Pirmoji genų terapijos sėkmė

 (1)
Prancūzų mokslininkai ketvirtadienį paskelbė išgydę du mažus berniukus, sirgusius reta paveldima imuninės sistemos liga. Kai kurie ekspertai tai vadina pirmąja tikra genų terapijos sėkme.
Berniukams buvo sunkus kombinuotas imuniteto deficitas (KID) X1. Šia liga sergantys žmonės neturi jokio imuniteto ir savo trumpą gyvenimą gyvena steriliuose boksuose, nes gali mirti nuo bet kokios infekcijos.

Neckero (Nekero) ligoninės Paryžiuje gydytojas Alainas Fischeris (Alenas Fišeris) paskelbė atkūręs dviejų berniukų imunitetą genų terapija.

"Jie abu normaliai auga ir vystosi. Pašalinių reiškinių nepastebėta", rašoma gydytojų straipsnyje, kuris spausdinamas žurnale "Science".

Nors mokslininkai nežino, kiek laiko "dirbs" naujieji genai, šis laimėjimas gali atverti kelią ir kitų geninių ligų gydymui.

"Manau, tai pirmas įrodymas, jog genų terapija veikia", sakė Davidas Nelsonas (Deividas Nelsonas) - paveldimų imuninių ligų ekspertas iš JAV Nacionalinio vėžio tyrimų instituto Merilende.

KID X1 sergantieji neturi tam tikrų cheminių medžiagų ir receptoriaus, "įjungiančio" įvairias imuninės sistemos ląsteles. Iki šiol nepavykdavo "pagerinti" už tuos receptorius atsakingo geno.

A. Fischeris ir jo kolegos pritaikė naują metodą ir pasinaudojo kaulų čiulpų kamieninėmis ląstelėmis, iš kurių išsivysto įvairios kraujo, taip pat imuninės sistemos, ląstelės.

Gydytojai paėmė 8 ir 11 mėnesių berniukų kaulų čiulpų ląstelių ir augino jas specialioje mitybinėje terpėje, kur jos galėjo daugintis.

Į šias ląstelių kolonijas buvo pridėta virusų, į kuriuos genų inžinerijos būdu buvo perkeltas pacientams reikalingas normalus genas. Po 3 dienų infekuotos ląstelės buvo atskirtos ir persodintos pacientams.

Jau po 15 dienų buvo pastebėtas teigiamas efektas. Berniukų organizmuose pradėjo gamintis imuninės ląstelės ir imunitetui reikalingos cheminės medžiagos. Po trijų mėnesių abu vaikai buvo išrašyti iš ligoninės ir jau beveik metai jiems nereikia medikų pagalbos. Vaikus buvo galima ir paskiepyti.

Mokslininkai mano, kad naują geną turinčios kamieninės ląstelės išgyveno organizme ir nustelbė defektą turinčias ląsteles.

Williamas Frenchas Andersonas (Viljamas Frenčas Andersonas) iš Kalifornijos universiteto, 1990 metais atlikęs pirmąjį genų terapijos eksperimentą, A. Fischerio darbą pavadino kertiniu.

Iki šiol genų terapijos sėkmingai pritaikyti nepavykdavo dėl to, kad naujus genus buvo galima perkelti tik nedaugeliui ląstelių. Ligų požymiams išnykti tiesiog neužtekdavo pakeistų ląstelių gaminamų baltymų.

KID X1 atveju, tas pats genas buvo atsakingas už daugelį ląstelių ir funkcijų, todėl efektas buvo didelis ir greitas. Be to, "pataisytos" ląstelės buvo kamieninės - iš jų nuolat išsivysto kitos ląstelės, po kurio laiko visiškai pakeičiančios "blogąsias".

Anot W. F. Andersono, pakeitus kamienines ląsteles, žmogaus organizmą galima "pataisyti" visam laikui.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Užsienio naujienų prenumerata

Užsienyje

Rusijos karo laivai degalų atsargas pildosi netoli Šiaurės Afrikos krantų (21)

Pranešama, kad į Siriją plaukianti kovinė Rusijos laivų grupė, į kurios sudėtį įeina vienintelis šalies lėktuvnešis „Admirolas Kuznecovas“, degalų atsargas pildosi jūroje, netoli Šiaurės Afrikos krantų, skelbia BBC.

V. Putinas: NATO atmetė Rusijos siūlymą lėktuvams neskraidyti virš Baltijos jūros su išjungtais atsakikliais (24)

NATO šalys atmetė siūlymą neleisti karo lėktuvams skraidyti virš Baltijos jūros neįjungus atsakiklių, nors, rusų lėktuvai skraido su įjungtais atsakikliais, pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Kinijos Komunistų partija suteikė Xi Jinpingui simbolinį „branduolio“ statusą (2)

Kinijos Komunistų partija ketvirtadienį šalies prezidentą Xi Jinpingą įvardino kaip savo „branduolį" (pamatą, centrą, šerdį), sustiprindama jo dominavimą ir įtaką partijai prieš kitais metais numatytą jos valdžios pertvarkymą.

Sacharovo premijos laureatė: ši premija – nusikalstamo nežmoniškumo pasmerkimas (4)

Irakietė Nadia Murad, grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) nelaisvėje daug mėnesių išbuvusi jezidų gynėja, ketvirtadienį Sacharovo žmogaus teisių premiją pavadino džihadistų vykdomo „nusikalstamo nežmoniškumo pasmerkimu“.

Nairobyje prie JAV ambasados nušautas pareigūną sužeidęs vyras

Nairobyje prie Jungtinių Valstijų ambasados ketvirtadienį Kenijos policijos pareigūnai nušovė asmenį, peiliu subadžiusį kitą pareigūną, pranešė policija.