šios sutarties tikslų – „pasiekti Sirijai būtinus politinius sprendinius“.

Maskvos ir Vašingtono parengtame susitarime raginama nutraukti kovos veiksmus visoje šalyje ir padidinti humanitarinę pagalbą smarkiai nuniokotam Alepo miestui.

Be kita ko, dokumente reikalaujama nustatyti „demilitarizuotą zoną“ palei Kastelo kelią, vedantį į Alepą, kad labai reikalinga pagalba galėtų pasiekti miestą.

Jeigu šios paliaubos savaitę išsilaikys, JAV ir Rusija, palaikančios priešingas šio konflikto stovyklas, galės pradėti bendras operacijas prieš džihadistų grupuotes.

„Visas susitarimas buvo pasiektas su Sirijos vyriausybės žinia“, – rašo SANA.

Tuo tarpu opozicinis Aukštasis derybų komitetas (ADK) šeštadienį pareiškė dar negavęs sutarties „oficialaus teksto“.

„Jeigu jį gausime, ADK išnagrinės jo detales ir įgyvendinimo mechanizmus“, – sakoma komiteto tinklalapyje paskelbtame pranešime arabų kalba.

Viena iš ADK Bassma Kodmani sakė naujienų agentūrai AFP, kad jos grupė „atsargiai sveikina“ naująją sutartį, bet labai abejoja, ar Damaskas jos laikysis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (84)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (84)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (1)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (9)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (2)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (1)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (80)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (100)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...