Po griežtos kritikos dėl menkų pastangų padėti nukentėjusiems nuo cunamio Pietų Azijoje, Jungtinės Valstijos sutelkė visą savo viešųjų ryšių galią iš dabar jau globalinės operacijos išspausti ir politinės naudos.
Colinas Powellas (ketvirtas iš kairės) Pietryčių Azijoje
© AFP/Scanpix
Prieš savaitę prezidento George'o W.Busho administraciją JAV žiniasklaida negailestingai pliekė, jog ši nesugebėjo pakankamai greitai ir nuoširdžiai sureaguoti į cunamį, Indijos vandenyno pakrantėje nusinešusį mažiausiai 145 tūkst. žmonių gyvybių.

Tačiau dabar, pažadėjęs skirti 350 mln. dolerių paramos ir nusiuntęs didelę karinę pagalbą, Vašingtonas viliasi musulmonų pasaulyje ir kitose šalyse, nepritarusiose invaziją į Iraką, užsidirbti vieną kitą populiarumo tašką.

"Manau tai suteikia progą musulmonų pasauliui ir likusioms šalims įsitikinti amerikiečių dosnumu, pamatyti, kaip iš tiesų pasireiškia amerikiečių vertybės", - antradienį sakė valstybės sekretorius Colinas Powellas, atvykęs į labiausiai nuo cunamio nukentėjusią musulmoniškąją Indoneziją.

"Tikiuosi, kad mūsų pastangos, tai, kad Indonezijos gyventojai mato, kaip jiems padeda mūsų sraigtasparnių pilotai, visa tai tik sustiprins mūsų vertybinę sistemą", - sakė C.Powellas per spaudos konferenciją Džakartoje.

Iš pradžių JAV administracija buvo kritikuojama, kad padėti nukentėjusiems nuo didžiulės katastrofos skyrė niekingą 35 mln. dolerių sumą, o G.W.Bushas pademonstravo abejingumą, viešai šiuo klausimu pasisakęs tik po cunamio praėjus trims dienoms.

Tačiau Baltieji rūmai skubiai perjungė pavaras, padidino paramą dešimt kartų bei pradėjo plačią viešų ryšių kampaniją. Siekiant pagerbti žuvusiųjų atminimą iki pusės stiebo buvo nuleistos vėliavos, o C.Powellas ir kiti pareigūnai nesustodami pradėjo dalyti interviu.

Vadovauti privačiai lėšų rinkimų iniciatyvai G.W.Bushas pasikvietė du buvusius prezidentus - savo tėvą bei Billą Clintoną (Bilą Klintoną), o brolį Jebbą ir C.Powellą nusiuntė į stichijos nusiaubtus rajonus pademonstruoti JAV susirūpinimą.

Trečiadienį jie tapo garbingiausiais užsienio svečiais tragedijos centre atsidūrusioje Indonezijos Ačeho provincijoje. Čia jau patvirtinta 94 tūkst. žmonių žūtis ir būgštaujama, kad galėjo žūti dar tūkstančiai.

Reakcijos į JAV iniciatyvą neteko ilgai laukti ir ji buvo teigiama.

Bankoke antradienį amerikiečius pasitikęs Tailando užsienio reikalų ministras Surakiartas Sathirathai (Surakiartas Satiratajus) pasveikino "greitą ir labai efektyvią" jų paramą. Jo kolega iš Indonezijos Hassanas Wirayuda (Hasanas Virajuda) teigė, jog JAV parama yra "didžiai svarbi".

Buvo patenkintas net ir JT pagalbos koordinatorius Janas Egelandas, anksčiau įgėlęs "šykščioms" turtingoms šalims. "JAV nebūtų galėjusios būti labiau aktyvios ir veiklios", - sakė jis antradienį.

Nors kitų šalių finansinė parama viršijo amerikiečių, tačiau ją remia viena iš didžiausių Pentagono kada nors organizuotų karinių gelbėjimo operacijų.

Padėti nukentėjusiems JAV nusiuntė savo lėktuvnešio grupę, amfibinę grupę, daugiau kaip 40 sraigtasparnių, 20 tiekimo ir kontrolės lėktuvų bei 12 tūkst. karinio personalo. Visą pasaulį apskriejo nuotraukos, kuriose JAV kariai dalija vandenį bei maistą neviltį išgyvenantiems Ačeho gyventojams.

JAV pareigūnai viliasi, kad šalies atsakas į nelaimę amerikiečių jėgos ir galybės kritikams visame pasaulyje, kalbantiems tik apie prevencines JAV karines iniciatyvas kare su terorizmu, padės pamatyti ir kitą jos pusę.

Kita vertus, pats C.Powellas, ketvirtadienį Indonezijoje dalyvausiantis katastrofai skirtame tarptautiniame susitikime, pareiškė, jog parama neatsiejama nuo saugumo.

"Ji užgesina tuos nepasitenkinimo židinius, iš kurių gali kilti teroristinė veikla, - sakė jis. - Tai atitinka ne tik mūsų, bet ir kitų šalių nacionalinius interesus".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (47)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (17)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (1)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, bus pristatytas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (498)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (29)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (43)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (162)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (22)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (80)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...