Jungtinės Valstijos neplanuoja plėsti savo aviacijos reidų Irake, išskyrus misijas, užtikrinančias saugumą Arbilio mieste esantiems amerikiečių pareigūnams ir kovotojų apsuptiems jezidų religinės mažumos pabėgėliams, pirmadienį nurodė Pentagonas.
© AP/Scanpix

„Nėra jokių plonų plėsti dabartinę oro kampaniją peržengiant dabartinius savigynos veiksmus“, – generolas leitenantas Williamas Mayville'is sakė žurnalistams Pentagone.

Praeitą savaitę JAV karo lėktuvai atakavo sunitų džihadistų judėjimo „Islamos valstybė“ (IS) kovotojus, grasinusius išžudyti jezidų bendruomenės narius ir atakuoti Irako šiaurinio autonominio kurdų regiono sustinę Arbilį.

Arbilyje yra įsikūręs JAV konsulatas ir kitos institucijos, o prezidentas Barackas Obama nurodė įsakęs rengti aviacijos smūgius, siekdamas apsaugoti amerikiečių gyvybes.

JAV kariniai lėktuvai taip pat prisidėjo prie Irako pajėgų pastangų išgelbėti tūkstančius jezidų, įstrigusių ant vieno kalno ir atakuojamų IS kovotojų, kurie tuos žmones privertė palikti savo namus.

Pirmadienį Pentagonas nurodė, kad JAV naikintuvai keturiskart smogė IS sargybos postams ir automobiliams aplink Sindžaro kalną, „gindami šalies viduje perkeltuosius civilius jezidus toje vietovėje“.

Per tuos smūgius buvo sunaikinta viena IS šarvuotoji mašina, trys sunkvežimiai ir JAV gamybos visureigis „Humvee“, tikriausiai pagrobtas kovotojų iš Irako armijos, kai grupuotės, kuri anksčiau buvo žinoma kaip „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL),sukilėliai užėmė dideles teritorijas šalies šiaurėje.

Faktas, kad JAV naikintuvai ir bepiločiai lėktuvai vėl buvo pasiųsti į kovos veiksmus Irake, nepraėjus nė trejiems metams po Amerikos pajėgų išvedimo iš tos šalies, padidino nuogąstavimus, kad Vašingtonas vėl bus įtrauktas į karą.

Tačiau W.Mayville'is tvirtino, kad ta misija nebus plečiama.

„Iki šiol mūsų pagrindinė užduotis, kurią vykdome šiuo metu – saugoti JAV objektus ir piliečius – Amerikos piliečius – tuose objektuose“, – sakė jis.

Kariškis pridūrė, kad taip pat siekiama užtikrinti „apsaugą JAV lėktuvams, kurie palaiko humanitarinę pagalbą aplink Sindžaro kalną ir atakuoti tas ISIL pozicijas, kuriuos yra apsiautusios Sindžaro kalną“.

Kaip pranešama, JAV arba sąjungininkų pajėgos gali mėginti atverti humanitarinį koridorių į Sindžarą ir pradėti masinę pabėgėlių gelbėjimo operaciją, tačiau W.Mayville'is pažymėjo, kad padėtis yra „komplikuota“.

JAV ir Irako lėktuvai sugebėjo numesti atsargų pabėgėliams jezidams, o dalį kitų išgelbėjo Irako sraigtasparniai arba kurdų pajėgos. Tačiau daugelis kitų šios bendruomenės narių, kaip manoma, tebėra įstrigę ant to kalno.

W.Mayville'is sakė, kad JAV lėktuvai atlikdavo po „50–60 skrydžių per dieną“ nuo šios operacijos pradžios praeitą ketvirtadienį, tačiau nenurodė, kiek buvo surengta operacijų, per kurias pabėgėliams buvo parašiutais nuleista atsargų paketų, ir kiek kartų atakuoti kovotojai.

Ragina suformuoti Irake visiems atstovaujančią vyriausybę ir atmeta karių atsiuntimo galimybę

Sidnėjus, Australija, rugpjūčio 12 d. (AFP-BNS). JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry antradienį paragino paskirtąjį Irako premjerą Haidarą al Abadi (Haidarą Abadį) greitai suformuoti visiems atstovaujančią vyriausybę ir atmetė galimybę nusiųsti į Iraką JAV kovines pajėgas.

„Raginame jį kuo greičiau suformuoti naują (ministrų) kabinetą ir JAV yra pasirengusios paremti naują ir visiems atstovaujančią Irako vyriausybę ir ypač jos kovą su ISIL“, – sakė jis.

„Naujo Amerikos kovinių pajėgų įvedimo į Iraką nebus. Tai kova, prie kurios irakiečiai turi prisidėti dėl Irako“, – pridūrė jis.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (31)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

A. Tapinas. Mūsų gėda tarp intrigantų ir impotentų (154)

Penktadienį Vilniaus oro uoste vėl nusileidus pirmajam lėktuvui, viešoje diskusijoje pasigirdo...

Tyrėjų akiratyje – kredito unijos, kurios be klientų žinios pervedinėjo pinigus (6)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) tiriamos kredito unijos „Baltija“ ir Namų...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (9)

Planas rekonstruoti„ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Isteriją Vokietijoje sukėlusios JAV sankcijos Rusijai – gera proga nulipti nuo Maskvos vamzdžio? (182)

Vokietijoje netyla prieštaringos diskusijos dėl naujųjų JAV sankcijų Rusijai. Kairiojo sparno...

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti (144)

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Gyvybę išgelbėjęs stebuklas Šiauliuose: praeivis sugavo pro langą krentančią mergaitę (46)

Šiauliuose pirmadienis prasidėjo dramatiškai – pro vieno bendrabučio langą iškrito mažametė...

Saldžių mandarinų galite užsiauginti tiesiog ant palangės (1)

Kvapnūs, sultingi, saldūs mandarinai Lietuvoje „auga“ ne tik parduotuvėse… Jų derliaus...

Prakalbo apie svarbiausią jaunimo bruožą: po Antrojo pasaulinio karo tokie žmonės buvo engiami (6)

Didelis greitis, staigūs manevrai ir įspūdingos figūros ore – Lietuvoje sparčiai populiarėja...