Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis šeštadienio vakarą dėl žmonių žūties išardant Kutaisyje Karinės šlovės memorialą, skirtą žuvusiesiems Antrajame pasauliniame kare atminti, nušalino nuo pareigų Imerečio regiono gubernatorių. Gruzijoje policija sulaikė 10 asmenų.
Gruzijoje griaunant sovietinį paminklą žuvo žmonės.
© Reuters/Scanpix

Sulaikytas bendrovės vadovas

Dėl žmonių žūties išardant Šlovės paminklą Kutaisyje prokuratūra sulaikė kaip įtariamąjį sprogdinimų akcinės bendrovės techninį direktorių Avtandilą Darsavelidzę.

"Darsavelidzė buvo tiesiogiai atsakingas už saugumo taisyklių laikymąsi išardant paminklą. Išardant nebuvo laikomasi būtinų saugumo normų", - pranešė spaudos konferencijoje sekmadienį Gruzijos vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Davidas Sakvarelidzė.

Sulaikytajam gresia laisvės atėmimas nuo 2 iki 4 metų.

Pasak D.Sakvarelidzės, šiuo metu tebevyksta tyrimas.

Jis neatmetė galimybės, kad per tyrimą bus išaiškinti ir kiti asmenys, kuriems tenka atsakomybė už šią tragediją.

Anksčiau pranešta, kad Gruzijos Imerečio regiono prokuratūra sulaikė dešimt asmenų. Kaip pranešė Imerečio regiono prokuratūra, sulaikyti daugiausia Gruzijos privačios sprogdinimų įmonės darbuotojai, kurie atliko memorialo sprogdinimo darbus.

Šiuo metu jie apklausiami kaip įtariamieji.

Sprogdinant gelžbetonio konstrukciją, kuri sudaro kompozicijos pagrindinę dalį, žuvo du žmonės - aštuonerių metų mergaitė ir jos motina, dar keli žmonės buvo sužeisti.  Pagal pirminę versiją, žmonių žūties priežastis buvo saugumo technikos normų pažeidimas atliekant sprogdinimo darbus.

Rajoną, kur įvyko tragedija, yra apsupę teisėsaugos institucijų darbuotojai. Sprogimo vietoje iki vėlyvo nakties dirbo Gruzijos generalinės prokuratūros tyrimų grupės ekspertai.

Nutraukė vizitą

Kaip pranešė spaudos konferencijoje Gruzijos prezidento sekretorė spaudai Manana Mandžgaladzė, M.Saakašvilis dėl įvykio Kutaisyje nutraukė savo vizitą į Daniją ir sugrįžo į Gruziją.

Pasak jos, M.Saakašvilis sušaukė skubų pasitarimą, kuriame dalyvavo teisėsaugos institucijų, regiono administracijos ir kitų struktūrų atstovai.

"Prezidentas gavo išsamią informaciją apie tragediją Kutaisyje, įvykusią ardant memorialą. Prezidentas priėmė sprendimą atleisti iš pareigų Imerečio gubernatorių Michailą Čogovadzę. Prezidentas vylėsi, kad per tyrimą bus nustatytos visos jos aplinkybės ir kaltininkai bus nubausti", - pareiškė M.Mandžgaladzė.

"Valstybės vadovą sukrėtė šis įvykis, jis pareiškė užuojautą žuvusiųjų šeimai ir artimiesiems. Pagal galiojantį prezidento potvarkį, valstybė suteiks būtiną materialinę pagalbą ir žuvusiųjų šioje tragedijoje ir nukentėjusiųjų šeimoms", - pareiškė sekretorė spaudai.

Nugriovus paminklą, šioje vietoje turėjo prasidėti naujo parlamento pastato statyba.

Opozicija siūlo pastatyti cerkvę, o ne parlamentą

Iš pradžių sprogdinimas buvo numatytas pirmadienį, gruodžio 21 dieną. Daugelis opozicionierių šalyje tvirtino, kad ši data buvo pasirinkta neatsitiktinai. Mat tai yra SSRS diktatoriaus Josifo Stalino gimimo diena, taip pat paties M.Saakašvilio gimtadienis. Gruzijos prezidentas ketino tą dieną atvažiuoti į Kutaisį ir asmeniškai dalyvauti nugriaunant paminklą.

