Po NATO antskrydžio prieš Pakistano pasienio postus, per kurį žuvo iki 26 karių ir kuris smarkiai pablogino JAV ir Pakistano santykius, Vašingtonas ėmėsi gelbėti savo santykius su Islamabadu - išreiškė pritarimą nuodugniam tyrimui ir pareiškė užuojautą dėl žuvusiųjų.
NATO karo lėktuvai
© Reuters/Scanpix

Pakistanas paskelbė, kad po minimo antskrydžio, kurį pavadino tarptautinės teisės pažeidimu, iš naujo svarsto savo aljansą su JAV ir NATO, iškviečia JAV ambasadorių Cameroną Munterį ir perspėja dėl rimtų atgarsių.

Pakistanas taip pat paskelbė, kad uždaro NATO pajėgoms savo sieną su Afganistanu.

Tokiu būdu užblokuojama pagrindinė tiekimo linija 130-čiai tūkst. JAV vadovaujamų užsienio karių, kurie kovoja su Talibanu. Be to, Islamabadas paragino amerikiečius pasitraukti iš vienos atokios oro pajėgų bazės, kuria, kaip pranešama, naudojasi CŽV nepilotuojami lėktuvai.

NATO pajėgos Afganistane pripažino, jog "labai tikėtina", kad jų lėktuvas nulėmė žmonių žūtį per šeštadienį priešaušriu įvykdytą reidą, kuris dar labiau komplikavo JAV ir Pakistano santykius, ir taip nukentėjusius dėl Osamos bin Ladeno nužudymo gegužės mėnesį.

JAV pajėgų Afganistane vadas pažadėjo nuodugnų tyrimą ir pareiškė užuojautą dėl visų karių, "kurie galėjo žūti" prie Afganistano sienos su Pakistano genčių regionu, kurį Vašingtonas vadina "al Qaeda" centru.

JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta ir valstybės sekretorė Hillary Clinton tą žinią sustiprino sekmadienį paskelbdami bendrą pareiškimą, kuriame reiškia savo "nuoširdžiausią užuojautą" ir paramą "NATO ketinimams nedelsiant ištirti" minimą incidentą.

H. Clinton, JAV pajėgų Afganistane vadas generolas Johnas Allenas ir JAV Štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Martinas Dempsey paragino savo kolegas Pakistane aptarti susidariusią padėtį.

NATO pajėgos dažnai vykdo operacijas prieš Talibano sukilėlius netoli sienos su Pakistanu, kuri daugelyje vietų yra nepažymėta. Tačiau kokiu mastu šios operacijos yra derinamos su Pakistanu, neaišku.

Lieka neatsakyti svarbūs klausimai dėl to, kas tiksliai įvyko Mohmando rajone vos kelios valandos po to, kai generolas J. Allenas aptarė koordinavimo klausimą su Pakistano pajėgų vadu generolu Ashfaqu Kayani.

Pakistanas sakė, kad iš NATO sraigtasparnių ir naikintuvo "neišprovokuotai" buvo pradėta šaudyti į du armijos pasienio postus ir kad žuvo 24-26 kariai, o dar 13 buvo sužeisti. Islamabadas pridūrė, kad pakistaniečių kariai atsakė ugnimi.

Vyriausybė pabrėžė, kad šios atakos yra šiurkštus suverenumo ir "rimtas ne kartą pareikštų raudonų linijų" pažeidimas.

NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF) atstovas, brigados generolas Carstenas Jacobsonas patvirtino, kad užsienio kariai, bendradarbiaudami su afganų pajėgomis, išsikvietė oro pastiprinimą operacijai netoli sienos.

"Labai tikėtina, kad ši glaudi parama iš oro, kurią išsikvietė sausumos pajėgos, nulėmė tuos nuostolius", - žurnalistams sakė C. Jacobsonas.

Pakistanas tuojau pat uždarė savo sieną su Afganistanu NATO tiekimui - sulaikė vilkstines prie Torchamo ir Čamano perėjų pagrindiniame JAV tiekimo sausuma kelyje, vedančiame iš Karačio uosto į Afganistaną, neturintį išėjimo į jūrą.

Per neeilinį vyriausybės ir armijos vadų susirinkimą amerikiečiams buvo nurodyta per 15 dienų palikti Šamsio oro pajėgų bazę, nors ir pranešama, kad amerikiečių personalas jau yra išvykęs.

Pakistano vyriausybė taip pat "nuodugniai persvarstys visas programas, veiklos ir bendradarbiavimo susitarimus su JAV, NATO ir ISAF, tarp jų - diplomatinėje, politinėje, karinėje ir žvalgybos" srityse.

Pakistano kariškiai pranešė, kad žuvusių karių laidotuvės įvyko sekmadienį 9 val. 30 min. vietos (6 val. 30 min. Lietuvos) laiku šalies šiaurės vakaruose esančiame Pešavaro mieste.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (28)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (753)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (18)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (69)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (29)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (22)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (618)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (19)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...