Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas įstūmė Europos Sąjungą (ES) į nepalankią derybinę poziciją Kaliningrado klausimu, rašo įtakingas JAV verslo ir finansų dienraštis "The Wall Street Journal".
Jacques Chirac
"Chiraco Jalta", - taip dienraščio redakciniame straipsnyje apibūdinamas praėjusią savaitę Sočyje įvykęs Prancūzijos ir Rusijos valstybių vadovų susitikimas. Šis pavadinimas yra aliuzija į 1945 metais, besibaigiant Antrajam pasauliniam karui, Krymo kurorte Jaltoje įvykusį tuometinių Sovietų Sąjungos, JAV ir Didžiosios Britanijos lyderių susitikimą, kuriuo buvo patvirtintas pasidalinimas įtakos sferomis pokario Europoje.

"Galbūt kaltas Juodosios jūros klimatas, kuris verčia Vakarų lyderius užimti tokią palankią Rusijai poziciją. Kaip ten bebūtų, ES buvo nemaloniai nustebinta Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco per jo pastarąjį susitikimą su prezidentu Vladimiru Putinu.", - rašo laikraštis.

Po susitikimo su V.Putinu Prancūzijos lyderis, kalbėdamas apie Lietuvos ir Lenkijos planuojamą vizų įvedimą Rusijos Kaliningrado srities gyventojams, pareiškė, kad tokia "sistema, kuri būtų primesta rusams, keliaujantiems iš vienos jų valstybės dalies į kitą, yra nepriimtina" ir kvietė priimti sprendimą, kuris "nepažemins Rusijos".

Europos Komisijos atstovai yra pareiškę, kad dėl Kaliningrado srities būtina siekti sprendimo, kuris nepažeistų Lietuvos ir Lenkijos suverenumo ir Šengeno sutarties reikalavimų.

"Kaliningradas yra svarbus išbandymas, kuris parodys, ar sugebės Europos Sąjunga vykdyti griežtą politiką ir taip įveikti kliūtį sėkmingai plėtrai", - rašo "The Wall Street Journal".

Dienraštis, pastebėdamas, kad Maskvos spaudimas Europos Sąjungai yra "rusiška jėgos politika", pabrėžia, kad "skirtingai nuo JAV, ES neturi dešimtmečių patirties esant šitokioms diplomatijos sąlygoms".

"Iš tiesų, ponas Chiracas tikriausiai norėjo pademonstruoti savo ypatingus draugystės ryšius su ponu Putinu, Prancūzijos lyderis susitikimo metu taip pat atsisakė tradicinės Paryžiaus pozicijos, kuri iki šiol duodavo rezultatus, - kritikuoti žmogaus teisių pažeidimus Čečėnijoje", - rašoma laikraštyje.

"Šita pasenusi prancūziško diplomatinio teatro versija tik pakenks ilgalaikiams Prancūzijos tikslams", - rašo dienraštis.

Anot vedamojo, J.Chiracas "privalo žengti aiškų žingsnį link ES pozicijos, kurios blokas tvirtai laikėsi bent jau iki nesėkmingos Prancūzijos prezidento intervencijos, savo pagrįstos pozicijos, nukreiptos prieš stiprų Rusijos spaudimą Kaliningrado klausimu".

Vykdydama ES duotą įsipareigojimą suderinti vizų režimą su Šengeno erdvės sutarties reikalavimais, kitų metų sausį Lietuva panaikins vizų lengvatas per šalį važiuojančių Rusijos traukinių keleiviams, o nuo 2003 metų liepos 1 d. vizos bus reikalingos ir Kaliningrado srities gyventojams, vykstantiems į Lietuvą ir per ją automobiliais.

Analogiškų priemonių kitąmet imsis ir Lenkija.

Kaip vieną galimų sprendimų, Lietuva siūlo išduoti Kaliningrado srities gyventojams ilgalaikes daugkartines pigias vizas, tačiau Rusija prieštarauja principui, kad jos piliečių susisiekimui tarp dviejų šalių reikės vizų.

Lietuva ir Lenkija visateisėmis ES narėmis tikisi tapti 2004 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (46)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (7)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Hobis tapo antrąja profesija (7)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (7)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (25)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (81)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (26)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (9)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (22)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (12)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...