Filipinų kariuomenės sraigtasparniai pirmadienį apšaudė islamistų kovotojus, užėmusius pietinį Maravio miestą, kuriame yra įstrigę apie 2 tūkst. žmonių, negalinčių pabėgti nuo savaitę besitęsiančių intensyvių susiėmimų, jau nusinešusių dešimtis gyvybių.
Islamistai
© AP/Scanpix

Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte įvedė karo padėtį šalies pietuose iškart po to, kai ten įsiplieskė susirėmimai. Jis perspėjo, kad džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), pasitelkęs ginkluotus kovotojus, bando įkurti vietinį kalifatą.

Tačiau mūšiai miesto gatvėse ir vyriausybės pajėgų surengta bombardavimų kampanija nepadėjo nutraukti krizės Maravyje – viename didžiausių musulmoniškų miestų šioje katalikiškoje valstybėje. Pareigūnai reiškia vis didesnį susirūpinimą dėl gyventojų, įstrigusių kovotojų kontroliuojamoje teritorijoje.

„Jie rašo mums ir prašo padėti“, – naujienų agentūrai AFP sakė provincijos krizių valdymo komiteto atstovas Zia Alonto Adiongas ir nurodė, kad turima duomenų apie 2 000 žmonių, negalinčių išvykti iš konflikto zonos.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (TRKK), bandantis padėti tiems žmonėms, pažymėjo, kad ekstremalios sąlygos ir nesiliaujantys susirėmimai reikalauja vis naujų gyvybių.

„Kai mūsų kolegos šnekasi su tais žmonėmis telefonu, girdime, kad situacija yra labai sudėtinga. Baigiasi maisto produktai, baigiasi vanduo, jie neturi elektros“, – AFP sakė Maravyje esantis TRKK delegacijos Filipinuose vadovo pavaduotojas Martinas Thalmannas.

„Vyksta intensyvūs mūšiai. Situacija iš tiesų siaubinga... žmonės miršta, nes pašauti nesulaukia medikų pagalbos“, – teigė jis.

Pasak pareigūnų, ginkluoti kovotojai jau nužudė mažiausiai 19 civilių, tarp kurių buvo moterų ir vaikų. Susirėmimuose žuvo 17 saugumo pajėgų narių ir 61 kovotojas.

Sekmadienio rytą Maravio, 200 tūkst. gyventojų turinčio miesto, laikomo islamo kultūros ir švietimo centru, pakraštyje buvo rasti nuo tilto numesti aštuoni lavonai.

Myrna Bandung žurnalistams pirmadienį pasakojo, kad buvo su tais žmonėmis, kai jie buvo nužudyti.

„Manęs nenužudė, nes galėjau pacituoti musulmonišką maldą. Kitiems nepasisekė“, – sakė akivaizdžiai sukrėsta moteris.

Dauguma maraviečių pabėgo į aplinkinius miestus. Tuo tarpu likusius miesto gyventojus savaitgalį pasiekė kariuomenės pranešimai, kad bus suintensyvinta bombardavimų kampanija tuose rajonuose, kuriuos yra užėmę kovotojai.

AFP reporteris iš Maravio pranešė, kad pirmadienio popietę gana žemai skraidė sraigtasparniai, o tos teritorijos, kur, kaip manoma, slepiasi kovotojai, buvo apšaudytos raketomis.

Maravio neramumų epicentre yra Isnilonas Hapilonas – arabiškai kalbantis musulmonų pamokslininkas, garsėjantis patirtimi rengti komandosų atakas. Jis laikomas jungiamąja grandimi tarp virtinės kovotojų grupuočių, siekiančių susivienyti ir tapti galingesne jėga.

Jungtinės Valstijos kovotojų grupuotei „Abu Sayyaf“ vadovaujantį I. Hapiloną laiko vienu pavojingiausių teroristų pasaulyje.

Praėjusio antradienio vakarą armija surengė reidą į įtariamą I. Hapilono slėptuvę Maravyje, tačiau operacija greitai komplikavosi. Kovotojai išsikvietė pastiprinimą ir ėmė siautėti gatvėse. Jie keliose vietose iškėlė juodų IS vėliavų, padeginėjo pastatus, paėmė įkaitais katalikų kunigą ir keliolika tikinčiųjų. Įkaitų likimas vis dar nežinomas.

Kaip pranešė R. Duterte ir kariuomenės vadai, dauguma tų kovotojų priklauso grupuotei „Maute“. Šiam ištikimybę IS prisiekusiam judėjimui, vyriausybės duomenimis, priklauso apie 250 ginkluotų kovotojų.

Pasak kariuomenės, prie jų prisijungė ir Malaizijos, Indonezijos bei kitų šalių piliečių.

Pietų Filipinuose vykstantis musulmonų separatistinis sukilimas nuo praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio jau pareikalavo per 120 tūkst. gyvybių.

Pagrindinės musulmonų sukilėlių grupuotės jau pasirašė taikos susitarimus su vyriausybe ir atsisakė savo separatistinių ambicijų mainais į autonomiją.

Tačiau „Maute“, „Abu Sayyaf“ ir kai kurios kitos grupuotės nenori derėtis su vyriausybe ir pastaraisiais metais ėmėsi žingsnių užsitikrinti IS pagalbą.

Šeštadienį R. Duterte įspėjo, kad karo padėtis gali būti paskelbta ir visoje šalyje, kad būtų užkirstas kelias iš Mindanao plisti islamistų keliamai grėsmei.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (134)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (58)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (6)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (95)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (15)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (100)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (12)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...