NATO Kosove naudojo urano turinčius ginklus

 (3)
Ši grupė tiria, kaip buvo naudojami šaudmenys per 70 dienų trukusį karą.

Pasak eksperto, NATO vadovas George Robertsonas (Džordžas Robertsonas) patvirtino šių ginklų naudojimo faktą laiške JT generaliniam sekretoriui Kofi Annanui (Kofiui Ananui). Tačiau NATO dar neskelbia svarbiausios informacijos, - kur ir kaip ginklai buvo naudojami, sakė P. Haavisto, kuris yra buvęs Suomijos aplinkosaugos ministras.

Nuskurdintojo urano turintys ginklai gali užteršti dirvą ir vandens telkinius radioaktyviomis bei toksiškomis dalelėmis.

Pasak P. Haavisto, G. Robertsonas pripažino, kad per JAV lėktuvų A-10 kovines misijas visame Kosove buvo paleista 31 tūkst. sviedinių su uranu. Iš viso buvo apie 100 tokių skrydžių.

"Išties, nuskurdintąjį uraną naudojo amerikiečiai. Šiandien mums kyla klausimas, ar jis taip pat buvo panaudotas Serbijoje, Juodkalnijoje ir kituose rajonuose", sakė P. Haavisto.

Kartu su laišku buvo nusiųstas NATO žemėlapis su pažymėtais rajonais, kuriuose aljansas naudojo ginklus su nuskurdintuoju uranu. Sviediniai buvo padengti šia medžiaga, kad lengviau pramuštų storus karinių mašinų šarvus ir požeminius bunkerius.

Pažymėtieji rajonai daugiausiai yra Kosovo vakaruose ir pietvakariuose, netoli sektorių, kur įsikūrę italų, vokiečių, turkų ir olandų taikdariai.

P. Haavisto žodžiais, NATO informacija yra nepakankamai tiksli, kad ekspertai galėtų vietoje įvertinti šių ginklų naudojimo poveikį sveikatai ir išmatuoti galimą žemės bei gruntinių vandenų užteršimą.

Pasak P. Haavisto, Kosove buvo panaudota dešimt kartų mažiau nuskurdintojo urano, nei 1991 metų Persijos įlankos kare. Po karo tarp irakiečių, gyvenančių netoli karo laukų, kilo vėžio epidemija.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Užsienio naujienų prenumerata

Užsienyje

Maskvos slepiama tiesa rodo naują V. Putino kryptį

Prezidentas Vladimiras Putinas sparčiai formuoja iš Rusijos valstybę už įstatymo ribų. Kaip viena iš penkių nuolatinių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narių, Rusija yra prisiėmusi ypatingą atsakomybę gerbti tarptautinę teisę. Tačiau V. Putino elgesys Ukrainoje ir Sirijoje pažeidžia ne tik taisykles, kurių tikslas skatinti taiką, o ne konfliktą, bet paprasčiausią žmogišką padorumą.

Prancūzų naikintuvai pradės misiją prieš „Islamo valstybę“

Prancūzų naikintuvai penktadienį pakilo iš lėktuvnešio „Charles de Gaulle“ ir pradėjo operaciją prieš džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojus Irako šiauriniame Mosulo mieste, pranešė vienas pareigūnas.

Saudo Arabija įspėjo JAV dėl Kongreso sprendimo (7)

Saudo Arabija ketvirtadienį įspėjo apie „katastrofiškas pasekmes“, kurių gali sukelti Jungtinių Valstijų įstatymas, atveriantis kelią 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių aukų artimiesiems paduoti karalystę į teismą.

Gyventojų parama mirties bausmei JAV – istoriškai maža

JAV gyventojų parama mirties bausmei šiuo metu yra mažiausia per pastaruosius dešimtmečius, praneša agentūra dpa.

B. Obama ir A. Merkel griežtai sukritikavo Rusijos veiksmus Sirijoje (238)

JAV prezidentas Barackas Obama ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel barbariškais vadina Rusijos ir Sirijos vyriausybės lėktuvų antskrydžius Alepo mieste.