Krikščionys ir musulmonai turi tęsti atvirą dialogą, kadangi tiki tą patį Dievą ir sutaria dėl gyvenimo prasmės bei tikslo, antradienį ganytojiško vizito Turkijoje metu sakydamas pirmąją kalbą, teigė popiežius Benediktas XVI.
© Reuters/Scanpix
Rugsėjį pasakyta kalba apie islamą papiktinęs musulmonus, kuriems popiežiaus žodžiai pasirodė įžeidūs, Benediktas XVI pabrėžė būtinybę "geriau pažinti vieniems kitus, gerbti skirtumus ir pripažinti, ką turime bendro".

Per susitikimą su Ankaros Religinių reikalų generalinės direkcijos vadovu Ali Bardakoglu pasakyti popiežiaus žodžiai buvo kur kas taikesni nei ištarti Rėgensburge, kur jis citavo XIV amžiuje gyvenusį Bizantijos imperatorių, vadinusį islamą sveiko proto stokojančia smurtinga religija.

Šįkart jis citavo Grigalių VII, kuris 1076 metais sakė, jog Šiaurės Afrikos musulmonų princas krikščioniškiems dalykams parodė kilniaširdiškumą todėl, jog "mes tikime tą patį Dievą, nors ir skirtingai".

Pasak Benedikto XVI, šiandienos krikščionys ir musulmonai yra pašaukti "tęsti dialogą kaip nuoširdžius mainus tarp draugų <...> optimistiškai ir su viltimi".

"Krikščionys ir musulmonai, atitinkamai sekdami savo tikėjimais, pabrėžia šventumo tiesą ir asmens orumą. Tai abipusės mūsų pagarbos pagrindas. Mes galime pateikti patikimą atsakymą į klausimą, aiškiai kylantį iš šiandienos visuomenės, net jei į jį dažnai nekreipiama dėmesio, - į klausimą apie gyvenimo prasmę ir tikslą", - sakė jis.

Kitaip nei 2005 metų rugpjūtį, kai Vokietijoje susitikęs su musulmonų lyderiais atvirai kalbėjo apie religija grindžiamą terorizmą ir tvirtino, jog krikščionims ir musulmonams reikia išvien jam priešintis, šįsyk popiežius vengė bet kokių užuominų apie smurtą.

Rėgensburge pasakytoje kalboje popiežius teigė, kad neprotingas tikėjimas gali atvesti prie ekstremizmo. Nors jis to nesiejo su islamu, pavartota imperatoriaus citata sudarė musulmonams įspūdį, jog užuominos būta būtent apie tai, nors pats popiežius neigė turėjęs tokių ketinimų.

A.Bardakoglu iškėlė smurto klausimą ir sakė, kad musulmonai besąlygiškai jį smerkia, o bet kokie islamui metami kaltinimai smurtu musulmonams yra įžeidūs ir netgi gali išprovokuoti tuos, kurie naudojasi religija daryti pikta.

Išreikšdamas pagarbą jį priėmusiai šaliai, kuri kadaise buvo Osmanų imperijos širdis ir musulmonų kalifų buveinė, Benediktas XVI gyrė Turkiją kaip didžią turtingos istorijos ir kultūros šalį.

"Ši didinga žemė taip pat yra pačiose įvairiausiose srityse regėjusi nepaprastą islamo civilizacijos sužydėjimą", - pridūrė Katalikų Bažnyčios vadovas.

Kreipdamasis į A.Bardakoglu, popiežius sakė: "Aš sveikinu visus Turkijos musulmonus su ypatinga pagarba ir mylinčiu rūpesčiu".

Turkijos religinis vadovas: islamo įžeidinėjimai maitina smurtą

Aukščiausias Turkijos musulmonų dvasininkas antradienį, dalyvaujant pačiam popiežiui Benediktui XVI, pakartojo, jog islamas nėra smurtinga religija ir teigė, jog taip teigiant tik skatinami tie, kurie naudojasi tikėjimu daryti pikta.

Ali Bardakoglu, kuris vadovauja Ankaros Religinių reikalų generalinei direkcijai, kontroliuojančiai Turkijos imamus ir rašančiai jiems pamokslus, tvirtino, kad jų tikėjimui mesti kaltinimai smurtu įžeidė visus musulmonus.

"Tokie kaltinimai ir mėginimai gali tik pasitarnauti skatinti tiems, kurie daro pikta naudodamiesi religijos vardu", - savo kalboje teigė dvasininkas.

Viso pasaulio musulmonus rugsėjį papiktino Benedikto XVI paskaita, kurioje, pasak jų, islamas buvo pavaizduotas kaip sveiko proto stokojanti smurtinga religija. Vėliau Benediktas XVI pareiškė apgailestaująs, kad jo pasisakymas sukėlė tiek skausmo, tačiau neatsiprašė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (58)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (145)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (243)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (6)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (411)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Kaip numalšinti skausmą, jei nepadeda net vaistai (3)

Kartais žmogus ateina besiskųsdamas kaklo skausma is, bet tenka dirbti su vidaus organais, sako...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (7)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui atnaujinta 10.39 (127)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Ar žinote, kodėl rentgeno spinduliai dar vadinami X spinduliais? (5)

XIX a. pabaigoje vokietis Wilhelmas Conradas Rontgenas atrado naują elektromagnetinių spindulių...