Bendrame JAV Kongreso rūmų posėdyje P. Porošenka kalbėjo apie karų „svetimomis rankomis“ (proxy), terorizmo ir ekstremistų judėjimų grėsmę bei perspėjo: „dabar jų nesustabdžius, jie kirs Europos sienas ir paplis po visą pasaulį“.

Savo emocingoje kalboje, kai Ukraina grumiasi su prorusiškais separatistais, P. Porošenka prašė JAV Kongreso daugiau pagalbos – ir letalios ir neletalios, daugiau sankcijų ir specialaus saugumo statuso glaudžiais ryšiais su NATO.

„Antklodės, naktinio matymo įranga taip pat svarbu, bet juk karo nelaimėsi antklodėmis“, – sakė jis.

P. Porošenka JAV Kongrese
Šalyje besilankančiam Ukrainos prezidentui palaikyti JAV anksčiau ketvirtadienį parodė gražų gestą – pažadėjo su Rusijos įsiveržimu kovojančiai Ukrainai skirti 53 mln. dolerių paramos, įskaitant minosvaidžių radarų įrangą.

Pasak vyresniųjų Baracko Obamos administracijos pareigūnų, naujosios paramos 46 mln. dolerių bus skirta Ukrainos saugumui stiprinti ir 7 mln. dolerių – humanitarinei pagalbai.

Į 46 mln. JAV dolerių pagalbos saugumui paketą pirmą kartą įtraukta radarinė minosvaidžių ugnies nustatymo įranga, kuri leidžia nustatyti priešo artilerijos ugnį ir sustiprintų ukrainiečių saugumo pajėgų gebėjimą reaguoti į tokią ugnį.

Taip pat numatoma skirti inžinerinės technikos, patruliavimo automobilių, kariuomenės transporterių, nedidelį jūrinį lėktuvą, žvalgybos/stebėjimo įrangos ir prietaisų cheminių medžiagų bei sprogmenų paieškai, be to – kūno apsaugų, išminavimo įrangos ir pirmosios pagalbos rinkinių, sakė aukštas administracijos pareigūnas.

Šiame pakete nebus letaliųjų ginklų, kurių tiekimui Ukrainai pasisako kai kurie JAV įstatymų leidėjai respublikonai.

Aukšto rango administracijos pareigūnas sakė, kad JAV apskaičiavimu, Ukraina turi pakankamai tokios įrangos, ir ginkluotės tipai, apie kuriuos buvo kalbama, bus nežymios vertės ir neturės lemiamo poveikio.

„Nemanoma, kad būtų galima suteikti tokį efektyvų karinį pranašumą, kuris galėtų pakeisti bendrą pusiausvyrą, – kalbėjo pareigūnas. – Ukraina vis tiek būtų pažeidžiama plataus masto Rusijos atakos“.

7 mln. JAV dolerių, skirti humanitarinei pagalbai, bus pervesti tarptautinėms pagalbos organizacijoms, teiksiančioms pagalbą rytinės Ukrainos gyventojams.

JAV prekybos sekretorė Penny Pritzker  vadovaus JAV delegacijai per jos vizitą Ukrainoje rugsėjo 26-27 dienomis. Delegacija susitiks su aukšto rango pareigūnais, verslo lyderiais ir aptars Ukrainos ekonomikos reformos pastangas.

JAV ir Europos Sąjunga keliais etapais ėmėsi ekonominių sankcijų prieš Rusiją, atsakydamos į jos įvykdytą Krymo aneksiją ir paramą separatistų kovotojams rytinėje Ukrainoje.

Ukraina paprašė JAV specialaus saugumo statuso

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį paprašė Vašingtono suteikti jo šaliai „specialų“ saugumo statusą be narystės NATO, kad būtų sustiprinta jos gynyba nuo Rusijos agresijos.

„Atsižvelgdama į dabartinę padėtį, Ukrainos demokratija turi remtis stipria armija, – sakė P.Porošenka JAV statymų leidėjams. – Turint tai galvoje, aš labai raginu Jungtines Valstijas suteikti Ukrainai specialų neprisijungusios partnerės statusą“.

