Memorandume nurodomas 30 km buferinės zonos įkūrimas, karinių lėktuvų skraidymo virš Rytų Ukrainos draudimas ir karinių pajėgų abiejose pusėse atitraukimas.

Diplomatinis aktas buvo paskelbtas Minske per kontaktinės grupės susitikimą. Rugsėjo 5-ąją per tokį patį susitikimą buvo susitarta dėl ugnies nutraukimo Ukrainos rytuose. Nors paliaubos vis dažniau yra pažeidžiamos, tačiau nėra nutrauktos.

Memorandumas buvo pasirašytas per vėlai vakare vykusias derybas, kuriose dalyvavo Ukrainos, Rusijos, prorusiškų separatistų ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai. Teigiama, kad tai sutvirtino labai trapias paliaubas.

Buvęs prezidentas Leonidas Kučma, atstovavęs Kijevui vadinamosios kontaktinės grupės derybose, sakė, kad abi pusės sutarė atitraukti artileriją 15 kilometrų nuo fronto linijos ir tokiu būdu sukurti 30 kilometrų pločio buferinę zoną.

„Sunkioji artilerija bus perkelta 15 kilometrų tolyn nuo fronto linijos“, – sakė L.Kučma po derybų, kurios truko kelias valandas viename Minsko viešbučių.

Jis taip pat nurodė, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai tikrins padėtį šioje 30 kilometrų pločio teritorijoje.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka dėl paliaubų su separatistais sutiko tada, kai Ukrainos pajėgos mūšiuose su Rusijos remiamasi separatistais prarado nemažas teritorijas Donecko srityje.

Separatistų lyderis Aleksandras Zacharčenka teigė, kad per susitikimą nebuvo diskutuojama dėl specialaus statuso Luhansko ir Donecko regionams.

„Mes turime vienokį požiūrį šiuo klausimu, Ukraina - kitokį“, - akcentavo lyderis.

Rusijos ambasadorius Ukrainoje Michailas Zurabovas, per derybas atstovavęs Rusijai, tvirtino, kad „samdyti kareiviai“ kovoja abiejose pusėse, ir ragino ESBO stebėtojus prižiūrėti jų atsitraukimą. Rusijos atstovas taip pat patikino, kad Maskva neremia prorusiškų separatistų.

Vakarai ir Ukraina tam nepritaria ir kaltina Rusiją aktyviai palaikant separatistus ir tiekiant jiems sunkiąją artileriją.

ESBO vadovas sveikina Minske pasirašytą memorandumą

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pirmininkas Šveicarijos užsienio reikalų departamento vadovas Didier Burkhalteris teigiamai įvertino penktadienį Minske pasirašytą memorandumą dėl paliaubų rytų Ukrainoje vykdymo.

„Burkhalteris pažymėjo, kad memorandumas yra reikšmingas žingsnis, siekiant užtikrinti tvarų ugnies nutraukimą, ir svarbus indėlis pastangose taikiai sureguliuoti krizę rytų Ukrainoje“, – sakoma šeštadienį ESBO tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Jis taip pat kreipėsi į ESBO šalis, prašydamas toliau palaikyti šias pastangas „papildomais ekspertiniais ir finansiniais ištekliais“.

ESBO vadovas paragino visas konflikto šalis mažinti įtampą šioje krizėje.

ESBO tinklalapyje šeštadienį pateiktas ir visas šio Memorandumo tekstas.

Dokumente pažymima, kad trišalės kontaktinės grupės dalyviai – Ukrainos, Rusijos, ESBO, Donecko ir Luhansko sričių atskirų rajonų atstovai pasiekė savitarpio supratimo dėl priemonių, kuriomis būtų sustiprinti susitarimai dėl dvišalio ginklų panaudojimo nutraukimo.

Memorandume sakoma, kad, pirma, ginklų panaudojimo nutraukimas taikomas visiems.

Antra, šalių daliniai ir ginkluotos formuotės sustabdomos ties jų sandūros linija pagal rugsėjo 19-osios būklę.

Trečia, draudžiama panaudoti visų rūšių ginklus, imtis puolamųjų veiksmų.

Ketvirta, per parą nuo šio Memorandumo priėmimo atitraukti daugiau kaip 100 mm kalibro pabūklus nuo sandūros linijos ne mažiau kaip 15 kilometrų iš abiejų pusių (išskyrus atskirai žemiau paminėtus pabūklus), taip pat iš gyvenviečių, sudarant galimybę suformuoti ginklų panaudojimo nutraukimo zoną ne mažiau kaip 30 kilometrų pločio.

Memorandume išvardinti stambesni pabūklai, kurie atitraukiami toliau negu maksimalus jų ugnies nuotolis: nuo 16 iki 120 kilometrų, įskaitant taktinius raketų kompleksus, kurių neturi būti arčiau kaip 120 kilometrų.

Penkta, draudžiama laikyti sunkiąją ginkluotę ir karinę techniką rajone, apimančiame šias gyvenvietes: Komsomolską, Kumačevą, Novoazovską, Sachanką; su ESBO stebėsena.

Šešta, saugumo zonoje draudžiama įrengti naujas minų ir inžinerines užtvaras. Įsipareigojama nuimti anksčiau įrengtas minų ir inžinerines užtvaras saugumo zonoje.

Septinta, priėmus šį Memorandumą, draudžiami karo aviacijos ir užsienio bepiločių skrydžiai, išskyrus tuos bepiločius, kuriuos naudoja ESBO misija, palei visą šalių sandūros liniją ginklų panaudojimo nutraukimo zonoje, ne mažiau kaip 30 kilometrų pločio.

Aštunta, ginklų panaudojimo nutraukimo zonoje per parą nuo Memorandumo priėmimo dislokuoti ESBO misiją su šios organizacijos stebėtojais. Minėtąją zoną tikslinga suskaidyti į sektorius, kurių kiekį ir ribas suderinti rengiant ESBO stebėsenos misiją.

Devinta, išvesti visas užsienines ginkluotąsias grupuotes, karinę techniką, taip pat kovotojus ir samdinius iš Ukrainos teritorijos stebint ESBO.

Memorandume nurodoma, kad 2014 metų rugsėjo 19 dienos dokumentą pasirašė ambasadorė Heidi Tagliavini, antrasis Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma, Rusijos ambasadorius Ukrainoje Michailas Zurabovas, taip pat Aleksandras Zacharčenka (DLR) ir Igoris Plotnickis (LLR).