"Gruzijos parlamento pastatas statomas ant kraujo. Michailas Saakašvilis per Šv.Mikalojaus šventę savo sprendimu sugriovė unikalų paminklą, kuris buvo vadinamas "Gruzijos Biblija" ir "Gruzijos filosofijos traktatu", o jo autorius yra žinomas skulptorius Merabas Berdzenišvilis - net nemanydamas, kad reikėjo surengti pokalbį", - pareiškė opozicinio "Baltojo judėjimo" pirmininkas, Kutaisio eksmeras ir buvęs Imerečio gubernatorius Timūras Šašiašvilis.

"Jis pasakė Gruzijos inteligentijai ir gyventojams, kad jų nuomonė jo nedomina, jie jam - tuščia vieta. Jis dar kartą patvirtino, kad yra melagis. Dar rytą jis per URM pareiškė, kad "mes nieko nesugriausime, mes perkelsime memorialą", o po trijų valandų paminklas buvo susprogdintas", - sakė jis.

Vietoje susprogdinto Šlovės memorialo Kutaisio merijos atstovai sekmadienį pastatė skydą, kuriame parašyta, kad šioje vietoje 2012 metais bus pastatytas Gruzijos parlamento pastatas.

"Būtų kur kas tikslingiau ir žmoniškiau pastatyti susprogdinto Šlovės memorialo, kurį iš tikrųjų reikėjo restauruoti, vietoje cerkvę žuvusiems kariams, taip pat motinai ir dukrai Džinčaradzėms, vakar žuvusioms per sprogdinimą, atminti", - sakė sekmadienį lankydamasis Kutaisyje parlamento pirmininko pavaduotojas, vienas opozicinės Gruzijos krikščionių demokratų partijos lyderių Levanas Vepchvadzė.

Jo nuomone, pastatyti šį skydą vakar įvykusios tragedijos vietoje - šventvagiška.

Opozicijos atstovai sekmadienį paragino Kutaisio gyventojus išeiti į gatves pirmadienį, gruodžio 21 dieną, ir pareikšti protestą prieš Šlovės memorialo sugriovimą.

Antrojo pasaulinio karo frontuose su naciais kovėsi apie 700 tūkst. gruzinų, iš kurių 200 tūkst. žuvo, todėl paminklo, pastatyto jų garbei, nugriovimą kai kas įvertino kaip žuvusiųjų atminimo išniekinimą.

Rusija kaltina M.Saakašvilį

Rusijos Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Leonidas Sluckis mano, kad Vakarai turi kuo griežčiau reaguoti į Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio sankcionuotą Karių šlovės memorialo Kutaisyje susprogdinimą.

"Per šią barbarišką, Gruzijos prezidento sankcionuotą akciją jau žuvo nekaltų žmonių, ir tai negali turėti jokio pateisinimo - tai ne šiaip šventvagystė - tai valstybinis vandalizmas", - pareiškė L.Sluckis žurnalistams komentuodamas pastaruosius įvykius Kutaisyje.

Jis pažymėjo, kad "asmeniškai Saakašviliui tenka atsakomybė už šias aukas".

Rusijos parlamentaras priminė, kad JT Generalinės Asamblėja anksčiau jau pasmerkė paminklų kovotojams su fašizmu išniekinimą ir sugriovimą bei nacizmo šlovinimą.

"Tikiuosi, jog Vakarai pagaliau suvoks, koks tikrasis prezidento Saakašvilio veidas, ir liausis rėmę bei pateisinę jo politiką", - sakė jis.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (62)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (7)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Ispaniją sudrebinę teroro išpuoliai: žudikai ketino panaudoti dujas mirtininkų liemenės buvo netikros, Ieškomasis septyniolikmetis sunkvežimio vairuotojas (507)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Būsimųjų vairuotojų laukia iššūkiai: bus dar daugiau neišlaikiusiųjų iš pirmo karto (10)

Norintieji gauti vairuotojo teises tiesiog apgulė „Regitrą“. Daugelis skuba praktinį...

Lenkimo manevras, pasibaigęs tragedija: pamoka, kurią turime išmokti (8)

Ketvirtadienį Trakų rajone įvyko sukrečianti avarija, kurios metu kaktomuša susidūrus dviem...

Ketinate pirkti brangakmenius? Ekspertė patarė, kaip neapsigauti (6)

Viešoje erdvėje neretai galime išgirsti ką nors įdomaus ir neįtikėtino apie deimantus – apie...

Savaitgalį per Lietuvą keliaus audra (15)

Savaitgalį sinoptikai prognozuoja škvalą ir perkūniją, škvalo metu vėjas gali siekti 15-20 m/s,...

Artėjantis draudimas prekiauti galingais siurbliais išjudino pirkėjus (39)

Nuo rudens visoje Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje, pirkti ir parduoti bus galima tik tokius...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (138)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...