Talibano sukilėliai, kurie užėmė Afganistano Kundūzo miestą, kol kas priešinasi kontrpuolimui ir net stumiasi artyn oro uosto, į kurį po strategiškai svarbaus šiaurinio miesto kritimo pasitraukė vyriausybės pajėgos.
© Reuters/Scanpix

Antradienį vėlai vakare prie oro uosto, esančio miesto pakraštyje, vyko įnirtingi susirėmimai, rodantys, kad talibų, pirmadienį žaibiškai užėmusių Kundūzą, mesto iššūkio grėsmė dar neišsisklaidė.

Afganų armijos, siekiančios atsiimti miestą, karinę dvasią turėjo sustiprinti pasiųsti pastiprinimai, bet sukilėlių atakos prieš jų kolonas atėmė jiems galimybę greitai ateiti į pagalbą.

Talibanas aplink Kundūzą pridėjo minų, sulėtindamas Afganistano armijos pastiprinimų atvykimą į miestą“, – AFP sakė saugumo pareigūnas.

Jis pridūrė, kad kovotojai nepastebimai prasismelkė į Kundūzą per neseniai vykusią Id al Adhos šventę, surengdami „Trojos arklio“ puolimą, leidusį jiems užimti miestą per kelias valandas.

Stulbinantis provincijos sostinės, iš kurios ėmė bėgti panikos apimti gyventojai, kritimas sudavė skaudų smūgį Afganistano NATO parengtoms saugumo pajėgoms ir pademonstravo, kad sukilėliai turi potencijos išsiplėsti už savo citadelių kaimo vietovėse.

JAV pajėgos antradienį sudavė oro smūgį Kundūzo prieigose, o Afganistano žvalgybos agentūra pranešė, kad su jos koordinavimu pernakt buvo atlikta daugiau smūgių, per kuriuos žuvo talibų provincijos „šešėlinis gubernatorius“ Mawlawi Salamas su savo pavaduotoju ir dar 15 kitų kovotojų.

Pentagono atstovas spaudai Peteris Cookas sakė, kad Kundūzo užėmimas, kurį kovotojai įgyvendino su kur kas mažesnėmis jėgomis nei miestą saugojęs armijos kontingentas, yra „akivaizdi“ nesėkmė, bet JAV manančios, kad afganų valdžia pajėgs susigrąžinti miesto kontrolę.

P.Cookas pridūrė, kad jis „nėra tikras, ar šiuo metu tai atspindi kažkokį naują Talibano įvertinimą“, bet daug analitikų mano, kad pastarieji įvykiai yra realus žaidimo taisyklių pokytis sukilėlių judėjimui, kuris, kaip buvo manoma, jau ima silpti, ir simbolinė katastrofa Afganistanui bei jo sąjungininkams vakariečiams.

Pakistaniečių rašytojas ir žurnalistas Ahmedas Rashidas, kuris yra Talibano ekspertas, AFP sakė, kad Kundūze buvo dislokuota nuo 5 iki 7 tūkst. afganų armijos karių, o miestą puolė tik maždaug tūkstančio talibų kontingentas.

„Valdžia visiškai dezoganizuota, o Gynybos ministerija pakrikusi“, - sakė jis.

„Nebuvo jokios strategijos, jokio gebėjimo ginti miestą. Akivaizdi politinės lyderystės stoka“, - pažymėjo A.Rashidas.

Tikslūs šių kelių dienų mūšių nuostoliai nėra žinomi, bet Afganistano sveikatos ministerija nurodė, kad į Kundūzo ligonines buvo atvežta 16 lavonų ir daugiau kaip 190 sužeistųjų.

Nepaisant vykstančio kontrpuolimo didžiumą Kundūzo, kuris yra pirmas Talibano užimtas didelis miestas per 14 metų, tebekontroliuoja sukilėliai.

Talibanas išplatino vaizdajuostę su nufilmuotais sukilėliais, kurie skanduodami „Allahu Akbar“ („Dievas visų didesnis“) stovi prie užgrobtų tankų bei šarvuočių ir žada įvesti šariato teisyną.

NATO pajėgos atvyko į Kundūzą padėti Afganų kariams

NATO specialiosios pajėgos atvyko į Kundūzą, kad padėtų afganų pajėgoms, kurios siekia atgauti šio strategiškai svarbaus miesto, užimto talibų, kontrolę, trečiadienį pranešė koalicija.

„Koalicijos specialiosios pajėgos yra vietoje Kundūze ir konsultuoja savo afganų partnerius“, – sakė NATO atstovas spaudai.

Atvykusiame kontingente yra amerikiečių, britų ir vokiečių karių, AFP nurodė vienas Vakarų karinis šaltinis, prašęs neminėti jo pavardės.

Šaltinis nepatikslino, koks karių skaičius atvyko.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (205)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (122)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (2)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (286)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (10)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (262)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (44)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Išgelbėtas kajaku į Rusiją Juodąja jūra plaukęs mokslininkas (2)

Turkijoje buvo išgelbėtas keliautojas ir mokslininkas iš Rumunijos Chirazi Marianas, kuris...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (1)

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...