„Lyg mane būtų apėmusios haliucinacijos, – pasakojo Yvesas Lamorelle. – Pamaniau, tai piktas pokštas. Tik vėliau sužinojau, kas iš tiesų atsitiko.“

Sunkvežimis nuvažiavo apie 2 km palmėmis apsodintu Anglų bulvaru, pilnu šventiškai nusiteikusių žmonių, kurie minėjo 1789 m. Bastilijos paėmimą ir Prancūzijos revoliucijos pradžią. Sunkvežimio vairuotoją nušovė policininkai.

„Dėkui Dievui, kad nusprendėme nevesti vaikų žiūrėti fejerverkų Bastilijos paėmimo dienos proga, – sakė Lamorelle‘as, vadovaujantis šachmatų klubui „Lutece Echecs“, kuris vasarą organizuoja savaitės trukmės mokymus vaikams. – Buvo siaubinga, žmonės panikavo, visi bėgo. Gurkšnojau gėrimą, o po kelių minučių į mūsų pusę ėmė bėgti žmonės iš bulvaro. Jie bėgo Nicos senamiesčio link. Chaotiškai ėmė užsidarinėti kavinių terasos. Virto staliukai, kėdės, dužo taurės. Žmonės lipo vieni ant kitų.“

Nicos gyventojas Wassimas Bouhlelis pasakojo AP matęs, kaip sunkvežimis važiavo ant žmonių. „Ant kelio buvo skerdynės. Visur lavonai.“

Socialiniuose tinklalapiuose įkeltoje videomedžiagoje matyti, kaip sunkvežimis dideliu greičiu važiuoja per minią, iš tos vietos bėga daugybė žmonių. Vienoje nuotraukoje matyti policijos kulkų suvarpytas priekinis sunkvežimio langas. Šiurpiose nuotraukose matyti visur gulintys pridengti žmonių kūnai, prie jų sukniubę artimieji.

Nice Matin“ žurnalistas Damienas Allemandas rašė: „Po sekundės dalelės (po fejerverkų) didžiulis baltas sunkvežimis atlėkė dideliu greičiu, sukinėjosi, kad pervažiuotų kuo daugiau žmonių. Mačiau jo kelyje lyg kėglius gulinčius žmones. Girdėjau garsus, šauksmus, kurių niekada nepamiršiu.“

Kayla Repan pasislėpė restorane. Ji pasakojo: „Visas miestas bėgo. Siaubingai išsigandau ir pabėgau iš bulvaro.“

Panikos apimta Melina Macri (40 m.) pasakojo, kad jai priešais bėgo minia žmonių, kai kurie šaukė, kad šaudo: „Ėmėme bėgti, nė nežinodami kodėl. Bandėme patekti į „Mercure“ viešbutį, bet jo durys buvo užrakintos, viduje slėpėsi daugybė žmonių. Bėgome toliau, kol pribėgome senamiestį, ten kažkas atidarė vartus į didelę pašiūrę. Mūsų buvo apie 150 žmonių, prabuvome ten pusantros valandos.“

Nors ir pasitempusi kelį, Emelie Blain (27 m.) bėgo iš visų jėgų: „Tokiose situacijose viršų paima išlikimo instinktas, bėgi nepaisydamas skausmo.“

Nicoje sunkvežimiui traiškant žmones aidėjo klyksmai, lakstė nuolaužos

Siaubo apimti šventės dalyviai klykė, kai Nicoje sunkvežimis įlėkė į fejerverkus stebėjusių žmonių minią ir Bastilijos paėmimo dienos šventę pavertė siaubo naktimi.

AFP korespondentas Robertas Holloway buvo toje minioje, šventusioje Prancūzijos nacionalinę dieną Nicos Anglų take, kai prasidėjo košmaras.

Jis turėjo dangstytis veidą dėl skridusių nuolaužų, kai sunkvežimis traiškydamas žmones 2 kilometrus lėkė palmėmis apsodintu pajūrio pėsčiųjų taku.

