Maždaug 22 tūkstančių per 1940 metų žudynes sovietų sušaudytų lenkų karininkų šeimų atstovai pirmadienį pranešė nesieksiantys kompensacijų už patirtą žalą, kai Rusijos įstatymų leidėjai pagaliau pripažino Josifo Stalino atsakomybę už šias Antrojo pasaulinio karo laikų žudynes.
Katynės žudynės
© Scanpix

Pasak Lenkijos naujienų agentūros PAP, toks sprendimas jau buvo priimtas 2008 metų gegužę, kai Katynėje nužudytų lenkų karininkų artimųjų federacija savo nutarime rašė, jog negalima pinigais įvertinti artimųjų mirties ar žmogaus garbės ir orumo.

"Pritartume idėjai, kad Rusijos Federacija įkurtų fondą, kuris finansuotų Lenkijoje Katynės žudynių aukomis pavadintus objektus - ligonines, mokyklas", buvo rašoma Federacijos nutarime.

"Mes nesitikime, kad Rusija atlygins mums žalą. Nėra sumos, kuri atlygintų vyro, tėvo ar brolio netektį", - naujienų agentūrai AFP sakė šios federacijos viceprezidentė 74-ių Krystyna Brydowska.

"Kaip galima pinigais įvertinti lenkų karininko gyvybę. Ji neįkainojama, - sakė K.Brydowska, kurios tėvas buvo vienas karo belaisvių, kurie buvo sušaudyti Katynės miškuose ir kitose dabartinės Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijose.

Taip K.Brydowska reagavo į Lenkijos opozicinės konservatorių partijos lyderio Jaroslawo Kaczynskio pareiškimą, kai penktadienį Rusijos parlamentarai po ilgų metų pagaliau sutiko oficialiai patvirtinti tekstą, kuriame sakoma, jog minėtos žudynės buvo vykdomos tuometinio sovietų diktatoriaus Stalino nurodymu.

Kaip ir kiti Lenkijos lyderiai bei Katynės šeimų federacija J.Kaczynskis pasveikino šį Rusijos žingsnį, žengtą ruošiantis Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo vizitui Lenkijoje.

Tačiau J.Kaczynskis viešai pareikalavo, kad gruodžio 6 dieną numatyto susitikimo su Rusijos vadovu metu Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorowskis) iškeltų žalos atlyginimo klausimą.

Pasak jo, "kompensacijos turi būti pirmiausiai išmokėtos nužudytųjų artimiesiems", tačiau, pasak politiko, galima kalbėti ir apie kompensaciją Lenkijos valstybei, nors tai diskusijos tema, tačiau pati problema egzistuoja , sakė J.Kaczynskis.

"Jaroslawas Kaczynski nėra mūsų federacijos narys. Tik ši organizacija turi teisę kelti žalos atlyginimo klausimą", - paaiškino K.Brydowska.

Sekmadienį prezidento B.Komorowskio patarėjas profesorius Tomaszas Naleczas nurodė, kad Katynės nusikaltimas bus aptartas Rusijos prezidento D.Medvedevo vizito Varšuvoje gruodžio 6 d. metu ir pridūrė, jog "galimų kompensacijų problema bus paliesta tik tada, jei abu prezidentai sutiks, kad Katynės byla su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis, turi būti iki galo išaiškinta ir išspręsta".

T.Naleczas pabrėžė, kad kompensacijos klausimas bus svarstomas tik tada, jei šito pageidaus žuvusiųjų artimieji.

J.Kaczynskio brolis dvynys buvęs šalies prezidentas Lechas Kaczynskis (Lechas Kačynskis) žuvo prie Smolensko sudužus lėktuvui, kai lenkų delegacija vyko minėti 70-ųjų Katynės žudynių metinių. Kartu žuvo dar 95 lėktuvu skridę žmonės, tarp jų aukščiausi šalies pareigūnai ir Katynės žudynių aukų artimieji.

Sovietų Sąjungos pajėgoms įsiveržus į Lenkiją iš rytų, sovietų NKVD išžudė Lenkijos elitinius karininkus, kurie nuo 1939 metų rugsėjo 1 dienos kovėsi su nacistine Vokietija, o vėliau pakliuvo į Raudonosios armijos nelaisvę.

Lenkų kariškių žudynės vyko keliose vietose, tačiau Katynė tapo jų svarbiausiu simboliu. Tie įvykiai taip pat susiję su, ko gera, skandalingiausiu melu, kurį pusę šimtmečio skleidė Sovietų Sąjungos propaganda, vertusi kaltę dėl lenkų karininkų nužudymo naciams.

Katynės klausimas ilgai buvo opus Varšuvos ir Maskvos santykiuose, kurie dažnai būdavo įtempti nuo tada, kai Lenkijoje 1989 metais buvo taikiai nuverstas komunistinis režimas.

1990 metais tuometis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas pripažino, kad už Katynės žudynes atsakinga Maskva, tačiau netgi mūsų dienomis tik nedaugelis Rusijos gyventojų, ilgą laiką girdėjusių vien sovietinę propagandą, žino tiesą apie tuos įvykius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (45)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (7)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Hobis tapo antrąja profesija (7)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (7)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (25)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (81)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (26)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (9)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (20)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (12)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...