Lenkai protestavo prieš teismų sistemos reformas

 (1)
Lenkijoje prie Seimo minios sekmadienį protestavo dėl valdančiųjų konservatorių teisinės sistemos reformos, kuri skiriant teisėjus mažina teisėjų tarybos įtaką ir didina parlamento bei vyriausybės. Dar viena akcija vakare numatyta ir prie Aukščiausiojo Teismo.
© Reuters / Scanpix

Lenkijos himnas prie Seimo ne kokios ceremonijos, bet protesto proga. Minias surinko judėjimas už demokratiją, anksčiau demonstracijomis lydėjęs valdančiųjų konservatorių reformas žiniasklaidoje, švietimo sistemoje, Konstituciniame teisme.

Dabar lydi partijai Teisė ir Teisingumas (PIS) keičiant teisėjų skyrimo tvarką. Nors apžvalgininkai sako, kad protestuotojų per mažai ir per vėlai status quo teisės sistemoje apginti. Senatas dvi reformas patvirtino vakar, Seimas dar anksčiau šią savaitę. Beliko prezidento parašas.

Pirmoji reforma keičia aukščiausio rango teisėjus į pareigas renkančios Nacionalinės teisinės tarybos sudėtį. Nuo šiol Seimas skirs ne šešis, o penkiolika iš dvidešimt penkių tarybos narių. Antroji reforma numato, kad paprasčiausių teismų teisėjus skirs teisingumo ministras.

Ketvirtadienį pristatytas dar vienas atskiras projektas, kuris ir Aukščiausiojo Teismo teisėjų skyrimą siūlo pavesti Teisingumo ministerijai.

Valdančiųjų argumentas – esą valdžių padalijimo pusiausvyra iškrypusi, nes dabar teisėjus pasirenka pats teisininkų klanas. O Lenkija ne teismokratija, bet demokratija. Tačiau opozicija rimtai nerimauja dėl valdžių padalijimo pusiausvyros griovimo vyriausybės naudai.

Lenkija jau užsitraukė Europos Komisijos nemalonę dėl ankstesnių Konstitucinio teismo reformų, kai buvo apsunkintos galimybės blokuoti naujus įstatymus kaip neatitinkančius Konstitucijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Užsienyje

Rumunija perka oro gynybos sistemą „Patriot“ (53)

Rumunijos gynybos ministras Adrianas Tutuianu trečiadienį naujienų agentūrai „Bloomberg“ patvirtino, kad jo šalis ketina įsigyti „Patriot“ raketų už 3,9 milijardus JAV doelrių.

Iš M. Saakašvilio atimta Ukrainos pilietybė (226)

Buvęs Gruzijos prezidentas ir Odesos srities Ukrainoje gubernatorius Michailas Saakašvilis neteko Ukrainos pilietybės.

Egipto policija nušovė keturis įtariamuosius dėl išpuolio liepą (1)

Egipto policija nušovė keturis kovotojus ir suėmė dar du kovotojus, kaltinamus sąsajomis su penkių policijos pareigūnų nužudymu liepos mėnesį, trečiadienį pranešė vidaus reikalų ministerija.

Po pratybų Baltijoje kinų karo laivų būrys plaukia į Sankt Peterburgą (30)

Rusijos ir Kinijos kariškiai Baltijos jūroje trečiadienį baigę pratybas „Jūrinė sąveika 2017“, įvykdę kai kurias užduotys, vyksta į Sankt Peterburgą, pranešė Rusijos Baltijos karo laivyno štabas.

D. Trumpas neleis translyčiams tarnauti JAV kariuomenėje (50)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė trečiadienį, kad translyčiai asmenys „niekaip“ negalės tarnauti JAV kariuomenėje, sakydamas, kad jų dalyvavimas reikštų „milžiniškas medicinines išlaidas ir trikdžius“.