Lenkijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriais tikriausiai bus patvirtintas staigus posūkis į dešinę, nors tai ir įvyks per antrąjį turą, kuriame susirems dvi asmenybės, turinčios skirtingas nuomones apie tai, kaip tęsti laisvosios rinkos reformas ir kiek gerovės gali užtikrinti valstybė.
Donald Tusk
© EPA-ELTA
Naujausiais nuomonių apklausos duomenimis liberalusis, verslininkus palaikantis Donaldas Tuskas nežymiai pirmauja prieš konservatyvųjį Varšuvos merą Lechą Kaczynski (Lechą Kačinskį), tačiau nė vienam šių pagrindinių varžovų nepakaks rinkėjų paramos, kad išvengtų antrojo turo, rengiamo po dviejų savaičių.

Prezidento rinkimai sutrikdė D.Tusko ir L.Kaczynski partijų pastangas formuojant koalicinę vyriausybę, nors abi jos praėjusį mėnesį parlamento rinkimų lenktynėse aplenkė valdančiuosius kairiuosius.

Naujajai koalicijai teks spręsti, kaip sumažinti 18 proc. nedarbą - didžiausią Europos Sąjungoje, kaip pradėti ekonomikos reformas didžiausioje tarp ES naujokių šalyje.

D.Tusko ar L.Kaczynski pergalė sutvirtintų posūkį į dešinę po ketverių skandalų temdomo kairiųjų valdymo metų ir dviejų prezidento, buvusio komunisto Aleksandero Kwasniewski (Aleksandro Kvasnevskio) kadencijų

"Nemanau, kad galiu laimėti pirmajame ture", - sakė L.Kaczynski, įmetęs biuletenį į balsadėžę, žurnalistams

D.Tuskas, balsavęs savo gimtajame Gdanske, buvo tokios pat nuomonės. "Tikriausiai balsuosime antrajame ture, ir viskas rodo, kad man pasiseks", - sakė jis.

Apklausos rodo, kad spalio 23 dieną D.Tuskas nedidele persvara turėtų laimėti pakartotines lenktynėse tarp dviejų buvusių "Solidarnosc" judėjimo, 1989 metais padėjusio nuversti komunizmą, veikėjų.

Rinkimų apylinkės Lenkijoje atsidarė 6 val. vietos (7 val. Lietuvos) laiku, ir užsidarys 20 val. (21 val. Lietuvos laiku). Iš likusių dešimties kandidatų nė vienas neatrodo galintis kelti grėsmę dviem lyderiams.

DIDELI ĮGALIOJIMAI

Laimėjusio prezidento rinkimus kandidato laukia dideli įgaliojimai. Prezidentas yra Lenkijos ginkluotųjų pajėgų vadas, turi įtakos užsienio politikai, gali siūlyti ir vetuoti įstatymų projektus, skirti ministrą pirmininką, o susiklosčius tam tikroms aplinkybėms - paleisti parlamentą.

Prezidentas tiesioginės įtakos ekonominei ar socialinei politikai turi nedaug. Tačiau rinkimai lems jėgos pusiausvyrą valdančiojoje koalicijoje, be to dėl prezidento rinkimų proceso per ilgai finansų rinkose jaučiamas neapibrėžtumas apie reformų mastą ir spartą.

D.Tusko ir L.Kaczynski rinkimų kampanija kaip du vandens lašai panaši į diskusijas, vykstančias visoje Europos Sąjungoje (ES): daugiausia svarstoma, kada ir kaip reikėtų vykdyti laisvosios rinkos reformas bei kokią ekonominę gerovę gali sau leisti didžiausia naujoji ES narė.

48 metų D.Tuskas ir jo vadovaujama Pilietinė platforma (PO) nori atgaivinti ekonomiką mažindama biurokratizmą ir mokesčius. Anot jos, tai geriausias būdas grąžinti į darbą bedarbius, kurių skaičius Lenkijoje siekia 18 proc. ir yra didžiausias visoje ES.

Tyliai kalbantis istorikas vaizduoja savo partiją kaip šiuolaikinę politinę jėgą, galinčią suvienyti lenkus, pataisyti įtemptus santykius su kaimynine Vokietija bei Rusija ir įtvirtinti 38 mln. gyventojų turinčią šalį Europoje.

56 metų L.Kaczynski bei jo vadovaujama partija "Įstatymas ir teisingumas" (PiS) žada aiškiai atsiriboti nuo pokomunistinės Lenkijos praeities. Savo kampanijai jie pasirinko "ketvirtosios respublikos", "moralinio atsinaujinimo" ir grįžimo prie krikščioniškų vertybių lozungus, tuo pačiu kalba apie būtinybę ginti darbuotojų teises ir kurti visuotinės gerovės valstybę.

Jis žada ryžtingą Lenkiją Europos Sąjungoje - šalį, kuri nesiekia glaudesnės integracijos ir pabrėžia strateginę partnerystę su Jungtinėmis Valstijomis. Sekmadienį L.Kaczynski sakė, jeigu jis bus išrinktas, pirmasis vizitas bus į Vatikaną, o antrasis - į Vašingtoną.

Konservatoriai taip pat pasisako už religinių tiesų įgyvendinimą ir nekreipia dėmesio į ES, kritikuojančią jų raginimus apriboti gėjų teises bei grąžinti mirties bausmę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (46)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (16)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (1)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, bus pristatytas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (489)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (26)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (37)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (161)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (21)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (79)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...