Nobelio taikos premijos laureatas 61-erių kinas Liu Xiaobo mirė ketvirtadienį, pralaimėjęs kovą su vėžiu, Kinijos pareigūnams ignoravus tarptautinės bendruomenės raginimus leisti jam paskutines gyvenimo dienas praleisti laisvėje, besigydant užsienyje.
Liu Xiaobo
© AFP/Scanpix

Šiam garsiam demokratijos gynėjui daugiau kaip prieš mėnesį buvo diagnozuotas vėlyvos stadijos kepenų vėžys ir iš kalėjimo jis buvo perkeltas į saugomą ligoninę Šenjange.

Šenjango teisininkų biuro svetainėje paskelbtame pranešime sakoma, kad Liu Xiaobo mirė praėjus trims dienoms nuo perkėlimo į Kinijos medicinos universiteto 1-ąją ligoninę.

Liu Xiaobo mirtis išvadavo Kinijos vyriausybę nuo aršaus kritiko, kuris dešimtmečius buvo jai tikra rakštis ir tapo Pekino susidorojimo su disidentais simboliu.

Liu Xiaobo tapo antru nelaisvėje mirusiu Nobelio taikos premijos laureatu po Vokietijos žurnalisto ir pacifisto Carlo von Ossietzky, kuris mirė suimtas nacių ligoninėje 1938 metais.

Tarptautinės žmogaus teisių gynėjų grupės, Vakarų šalių vyriausybės ir vietos aktyvistai ragino šalies valdžią išpildyti paskutinį Liu Xiaobo norą ir leisti jam išvykti gydytis į užsienį.

Vokietija pareiškė esanti pasiruošusi suteikti gydymą sunkiai sergančiam Nobelio taikos premijos laureatui ir paragino Kiniją parodyti „humaniškumo ženklą“. Jungtinės Valstijos taip pat sakė norinčios jam padėti.

Tačiau Kinijos pareigūnai tvirtino, kad Liu Xiaobo rūpinasi Kinijos gydytojai nuo gegužės, kai šiam kaliniui buvo diagnozuota liga ir jis buvo perkeltas į ligoninę.

Atsakydama į raginimus leisti Liu Xiaobo išvykti iš šalies, Kinijos užsienio reikalų ministerija ne kartą pareiškė, kad kitos valstybės neturėtų kištis į jos vidaus reikalus.

Liepos pradžioje Liu Xiaobo gydytojai Kinijoje sakė, jog jis yra per daug silpnas, kad galėtų vykti gydytis į užsienį. Šioms išvadoms nepritarė JAV ir Vokietijos ekspertai, kurie buvo pakviesti ligoninės įvertinti Liu Xiaobo būklę. Atvykę gydytojai pasiūlė perkelti jį gydytis į jų šalių ligonines.

Žmogaus teisių gynėjų grupės pasmerkė tokį vyriausybės elgesį su Liu Xiaobo, kaltindamos pareigūnus pateikus klaidinančią informaciją apie jo sveikatos būklę ir neleidus jam išvykti iš šalies, kad pasinaudojęs proga jis negrįžtų prie savo raginimų nutraukti vienpartinį valdymą Kinijoje.

Ligos išsekintam Liu Xiaobo gulint ligos patale, buvo nutekintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip vakariečių gydytojai giria savo kolegas kinus. „Human Rights Watch“ šią sceną pavadino „groteskiška propaganda“.

Vokietijos ambasada pareiškė, kad šis įrašas rodo, jog „gydymo procesui vadovauja ne medicinos ekspertai“, o saugumo organai.

Tuščia kėdė

Liu Xiaobo buvo suimtas 2008 metais, kai kartu su kitais parengė drąsią peticiją „Charter 08“, raginančią Pekiną užtikrinti pagrindines žmogaus teises ir reformuoti komunistinės Kinijos vienpartinę sistemą.

2009 metais Liu Xiaobo buvo nuteistas 11 metų kalėjimo už „ardomąją veiklą“. Per 2010 metais Osle surengtą Nobelio premijos įteikimo ceremoniją aktyvistui atstovavo tuščia kėdė.

Liu Xiaobo taip pat žinomas dėl savo vaidmens 1989 metų Tiananmenio aikštės protestuose Pekine.

Jo žmonai Liu Xia 2010 metais buvo skirtas namų areštas, tačiau jai buvo leista aplankyti savo vyrą ligoninėje. Žmogaus teisių gynėjų grupių nerimą dabar kelia jos likimas. Jos ragino vyriausybę paleisti ją kartu su Liu Xiaobo.

Atsakomybė tenka Kinijai

Nobelio komitetas ketvirtadienį pareiškė, kad Kinijos vyriausybė yra atsakinga dėl 2010 metų Nobelio taikos premijos laureato Liu Xiaobo, kovojusio su vėžiu arešto sąlygomis, „pirmalaikės“ mirties.

„Mus labai jaudina tai, kad Liu Xiaobo nebuvo perkeltas į įstaigą, kur jam būtų buvusi suteiktas tinkamas gydymas dar iki beviltiškos jo ligos būklės“, – sakoma pranešime.

„Kinijos vyriausybei tenka didelė atsakomybė dėl per ankstyvos jo mirties“, – pabrėžiama Nobelio komiteto pranešime.

DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (10)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (29)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (45)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (101)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (504)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (22)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (10)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...