Prezidentas Mesičius žada Kroatijai naują pradžią

"Norime įtikinti pasaulį, kad Kroatija yra Europos dalis ir kad Europa taip pat yra ir Kroatijoje. Norime kuo greičiau įgyvendinti savo strateginius tikslus - įstoti į Europos Sąjungą ir NATO", sakė S. Mesičius džiūgaujančiai miniai. Tai buvo pirmas viešas jo pasisakymas po rinkimų.

Kresnas 65 metų populistas pirmadienį su didele persvara laimėjo antrąjį prezidento rinkimų ratą. Gavęs 56 proc. balsų, jis įveikė Draženą Budišą, kurį parėmė 44 proc. rinkėjų.

Prezidento rinkimais baigėsi du mėnesius trukęs Kroatijos valdžios persitvarkymas, prasidėjęs praėjusį gruodį, mirus F. Tudjmanui.

JAV tuoj pat pasveikino naująjį Kroatijos prezidentą. JAV pasiuntinys Richardas Holbrooke (Ričardas Holbrukas) vertino S. Mesičiaus išrinkimą kaip didelį žingsnį, Kroatijai bandant išeiti iš Balkanuose vyraujančio "baisaus chaoso" .

Rinkimuose dalyvavo apie 61 proc. rinkėjų. Tuo tarpu sausio 3 dieną vykusiuose parlamento rinkimuose, kuriuose opozicinė centro kairiųjų partijų koalicija išstūmė dešimtmetį valdžiusią Kroatijos demokratų sąjungą (KDS), dalyvavo 78 proc. rinkėjų.

Į naująją vyriausybę pateko ir maža centristinė S. Mesičiaus partija, ir jis pažadėjo dirbti išvien su premjeru Ivica Račanu, sprendžiant šalies užsienio ir vidaus problemas.

"Aš reziumuočiau mūsų sunkumus trim žodžiais. Užimtumas, užimtumas ir užimtumas", antradienį sakė S. Mesičius žurnalistams.

Praėjusį gruodį nedarbas šalyje pasiekė 20,8 proc. rekordą. Tačiau pasak "Reuters", kol kas neaišku, kokį vaidmenį S. Mesičius atliks kasdieniame šalies valdyme.

Jis yra sakęs, jog nori atsisakyti F. Tudjmano turėtų milžiniškų įgaliojimų. Manoma, kad parlamentas gali nutarti palikti prezidento postą grynai simbolinį.

S. Mesičius patraukė kroatus savo linksmu ir praktišku būdu. 1972 metais buvusios Jugoslavijos komunistinė valdžia buvo jį dvejiem metams įkalinusi už dalyvavimą Kroatijos nacionalistiniame judėjime.

Vėliau S. Mesičius iškopė į politikos viršūnes ir pabuvojo beveik visuose svarbiuose valdžios postuose. Oponentai kaltino jį nenuoseklumu ir nedoru rinkimų kampanijos finansavimu, tačiau jis paprastai atremdavo kritiką sąmojais.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Užsienio naujienų prenumerata

Užsienyje

Italai renkasi gyventi su tėvais (4)

Du trečdaliai 18-34 metų amžiaus italų vis dar gyvena su tėvais. Tai yra 7 mln. žmonių, rodo naujas statistikos departamento ISTAT tyrimas.

Savižudžio išpuolis Bagdade nusinešė mažiausiai 7 žmonių gyvybes (2)

Savižudžio išpuolis Irako sostinėje Bagdade nusinešė mažiausiai septynių žmonių gyvybes. Dar 19 asmenų buvo sužeisti, pranešė policija, kuria remiasi agentūra AP.

Šarlotės policija išplatino vaizdo medžiagą, kaip nušaunamas juodaodis (6)

JAV Šarlotės miesto policija paskelbė vaizdo medžiagą, kurioje užfiksuota, kaip policininkai nušauna juodaodį vyrą. Medžiaga buvo paskelbta po to, kai politikai ir vietos protestuotojai spaudė pareigūnus tai padaryti.

Dėl „Islamo valstybės“ pasaulis stovi ant 10 karų slenksčio (383)

„Islamo valstybės“ (IS) kalifato sienos sparčiai siaurėja, teroristinės organizacijos tvirtovės Irake ir Sirijoje viena po kitos žlunga. JAV vadovaujamas karas pasiekė tokią stadiją, kai kyla klausimų, kas bus toliau. Kaip rašo washingtonpost.com, regis, atsakymas akivaizdus – kils daugiau karų.

Paryžiuje šis sekmadienis – diena be automobilio

Didelė dalis Paryžiaus sekmadienį buvo uždaryta automobiliams ir motociklams - miesto centre, įskaitant ir Eliziejaus laukus, karaliavo pėstieji ir dviratininkai, informuoja agentūra dpa.