Jei dabartinė Rusijos ir Ukrainos konfrontacija peraugs į karinį konfliktą, JAV ir Europos šalių lyderiams iškils sunkus klausimas, kaip paremti valstybę, kurios nenorima priimti į NATO, teigia "Reuters" apžvalgininkai.
© Reuters/Scanpix

Penktadienį spaudoje pasirodžius pranešimams apie iš Rusijos į Ukrainą įvažiavusią karinės technikos koloną, atrodė, jog konfliktas pasiekė dramatišką tašką. Ukrainos pareigūnai tikina artilerijos smūgiais sunaikinę didžiąją dalį rusiškos technikos, Maskva kaltinimus apie pasiųstą techniką pavadino "fantazijomis" ir dar kartą atsiribojo nuo paramos Donecko ir Luhansko separatistams.

Kijevo pareigūnai nenurodė, ar įsiveržusioje karinėje kolonoje buvo rusų karių, Rusijos reakcijos taip pat nebuvo galima nuspėti. Jei panaši situacija susiklostytų NATO valstybėje, automatiškai būtų taikomas Šiaurės Atlanto chartijos 5 straipsnis dėl kolektyvinės gynybos. Tačiau Ukraina nėra NATO narė ir artimiausiu metu tokia tikrai netaps, todėl Rusijos ir Ukrainos karinio konflikto metu Vakarams iškiltų sunkus pasirinkimo klausimas.

Vašingtono ir kitų Vakarų šalių pareigūnai pastaruosius penkis mėnesius Rusijos prezidento Vladimiro Putino veiksmus Ukrainoje vadino neteisėtais, tuo pačiu bandydami išvengti dviejų branduolinių supervalstybių karinės konfrontacijos. NATO šalių pareigūnai nuo pat konflikto pradžios teigė nesiimsiantys karinių priemonių Ukrainai apginti.

"Vakarai jau dabar balansuoja ant savo galimybių ribos, bandydami neįsitraukti į karinė konfrontaciją su Rusija, - teigia buvęs JAV valstybės departamento tarnautojas ir Tarptautinių strateginių studijų centro analitikas Samuelis Charapas. - Gali būti daugiau sankcijų, gali būti daugiau paramos ukrainiečiams, tačiau be šito, nemanau, kad Vašingtonas imsis ko nors daugiau".

Neprisistatęs JAV pareigūnas teigė, kad po penktadienio incidento JAV vyriausybė svarsto kelis veiksmų scenarijus - griežtinti esamas ekonomines ir finansines sankcijas, blokuoti Maskvos dalyvavimą tarptautiniuose forumuose, stiprinti NATO karinį buvimą Vidurio ir Rytų Europoje bei galbūt tiekti daugiau "nemirtinos" karinės paramos Ukrainai.

Vakarų įvestos ekonominės sankcijos jau peraugo į prekybinį karą, tačiau neprivertė Rusijos pakeisti savo politikos Ukrainos atžvilgiu. Kritikų teigimu, nepakankamas Vakarų atsakas į krizę gali paskatinti V. Putiną toliau vykdyti savo planus.

Nors Ukrainos kariškiai galėjo sunaikinti į jų teritoriją įsiveržusią karinės technikos koloną, realaus karinio konflikto atveju Kijevo pajėgos neprilygs Rusijos kariuomenei, ypač jei ši apsiribos tik rytinėmis Ukrainos dalimis. Analitikų teigimu, veržimasis į centrinę ir vakarinę Ukrainos dalis taip pat būtų sėkmingas, tačiau sutinkamas pasipriešinimas čia būtų kur kas didesnis.

Vašingtonas į Ukrainą kol kas nesiunčia ginklų ir amunicijos, tačiau "Reuters" kalbinto anoniminio šaltinio teigimu, ši nuostata gali greitai pasikeisti. Nepaisant to, bet koks Kijevo bandymas ginkluotis neabejotinai sukels tokią pačią Rusijos reakciją. Geriausiu atveju JAV Ukrainos kariuomenei suteiks tik smulkių ginklų, pavyzdžiui, prieštankinių įrenginių, kurie padės pristabdyti, bet ne sustabdyti Rusijos veržimąsi.

Kitąmet JAV Kongresas svarstys galimybę į Vakarų Ukrainoje esantį treniruočių centrą pasiųsti Europoje dislokuotus dalinius ir Kalifornijoje esančius Nacionalinės gvardijos būrius. Pasiūlymų Ukrainos karius treniruoti už šalies ribų kol kas negauta. Net jei Rusija ir nepradės karinio konflikto, Maskvai neabejotinai gresia daugiau Vakarų sankcijų už paramą Donecko bei Luhansko separatistams.

Svarbiausi sprendimai Ukrainos konflikto klausimu, be abejonės, bus priimti rugsėjį Velse vyksiančiame NATO viršūnių susitikime, nors esminių politikos permainų čia nesitikima.

"NATO, kaip dariniui, niekada nebuvo lengva priimti sprendimus, - tikino neprisistatęs JAV pareigūnas. - Jei kažkas padaroma, dėl sprendimo greičiausiai susitaria mažesnė, veikti pasiryžusių šalių grupelė".

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (47)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (7)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (9)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (17)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (248)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (8)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (88)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (75)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (48)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Duonos gamintojai pasišovė išsaugoti lietuviškos ruginės duonos tradicijas (19)

Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Vis dėlto...