Trečiadienio naktį, kai Egipto armijos vadas paskelbė, jog Mohamedas Mursi priverstinai palieka šalies prezidento postą, gatvėse aplink Tahriro aikštę prasidėjo visą naktį trukusi šventė. Tačiau švęsti buvo lemta ne visiems. Tarp šokančių, dainuojančių ir ragus pučiančių masių daugiau kaip 80 moterų patyrė seksualinį gaujų smurtą, priekabiavimą ar net buvo išžagintos.
© Reuters/Scanpix

Nuo sekmadienio, kai Tahriro aikštėje prasidėjo protestai prieš M. Mursi, užfiksuoti mažiausiai 169 seksualiniai gaujų nusikaltimai, rašo guardian.co.uk.

Egiptas yra kupinas seksualinio priekabiavimo ir žmonės į jį nebereaguoja. Tačiau jo padaugėjo, - sakė moterų teisių aktyvistė Soraya Bahgat, viena iš organizacijos „Tahrir Bodyguard“, gelbėjančios moteris nuo užpuolikų, įkūrėjų. - Kalbame apie gaujų seksualinius nusikaltimus, pradedant moterų išrengimu nuogai ir tampymu ant žemės ir baigiant išžaginimais“.

Aktyvistai tvirtina, kad nuo sekmadienio mažiausiai viena moteris buvo išžaginta aštriu daiktu.

Tokie nusikaltimai buvo išplitę per protestus Tahriro aikštėje bent jau nuo 2011 metų revoliucijos, tačiau jie dar niekada nebuvo fiksuojami tokiais dideliais mastais.

„Ne visi nusikaltimai pranešami, nes daug žmonių vengia tai daryti, - sakė S. Bahgat. - Be to, niekas nenori teršti Tahriro šventumo“. 

Tipiškos atakos metu vyrai veržiasi per žmonių pilną aikštę, apsupdami moterį, kuri yra viena. Tuomet pradeda plėšti nuo jos drabužius, kol ši lieka nuoga. Kai kurias moteris vyrai išniekina rankomis.

„Staiga atsidūriau vidury, apsupta šimtų vyrų, kurių ratas vis siaurėjo ir siaurėjo, - savo patirtimi dalijosi viena moteris. - Tuo pačiu metu jie pradėjo mane visur liesti ir grabinėti. Po mano sijonu ir mano kelnaitėse atsirado daugybė rankų“.

Žagintojų apsupta moteris: mes vadiname tai pragaro ratu

„Mes vadiname tai pragaro ratu“, - sakė S. Bahgat, kuriai pačiai šią savaitę vos pavyko išvengti užpuolimo.

Nuo praėjusių metų lapkričio moterys gali sulaukti pagalbos. Aikštėje maždaug 15 žmonių grupėmis patruliuoja dvi gelbėtojų organizacijos - „Kovos su seksualiniu priekabiavimu operacija“ („Operation Anti-Sexual Harassment“, OpAntish) ir „Tahrir Bodyguard“.

Abiejų organizacijų taktika ir uniformos šiek tiek skiriasi, bet jų metodai iš esmės yra tie patys. Gelbėtojai stengiasi išvaduoti moteris nuo užpuolikų, kartais naudodami lazdas ir ugnies leistuvus. Tuomet aprengia auką drabužiais ir palydi į saugias patalpas netoliese, o kartais ir į ligoninę. Žinoma atvejų, kai gaujos mėgino išlaužti tokių patalpų duris, o kartais gelbėtojai būna užpuolami patys.

Neretai prie atakų prisijungia ir atsitiktiniai praeiviai. Tačiau visi aktyvistai tvirtina, kad dažniausiai moteris užpuola vyrų grupės, kurios masinių protestų dienomis ateina į aikštę turėdamos sąmoningą intenciją užpulti moterį.

„Tahriro aikštėje absoliučiai nėra jokių saugumo pajėgų, - aiškino S. Bahgat, kuri daugiau nebevadovauja minėtai organizacijai. - Atrodo, kad minia tuo naudojasi“.

Seksualinį priekabiavimą patyrė beveik visos Egipto moterys

Toks abejingumas būdingas ne tik Tahrirui. Seksualinis priekabiavimas tebėra toleruojama egiptiečių gyvenimo dalis. Vienas Jungtinių Tautų tyrimas, paskelbtas šį balandį, parodė, kad seksualinį priekabiavimą nurodė patyrusios 99,3 proc. Egipto moterų. 91 proc. sakė, kad dėl šios priežasties gatvėse jaučiasi nesaugiai.

Viena problema ta, kad seksualinis priekabiavimas Egipto teisėje nėra deramai apibrėžtas. Tai trukdo patraukti priekabiautojus teisinėn atsakomybėn. Antra priežastis, kad policija rimtai nevertina moterų pareiškimų, kurie surašomi pagal bendresnius persekiojimo ir užpuolimo įstatymus.

„Atvejai, kurie pranešami policijai, vertinami su pasibjaurėjimu, - sakė moterų teisių aktyvistė ir „OpAntish“ organizatorė Mariam Kirollos. - Jie nevertinami rimtai. Kai kuriais atvejais pranešimą rašančios merginos patiria net policininkų priekabiavimą“.

Tačiau kliūtys teisingumui prasideda dar net nepasiekus policijos nuovadų, nes praeiviai stengiasi pateisinti priekabiautojų elgesį.

„Žmonės sako: „Ach, jis buvo vargšas, jis nežinojo, ką daro“, - sakė L. Bahgat.

„Pirmiausia kaltinama pati moteris. Žmonės visuomet klausia, kuo ji buvo apsivilkusi“, - pažymėjo ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (142)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (56)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (16)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (8)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

O gerti kefyrą naktį – normalu? (12)

Apie naudingąsias šio gėrimo savybes daug prirašyta. Net autoritetingiausi mokslininkai šiam...

Atskleista, kaip atsirado virusai (4)

Įdomus Antarktidos mikrobas gali pateikti užuominų apie vieną iš pačių didžiausių evoliucijos...

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (22)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (132)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Ženklai, jog patys to nežinodami galite sirgti skrandžio opalige (1)

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenys rodo, kad skrandžio opa kada nors gyvenime...

Diskusijas kursto viena įtartina filmo „Valkirija“ scena: T. Cruise'as dėvi figūrą formuojančius apatinius? (7)

Tomas Cruise'as sulaukė vaiduoklių iš praeities. Socialiniame tinkle „Twitter“ gerbėjai...