Viena garsiausių pasaulio politikių, pirmadienį mirusi buvusi Britanijos premjerė Margaret Thatcher, paliko savo pėdsakus ir Lietuvos kovoje už šalies nepriklausomybės pripažinimą pasaulyje. Kaip DELFI pasakojo Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių departamento direktoriaus pavaduotojas Rimantas Stankevičius, 1990 m. įvyko tuometinės Lietuvos premjerės Kazimiros Prunskienės ir Didžiosios Britanijos premjerės susitikimas.
Kazimira Prunskienė ir Margaret Thatcher 1990 m, iliustracija iš knygos "Pirmoji diplomatinė pergalė"

„Šis susitikimas buvo 1990 m. gegužės 3 d. Vašingtone įvykusio K. Prunskienės susitikimo su JAV prezidentu George’u W. Bushu išdava. Kaip mes supratome, po susitikimo jis paskambino M. Thatcher ir patarė, kad jai būtų tikslinga susitikti su Lietuvos premjere. Todėl mūsų kelionės maršrute atsirado netikėtas taškas – Londonas. Skridome ten tiesiai iš Vašingtono. Atvykome į Londoną gegužės 8 d., o jau rytojaus dieną buvo numatytas pagrindinis susitikimas. Žinoma, M. Tatcher buvo vadinama Geležine ledi, o K. Prunskienė jau tada turėjo Gintarinės ledi titulą. Taigi susitiko dviejų titulų ledi“, - prisiminė R. Stankevičius, tuo metu dirbęs sesers K.Prunskienės padėjėju ir lydėjęs ją kelionėje.

Pasak R. Stankevičiaus, tais laikais M. Thatcher buvo žinoma kaip didelė M. Gorbačiovo šalininkė, ji dėjo daug vilčių į taikų sovietinės sistemos transformavimąsi. Būtent todėl puolimo taktika prieš M. Gorbačiovą sėkmės susitikime negalėjo žadėti – reikėjo rasti argumentų, kurie nebūtų tiesiogiai nukreipti prieš vykdomą M. Gorbačiovo politiką.

„Kaip tik Vašingtone buvo rasta formulė, kad Lietuvos nepriklausomybės pripažinimas galėtų padėti ir M. Gorbačiovo vykdomai pertvarkos politikai. Tačiau prieš susitikimą M. Thatcher buvo nusiteikusi gan skeptiškai ir daug laiko skyrė pamokymams, kad Lietuva dar turi išmokti, kaip būti nepriklausoma, ir tik tuomet galės tikėtis pripažinimo. Kadangi susitikimui buvo numatyta tik pusė valandos, po 20 minučių jos monologo Lietuvos delegatai pradėjo jausti neviltį. Tačiau kai buvo suteikta galimybė šnekėti K. Prunskienei, ji ramiu tonu surado argumentų įtikinti K. Thatcher, kad gali būti ir kita tiesa. Galiausiai susitikimas vietoj pusvalandžio užtruko valandą ir 20 min. Išėjome visi patenkinti pokalbiu“, - pasakojo pašnekovas.

Pasak R.Stankevičiaus, susitikimo pabaiga buvo tiesiog stulbinanti. M. Thatcher netikėtai pareiškė, kad pritaria didelei daliai ką tik išgirstų minčių ir ketina paskambinti M. Gorbačiovui bei paremti Lietuvos poziciją. Maža to, esą ji parašysianti Sovietų Sąjungos lyderiui laišką, kuriame advokataus mūsų šalies siekiams.

R. Stankevičius neslėpė, kad pamatyti M. Thatcher gyvą, pabūti jos aplinkoje, lietuviams buvo labai smalsu. Tad nieko keista, kad šis susitikimas paliko didžiulį įspūdį.

„Man šis susitikimas įstrigo ir kita prasme. Ryte, ruošdamasi jam, sesuo manęs kažkodėl paklausė patarimo, kurį iš dviejų kostiumėlių jai apsirengti. Nesu Juozas Statkevičius, nežinau, kodėl ji manęs klausė, tačiau aš atidaviau pirmenybę vienam iš variantų. Įėjęs į kabinetą, kuriame buvo M. Thatcher, labai apsidžiaugiau savo pasirinkimu. Jei būčiau nurodęs kitą kostiumėlį, tiek Geležinė, tiek Gintarinė ledi būtų pasipuošusios panašiais „aprėdais“. Galite įsivaizduoti moterų nuotaiką, jei jos susitiktų viename kambaryje vienodai apsirengusios. Taigi, manau, prisidėjau prie geros nuotaikos“, - juokėsi buvęs K. Prunskienės padėjėjas.

M. Thatcher minėto susitikimo metu dėvėjo pilką kostiumėlį, o tuometinė Lietuvos premjerė – melsvą. Kitas K. Prunskienės kostiumėlis tiek atspalviu, tiek pasiuvimu buvo labai panašus į K. Thatcher oficialų drabužį.

Šis moterų susitikimas nebuvo vienintelis. Vėliau jos susitiko dar 2 kartus – konferencijoje Sankt Peterburge ir Maskvoje. Tačiau šie susitikimai nebuvo tokie svarbūs.

Naujausias žinias apie M.Thatcher skaitykite čia:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tai jau ženklas? „Valstiečių“ ministerijoje atsirado postas buvusiai V. Tomaševskio bendražygei (21)

Žemės ūkio ministro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovo Broniaus...

Pasiruoškite: vaizdas sostinės gatvėse skirsis kaip diena ir naktis (11)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (35)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (199)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

„Islamo valstybės“ rėmėjai švenčia: juos žudydami mes darome jų vaikams paslaugą (118)

Naujienų agentūra „Amaq“ išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad teroristinė organizacija...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (21)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

K. Maksvytis: lietuviai Europos čempionate laimės medalius (6)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė artėja link pasirengimo ciklo...

Mokslininkai išsiaiškino „magiškųjų grybų“ paslaptį (5)

Tyrėjams pavyko perprasti psichoaktyvios „ magišk ųjų grybų“ medžiagos – psilocibino –...

Jauniausia someljė Lietuvoje: senajai kartai alkoholis lygu girtuoklystei (24)

Jauniausia Lietuvos someljė Silvija Umaraitė jaučia, kaip auga konkurentų gretos. „Anksčiau...