Popiežius Benediktas XVI antradienį išvyksta į vieną kebliausių pontifikų kelionių - į Turkiją, kur dar nenuslopo nepasitenkinimas jo pastabomis apie islamą ir nepritarimu Ankaros siekiui įstoti į Europos Sąjungą (ES). 1,1 mlrd. katalikų lyderio vizitas iš pradžių buvo planuojamas visų pirma kaip krikščioniškas įvykis, kurio pagrindinis akcentas turėjo būti susitikimas su Stambule įsikūrusiu 250 mln. pasaulio ortodoksų vadovu.
Popiežius Benediktas XVI
© Reuters/Scanpix
Tačiau šis vizitas įgavo daug platesnę politinę reikšmę Vakarų ir islamo santykių, Rytų ir Vakarų ryšių, katalikų ir musulmonų santykių, Turkijos siekio tapti Europos dalimi srityse.

79 metų pontifikui musulmonų dominuojamoje Turkijoje, kuri oficialiai yra pasaulietinė valstybė, reikės mėginti atitaisyti žalą keliais frontais.

Popiežiaus vertinimai Turkijoje prasideda nuo visiško pasaulietiško nesidomėjimo ir baigiasi dideliu politiniu ar religiniu pasipiktinimu.

Benediktas XVI pasaulio musulmonus papiktino rugsėjo mėnesį skaityta paskaita, kurioje, pasak kritikų, islamas buvo pavaizduotas kaip iracionali ir smurtu suteršta religija. Vėliau jis išreiškė apgailestavimą dėl jo pastabų sukelto skausmo, bet tiesiogiai neatsiprašė.

Daugelis islamo pareigūnų nori, jog jis aiškiai pareikštų manantis, kad islamas yra taikos religija.

"Manau, jog popiežius turėtų laikytis požiūrio, kad nei islamas nei krikščionybė nėra smurto šaltinis", - sakė Ali Bardakoglu (Alis Bardakohlus), kuris vadovauja Ankaros Religinių reikalų generalinei direkcijai, kontroliuojančiai Turkijos imamus.

Po 2001 metų rugsėjo 11-osios, kuomet kai kas Vakaruose islamą sieja su smurtu, Benediktas XVI turėtų aiškiai pakartoti savo įsitikinimą, jog visi religiniai lyderiai turėtų laikytis vieningos pozicijos, kad religijos niekada negalima naudoti smurtui pateisinti.

Vienas galimas susitaikymo gestas numatytas ketvirtadienį, kai popiežius apsilankys garsiojoje Stambulo Mėlynojoje mečetėje. Šis apsilankymas į jo darbotvarkę buvo įtrauktas prieš pat kelionę.

Kiek žinoma, Benediktas XVI bus tik antras popiežius, apsilankęs mečetėje. Pirmą kartą tai padarė Jonas Paulius II, kuris apsilankė Omejadų mečetėje Damaske.

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas iš pradžių sakė, kad negalės susitikti su Benediktu XVI, nes dalyvaus NATO viršūnių susitikime, bet pirmadienį patvirtino prieš išvykdamas trumpam susitikti su juo Ankaros oro uoste.

Turkija planuoja per pontifiko vizitą, kurio metu jis lankysis Ankaroje ir Stambule, imtis griežtų saugumo priemonių. Sekmadienį Stambule - šalies komerciniame ir kultūriniame centre - dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo demonstracijoje, kurios metu ragino popiežių neatvažiuoti.

Mehmetas Ali Agca, kuris 1981-aisiais šovė į popiežių Joną Paulių II, o neseniai perspėjęs Benediktą II, jog šiam gresia pavojus, dabar jau norėtų, būti paleistas iš kalėjimo viena dienai, kad galėtų pasikalbėti su Šv.Tėvu apie "religija ir mistiką".

Benediktas II per vizitą Turkijoje nevažinės stikliniu papamobiliu, o naudosis įprastu uždaru automobiliu.

Popiežius taip pat apsilankys toje vietoje netoli Izmyro, kur, kaip tikima, gyveno ir mirė Švč. Mergelė Marija.

Prieš išrinkimą popiežiumi 2005 metais kardinolas Josephas Ratzingeris reiškė rimtas abejones dėl Turkijos siekio įstoti į ES, nurodydamas religinius ir kultūrinius skirtumus.

Dabar Vatikanas sako, kad neprieštarauja Turkijos narystei ES, o popiežius nuo pat išrinkimo vengė šios temos, bet šio vizito metu, kaip tikimasi, turės aiškiau išsakyti savo poziciją.

Ortodoksų krikščionims vadovaujantis patriarchas Baltramiejus I yra žadėjęs pasakyti popiežiui, kad Europos Sąjunga neturi būti "krikščionių klubu" ir kad Turkijai reikia leisti stoti į ES.

Turkija derybas dėl ES narystės pradėjo pernai, bet esama abejonių, jog tai gali įvykti tik po daugelio metų, jeigu apskritai įvyks. Vis labiau stiprėja pasipriešinimas Turkijos narystei, ypač Prancūzijoje ir gimtojoje Benedikto II Vokietijoje; mat nuogąstaujama, kad priėmusi Turkiją ES susilpnėtų.

Turkijoje šiuo metu gyvena 120 tūkst. krikščionių, kurių 30 tūkst. yra katalikai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (169)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (167)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (4)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (3)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (7)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako „Boutique...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (287)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (16)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Pilvo pūtimas – ne tik prastos mitybos išdavikas: kokias ligas išduoda dujų kaupimasis

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų (11)

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (9)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...