JAV Teksaso valstijoje įsikūrusioje sektoje ne vienus metus vyko kraują stingdantys dalykai. Šiai religinei bendruomenei priklausančioje rančoje nepilnametės mergaitės buvo tuokiamos su gerokai vyresniais vyrais ir verčiamos su jais sanguliauti. Čia nieko nestebindavo vos 14 ar 15 metų sulaukusios motinos, prie krūtinės glaudžiančios verkiančius kūdikius.
Warren Jeffs
© AFP/Scanpix
„Dvasiškai suaugę“ nepilnamečiai berniukai buvo mokomi tęsti šios mormonų atskilėlių bendruomenės tradicijas, todėl su bendraamžėmis privalėdavo turėti lytinių santykių.

Šioje paslaptingoje sektoje gal ir toliau būtų viešpatavęs smurtas ir prievarta, jei ne vienos nelaimėlės pagalbos šauksmas telefonu.

Apsigaubė paslapties skraiste

JAV Teksaso valstijoje netoli nedidelio Eldoreido miesto stūkso didinga ranča. Ne mažiau nei jos ištaigingumas aplinkinių dėmesį jau kuris laikas traukė pastate įsikūrusi religinė bendruomenė – Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus fundamentalistų bažnyčia. Paslaptinga organizacija apie savo veiklą pašaliečiams nebuvo linkusi daug pasakoti.

Tik nedaugelis žinojo, kad ši religinė bendruomenė praktikuoja poligamiją, o jos buveinę – 688 ha teritorijoje įsikūrusią rančą, dabar vadinamą „Siono išsiilgimas“, 2003 m. nusipirko ir atstatė Warrenas Jeffsas. Vyras laikomas aukščiausiu šios organizacijos vadovu, bendruomenės nariu ir net vadinamas pranašu.

Tačiau už bendrininkavimą išžaginant praėjusiais metais jis atsidūrė už grotų. Arizonos valstijoje kalintis W.Jeffsas nuteistas už tai, kad privertė vieną 14 metų mergaitę ištekėti už 19 metų pirmos eilės pusbrolio.

Šešiolikmetės pagalbos šauksmas

Paslapties skraistė ėmė trauktis praėjusio mėnesio pabaigoje. Kovo 29 d. į vietos apsaugos nuo smurto šeimoje centrą kelis kartus paskambino išsigandusi šešiolikmetė. Pašnibždomis kalbėdama skolintu mobiliuoju telefonu ji centro darbuotojams pranešė, kad minėtoje rančoje yra laikoma prieš savo valią.

Per pokalbius paaiškėjo, kad paauglę prieš trejus metus į sektą atvežė tėvai. Sulaukusi penkiolikos ji, kaip pati įvardijo, buvo „dvasiškai sutuokta“ su 49 metų vyru. Be naujosios, šis vienu metu jau turėjo šešias „dvasines“ žmonas.

Mergaitė tikino, kad prieš aštuonis mėnesius pagimdė pirmą vaiką, o dabar vėl yra nėščia. Paauglė skundėsi, kad vyras ją dažnai seksualiai prievartauja ir muša.

Jauna motina pasakojo, kad kartą ji buvo taip smarkiai sumušta, jog dėl kelių lūžusių šonkaulių teko kreiptis pagalbos į medikus. Ji buvo nuvežta į neįvardytą vietos ligoninę, kur „daktaras apvyniojo jos liemenį tvarsčiu ir liepė jai „pabūti ramiai keletą dienų“.

Pastarąjį kartą šešiolikmetė sakė buvusi smarkiai sumušta per Velykas. Netrukus jos vyras iš rančos išvyko į „pašaliečių pasaulį“.

Smurtas nieko nestebino

Mergina pasakojo, kad prievarta prieš kitus sektos narius šioje bendruomenėje nieko nestebino. „Kai ją vyras mušdavo į krūtinę ir imdavo dusinti, jos kūdikį laikydavo kitos bendruomenės moterys“, – vėliau buvo paskelbta tyrėjų surinktuose parodymuose.

Šešiolikmetei iš rančos teritorijos buvo leidžiama išeiti tik tuo atveju, jeigu jai prireikdavo medikų priežiūros. Tais retais atvejais, kai paauglė palikdavo bendruomenę, ją būtinai lydėdavo vyras ir kitos bendruomenės moterys. Per pokalbius telefonu mergina prisipažino, kad su tėvais, kurie išvyko iš rančos, ji nebendrauja, tačiau žino apie jų planus čia atsiųsti 15-metę jos seserį. Paauglė tikino, kad ne kartą svarstė apie galimybę pabėgti, tačiau nesiryžo.

„Bažnyčios nariai jai sakė, kad jei ji paliks rančą, pašaliečiai ją nuskriaus, privers nusikirpti plaukus, darytis makiažą ir mylėtis su daugeliu vyru“, – vėliau užrašys bylą tyrusi Lynn McFadden.

Pareigūnai apstulbo

Kurį laiką rinkę įrodymus, balandžio 3 d. JAV teisėsaugininkai nusprendė veikti. Prie paslaptingojo pastato atvykus pareigūnams, bendruomenės lyderiai iš pradžių nenorėjo leisti tikrinti rančos teritorijos. Tačiau vėliau policijai pavyko su jais taikiai susitarti.

Daugelį pareigūnų apstulbino tai, ką jie išvydo rančos viduje. Čia buvo nėščių ar neseniai pagimdžiusių nepilnamečių. Net ir 13-metės čia buvo „dvasiškai tuokiamos“ su gerokai vyresniais vyrais, turinčiais po kelias žmonas. Nelaimėles vertė su jais turėti lytinių santykių, kad susilauktų vaikų. Tuo metu berniukai buvo mokomi tęsti šios bendruomenės daugpatystės tradicijas, todėl privalėjo turėti lytinių santykių su nepilnametėmis. Sektoje taikytos ir bausmės – vaikai negaudavo maisto ir būdavo uždaromi spintose. Nepaklusnieji buvo žiauriai mušami.

Grėsmė vos įžengus

Pasak tyrime dalyvaujančios Teksaso vaikų apsaugos tarnybos atstovės Marleigh Meisner, pareigūnai surinko pakankamai įrodymų, jog kiekvienas į šią rančą patekęs vaikas atsidurdavo pavojuje.

„Mes manome surinkę pakankamai įkalčių ir galėsime įrodyti, kad kiekvienas vaikas šioje rančoje buvo išnaudojamas arba jam grėsė neišvengiama grėsmė būti išnaudojamam“, – sakė ji.

Jau pačią pirmą kratų dieną pareigūnai pradėjo iš rančos vežti moteris, mergaites ir vaikus, iš viso buvo išlaisvinta mažiausiai 416 vaikų ir 139 suaugusios moterys.

Antradienį Visuomenės saugumo departamentas paskelbė dviejų areštuotų vyrų pavardes. 19-metis Levi Barlow Jeffsas buvo suimtas už tai, kad trukdė pareigūnams atlikti jų pareigas. 41-erių Leroy Johnsonas Steedas buvo sulaikytas kaip mėginantis suklastoti daiktinius įrodymus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (184)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (171)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (14)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (4)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (8)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako „Boutique...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (292)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (17)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Pilvo pūtimas – ne tik prastos mitybos išdavikas: kokias ligas išduoda dujų kaupimasis

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų (11)

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (10)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...