P.Porošenka atvyko į Vašingtoną Baltuosiuose rūmuose susitikti su prezidentu Baracku Obama, bet iš pradžių savo iššūkio ir laisvės žinią perteikė Kongresui, kur jam kelis kartus buvo plojama atsistojus, už tai, kad jis siekė JAV paramos ir pažadėjo drąsiai priešintis Kremliaus remiamai agresijai.
P. Porošenka JAV Kongrese

Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją jis pavadino „vienu ciniškiausių per šiuolaikinę istoriją išdavystės aktų “, kuris įstūmė Europą į didžiausią pastarųjų dešimtmečių saugumo krizę.

„Tai, ką gavome iš Rusijos, buvo aneksija ir karas, kuris nustūmė Ukrainą prie ribos“, – sakė jis ir pažadėjo, kad Kijevas „jokiu būdu ir jokia kaina“ nesutiks su Rusijos įvykdyta Krymo okupacija.

Jis perspėjo dėl naujo Šaltojo karo galimybės, bet tvirtino, kad yra realus taikos artimoje ateityje šansas.

„Esu įsitikinęs, jog Ukrainos liaudis ir Rusijos liaudis turi pakankamai geros valios, kad suteiktų taikai vieną paskutinį šansą ir nugalėtų neapykantos dvasią“, – sakė jis.

„Nepaisydamas šio karo beprotybės, esu įsitikinęs, kad taiką galima pasiekti – ir veikiau greičiau, o ne vėliau“, – sakė jis.

Prieš ketvirtadienio susitikimą Baltuosiuose Rūmuose JAV pareigūnai sakė, kad B.Obama paskelbs apie pagalbos saugumui paketus, pagal kuriuos Ukrainos pajėgoms bus parūpinta radiolokatorių prieš minosvaidžių ugnį, kad būtų galima pastebėti atskriejančius artilerijos sviedinius. JAV taip pat skirs transporto priemonių ir patrulinių laivų, šarvuotų kūno apsaugų ir sunkiosios inžinerinės įrangos.

Nepaisant B.Obamos administracijoje esančios tam tikros paramos P.Porošenkos prašymui, pareigūnai sakė, jog prezidentas ir toliau nepritaria letaliajai paramai ir nenumato tiesioginio Ukrainos kariškių ginklavimo kaip veiksmingo būdo konfliktui užbaigti.

Kongresas taip pat spaudė B.Obamą didinti karinę pagalbą Ukrainai. Senato Užsienio ryšių komitetas ketvirtadienį turėjo balsuoti dėl abiejų partijų pateikto įstatymo, pagal kurį būtų padidinta karinė ir nekarinė pagalba, be to, įvestos plačios sankcijos Rusijos gynybos, energetikos ir finansų sektoriams.

„Prezidentas Putinas apvertė tarptautinę tvarką ir pliaukštelėjimas per riešą neatgrasins (nuo) būsimų Rusijos provokacijų, – sakė komiteto pirmininkas, demokratų senatorius Robertas Menendezas. – Rusijos agresijos akivaizdoje Ukrainai reikia mūsų tvirtos ir ryžtingos paramos, o ne neapibrėžto atsako. Mes neturime kito pasirinkimo, tik – taikyti griežtas sankcijas Rusijai, drauge su karine pagalba Ukrainai“.

Pagal tą įstatymą būtų leista per fiskalinius 2015 metus skirti 350 mln. dolerių karinei pagalbai, įskaitant prieštankinius ir šarvamušius ginklus, amuniciją, radiolokatorius prieš artileriją ir bepiločius sekimo lėktuvus.

JAV skirs Ukrainai 53 mln. dolerių

Jungtinių Valstijų Baltieji rūmai skirs Ukrainai 53 mln. dolerių. Iš jų 46 mln. dolerių bus skirta šalies saugumui užtikrinti, taip pat paremti šalies ginkluotąsias pajėgas, informuoja „Reuters“. Apie tai paskelbta per Ukrainos prezidento Petro Porošenkos vizitą Vašingtone.

Didžioji pažadėtų lėšų dalis bus skirta karinei technikai įsigyti. Dar septyni milijonai dolerių bus skirta humanitarinėms organizacijoms ir už šias lėšas bus suteikta pagalba nukentėjusiesiems per konfliktą rytinėje Ukrainoje.

Kaip skelbia JAV prezidento Baracko Obamos administracijos spaudos tarnyba, bendra Jungtinių Valstijų finansinė parama Ukrainai siekia 116 mln. JAV dolerių.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (491)