Antradienį žlugus deryboms tarp Kipro graikų ir turkų, Jungtinės Tautos (JT) paskelbė nutraukiančios savo pastangas suvienyti padalytą salą, kad ji vieninga galėtų įstoti į Europos Sąjungą (ES).
Kofi Annan
"Deja, šios (taikos) pastangos buvo nesėkmingos. Pasiekėme liepto galą", - rašoma JT generalinio sekretoriaus Kofi Annano (Kofio Anano) pareiškime.

JT ypatingasis pasiuntinys Alvaro de Soto (Alvaras de Sotas) šį pranešimą perskaitė spaudos konferencijoje, po nesėkme pasibaigusių K.Annano derybų su Kipro graikų lyderiu Tasu Papadopulu (Tassos Papadopoulos) ir Kipro turkų lyderiu Raufu Denktashu (Raufu Denktašu).

Viduržemio jūros rytinėje dalyje esanti Kipro sala yra padalyta nuo 1974 metų, kai Turkijos pajėgos užėmė šiaurinį jos trečdalį. Tai padaryti Turkiją paskatino neilgai gyvavęs Kipro graikų perversmas, kurį inicijavo tuo metu Graikiją valdžiusi karinė vadovybė.

K.Annanas pasikvietė abiejų nesutariančių pusių lyderius į Hagą, kur tikėjosi žūtbūtinėmis pastangomis pasiekti susitarimą.

JT generalinis sekretorius siekė lyderius įtikinti kovo 30 dieną surengti referendumus dėl susivienijimo plano, kuris būtų tapęs preliudija bendram salos stojimui į ES.

Taikos susitarimas buvo ypač svarbus Turkijai, taip pat siekiančiai įstoti į ES, nes Kipro graikai po stojimo sutarties pasirašymo balandžio 16 dieną į bloką įstos su salos turkais, ar be jų.

"Su visais taiką mylinčiais Kipro graikais bei turkais, taip pat su Graikijos ir Turkijos gyventojais noriu pasidalinti giliu liūdesiu", - savo pareiškime teigė K.Annanas, tikėjęsis, jog salos suvienijimas būtų tapęs vienu reikšmingiausiu jo vadovaujamų JT darbų.

"Nesu įsitikinęs, kad artimiausiu metu pasitaikys panaši proga", - pridūrė jis. K.Annano teigimu, nors abiejų pusių lyderiams buvo siūloma pratęsti derybas iki kovo 28 dienos ir surengti referendumą balandžio 6-ąją, tačiau jis teigė, jog tai neįmanoma.

T.Papadopulas demonstravo pasiryžimą tęsti derybas, tačiau R.Denktashas nesutiko šiuo metu pratęsti dialogo, teigė K.Annanas.

Tuo tarpu Turkijos premjeras Abdullah Gulas (Abdula Giulas) antradienį pareiškė manąs, kad Jungtinių Tautų (JT) pastangos suvienyti Kiprą nebus visiškai nutrauktos ir teigė, jog Turkija ir toliau siekia salos krizės sprendimo. Nyderlanduose antradienį žlugus deryboms tarp Kipro graikų ir turkų, JT paskelbė nutraukiančios savo pastangas suvienyti padalytą salą, kad ji vieninga galėtų įstoti į Europos Sąjungą (ES).

"Generalinis sekretorius (Kofi Annanas (Kofis Ananas)) teigė, kad nebuvo pasiektas joks susitarimas, tačiau jis neuždarė durų galutinai, - teigė jis. "Pastangos siekiant sprendimo tęsis", - sakė A.Gulas.

A.Gulas ketina netrukus pasitraukti iš premjero posto ir užleisti jį valdančiosios partijos lyderiui Recepui Tayyipui Erdoganui (Redžepui Tajipui Erdohanui), kuris taip pat teigia sieksiąs Kipro suvienijimo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (42)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (18)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (216)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (9)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (73)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (5)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (171)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus (8)

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (275)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis (9)

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...