JAV palaikomos pajėgos užėmė svarbų Sirijos miestą ir užtvanką

 (9)
Jungtinių Valstijų palaikomas aljansas trečiadienį užėmė džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kontroliuotą Tabkos miestą ir šalia esančią užtvanką.
© Reuters / Scanpix

Ši pergalė buvo iškovota kitą dieną po JAV pareiškimo, kad Vašingtonas apginkluos šiam aljansui priklausančius kurdų kovotojus.

Turkija savo ruožtu pasmerkė JAV sprendimą apginkluoti kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG). Ankara juos laiko teroristais, bet Vašingtonas teigia, kad kurdų pajėgos yra nepamainomos sąjungininkės kovoje su IS.

Šis klausimas gali aptemdyti kitą savaitę vyksiantį JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Turkijos vadovo Recepo Tayyipo Erdogano pirmąjį oficialų susitikimą.

YPG sudaro Sirijos demokratinių pajėgų (SDF), trečiadienį iškovojusių svarbią pergalę prieš „Islamo valstybės“ džihadistus Tabkoje, branduolį.

Po kelias savaites trukusių įnirtingų kautynių SDF paskelbė „visiškai išvadavusios“ Tabką ir šalimais esančią užtvanką.

„Tęsiama nuodugnaus tikrinimo operacija, siekiant užtikrinti, kad miestas saugus“, – sakė pajėgų atstovas Talalas Sello.

Tabka yra prie Eufrato upės ir strategiškai svarbaus kelio, maždaug už 55 km į vakarus nuo Rakos, IS paskelbto „kalifato“ Sirijoje širdies.

Jungtinės Tautos buvo perspėjusios, kad žala Tabkos užtvankai, kuri yra didžiausia Sirijoje, gali sukelti didžiulį potvynį.

JAV vadovaujamos koalicijos lėktuvai kelias savaites bombardavo šį miestą ir netoliese esančias IS pozicijas, tęsiant didesnio masto puolimą Rakos kryptimi.

YPG nurodė, kad JAV „istorinis sprendimas“ pradėti tiekti šiems kovotojams ginklus ir karinę įrangą paspartins puolimą prieš IS pozicijas Sirijos šiaurėje.

Kurdų pajėgų atstovas Reduras Xelilas sakė, kad šis žingsnis „šiek tiek pavėluotas“, bet vis tiek „suteiks stiprų postūmį“ visoms su IS kovojančioms jėgoms.

Kita vertus, Vašingtono sprendimas užrūstino Turkiją, laikančią YPG uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) padaliniu Sirijoje. Nuo 1984 metų Turkijoje vykstanti ginkluota kova tarp PKK ir vyriausybės nusinešė dešimtis tūkstančių žmonių gyvybių.

„Tikiuosi, kad ši klaida bus nedelsiant ištaisyta“, – pareiškė R. T. Erdoganas.

„Asmeniškai ir nuodugniai išsakysiu mūsų susirūpinimą per derybas su prezidentu Trumpu gegužės 16 dieną“, – pridūrė jis. Turkijos lyderis pridūrė, kad šis klausimas taip pat bus aptartas gegužės 25 dieną per NATO viršūnių susitikimą Briuselyje.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Užsienyje

G7 vadovai nesutarė dėl klimato kaitos strategijos (2)

Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime penktadienį nepadaryta pažangos mėginant suderinti skirtingus Jungtinių Amerikos Valstijų ir jų partnerių požiūrius į klimato kaitos problemas, pranešė šio susitikimo šeimininkė Italija.

„Didelė dalis“ Mančesterio teroristų tinklo išaiškinta (3)

Didžiosios Britanijos kovos su terorizmu policijos vadovas Markas Rowley penktadienį pareiškė, kad didelė dalis tinklo, susijusio su pirmadienio išpuoliu po koncerto Mančesteryje, areštuota.

Rusija pavadino diplomatų išsiuntimą iš Estijos provokacija (15)

Maskva laiko dviejų Rusijos diplomatų išsiuntimą iš Estijos provokaciniu ir nepagrįstu Talino žingsniu.

G7 lyderiai konstatavo padidėjusią Šiaurės Korėjos grėsmę (1)

G7 lyderiai susitarė Taorminos viršūnių susitikimo baigiamojoje deklaracijoje pažymėti, kad Šiaurės Korėjos keliama grėsmė dėl jos raketų ir branduolinės programų realizavimo „pasiekė naują lygį“. Tai penktadienį pranešė Japonijos naujienų agentūra „Kyodo“.

Izraelis pasmerkė koptų krikščionių žudynes Egipte (3)

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu penktadienį pasmerkė teroristų ataką Egipte, kur buvo nužudyti mažiausiai 26 koptai, tarp aukų buvo ir vaikų.