„Tai buvo visiškas chaosas, – sakė R. Holloway. – Matėme partrenkiamus žmones ir aplink lekiančias nuolaužas. Turėjau saugoti veidą nuo lekiančių nuolaužų.“

Mažiausiai 84 žmonės žuvo per šį išpuolį, kurį Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as pavadino teroristine ataka.

Paprastai judriame ir turistus iš viso pasaulio viliojančiame septynių kilometrų take, einančiame mėlyna Nicos pakrante, gulėjo paklodėmis uždengti lavonai.

Prie vieno žuvusiojo buvo pamesta vaiko lėlė. F. Hollande'as patvirtino, kad tarp aukų yra keli vaikai.

Anksti penktadienį tas sunkvežimis pagaliau stovėjo priešais prabangų viešbutį „Palais de la Mediterranee“ – smarkiai apgadintas, sprogusiomis padangomis, su daugybe kulkų paliktų skylių priekiniame stikle.

Kai kurie liudininkai kalbėjo apie šaudymą, bet oficialiai nepatvirtinta, kad užpuolikas šaudė į minią, nors pareigūnai sakė, kad sunkvežimyje buvo rasta šaunamųjų ir „didesnių“ ginklų.

Policija sunkvežimio vairuotoją nušovė, paskelbė vyriausybė.

„Atsivėrė tikras pragaras“

Žmonės klykė ir kriko, kai sunkvežimis lėkė pajūriu, kur pasižiūrėti fejerverko buvo susirinkę tūkstančiai suaugusiųjų ir vaikų.

„Tokiam dideliam sunkvežimiui įvažiuoti į tą taką, o tada gan tiesiai lėkti juo – man tai atrodė labai tyčinis aktas, – sakė R. Holloway. – Tai vyko maždaug už 100 m nuo manęs ir aš turėjau kelias sekundes pasitraukti iš kelio.“

Keli liudininkai pasakojo, kaip žmonės šokinėjo nuo tako į paplūdimį, kad nepatektų po sunkvežimio ratais.

37 metų Marie dirbanti apsaugininke netoliese esančiame muziejuje „Massena“, kur vos kelios valandos prieš išpuolį taip pat vyko Nacionalinės dienos minėjimas, kalbėjo apie paniką žmonėms bandant pabėgti.

„Matėme šimtus žmonių, bėgančių ieškoti priedangos, – vis dar priblokšta pasakojo ji AFP. – Ten buvo vaikų, žmonės buvo trypiami.“

Prieš aušrą miesto gatvės buvo tylios, tik patruliavo daug karių ir saugumo pajėgų narių.

Liudininkas Roy Calley (Rojus Kalis), kuris sakė gyvenantis už 200 m nuo Anglų tako, BBC sakė, kad „atsivėrė tikras pragaras“ ir kad situacija buvo „gana siaubinga“.

„Tvyrojo šventiška nuotaika, buvo linksma, žmonės smagiai leido laiką. Staiga išgirdau didžiulį (triukšmą), kurį galiu apibūdinti tik galbūt kaip sprogimą arba avariją. Daug žmonių klykė. Po to buvo, kaip pamaniau, galbūt šūviai“, – pasakojo jis.

„Australian Broadcasting Corporation “ prodiuseris Davidas Cody, kuris buvo įvykio vietoje, pridūrė: „Žmonės per sąmyšį klupinėjo, buvo daug panikos. Žmonės bandė pakliūti į viešbučius, bet kokias atidarytas įstaigas, bandė rasti priedangą, nes buvo neaišku, kas vyksta. Su kiekvienu trenksmu, kurį girdėjome už savęs, žmonės galbūt pradėdavo skubėti dar truputį greičiau, žmonės klupinėjo. Buvo labai chaotiška scena.“

Anksčiau tą patį vakarą, miniai džiaugiantis fejerverkais, danguje virš šio Rivjeros kurorto tvykstelėjo žaibas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (533)