Europoje vėl yra padaugėję antisemitizmo apraiškų, todėl reikia suaktyvinti pastangas kovoti su jomis, sakoma trečiadienį paskelbtoje Jungtinių Valstijų ataskaitoje.
Pirštas, kaltinimas
© Corbis/Scanpix
JAV valstybės departamentas savo pirmojoje metinėje ataskaitoje dėl antisemitizmo nurodo, kad nauji išpuoliai destabilizavo žydų bendruomenes visame pasaulyje.

"Vis labiau tarpusavio ryšiais saistomam pasauliui antisemitizmas yra nepakeliama našta", - sakoma ataskaitoje, kurioje atkreipiamas dėmesys į nacių vykdytą Holokaustą, pareikalavusį milijonų žydų gyvybių.

Valstybės departamentas nurodo, kad nors po Antrojo pasaulinio karo antisemitinių išpuolių buvo sumažėję, pastaraisiais metais jų vėl daugėja.

"Nuo XXI amžiaus pradžios didėjantis antisemitinių išpuolių dažnis ir sunkumas, ypač Europoje, privertė tarptautinę bendriją sutelkti dėmesį į antisemitizmą su atnaujinta energija", - sakoma ataskaitoje.

"Pastaraisiais metais incidentai buvo labiau nutaikyti (į taikinį), ...o kaltininkai, kaip atrodo, turi aiškų ketinimą pulti žydus ir judaizmą. Šie išpuoliai sužlugdė žydų bendruomenių saugumo jausmą ir gerovę", - rašoma toliau.

Ataskaitoje, kurioje panaudojami Europos Sąjungos ir atskirų šalių dokumentai, teigiama, kad antisemitizmo apraiškų smarkiai padaugėjo Europoje - Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose.

"Vakarų Europoje, tradicinės kraštutinių dešiniųjų grupės vis dar yra atsakingos už reikšmingą išpuolių prieš žydus ir žydų turtą dalį; už daugumą kitų tokių incidentų vis dažniau buvo atsakingi nepasiturintys ir nepatenkinti musulmonų jaunuoliai, - nurodo JAV valstybės departamentas. - Ši tendencija, kaip atrodo, tikriausiai išliks, nes musulmonų Europoje ir toliau daugėja, o jų išsilavinimo ir ekonominės perspektyvos lieka ribotos".

Rytų Europoje JAV atkreipia dėmesį į Rusiją ir Baltarusiją.

Ataskaitoje rašoma, kad žydų kapinėse buvo vykdomi vandalizmo aktai, taip pat rengti išpuoliai prieš sinagogas, tačiau sykiu esama ženklų, kad didėja žiniasklaidos dalies ir kai kurių intelektualų tolerancija.

Ataskaitoje teigiama, kad pasaulyje yra keturi pagrindiniai antisemitizmo šaltiniai:

1. "Išankstinio nusistatymo prieš žydus tradicija, amžiais plitusi Europoje ir kai kurių kitų pasaulio regionų šalyse. Jos laikosi ultranacionalistai ir tie, kurie tvirtina, kad žydų bendruomenės kontroliuoja vyriausybes, žiniasklaidą, tarptautinį verslą ir finansų pasaulį".

2. "Tvirtas nusistatymas prieš Izraelį, peržengiantis ribą tarp objektyvios Izraelio politikos kritikos ir antisemitizmo".

3. "Antižydiškos nuotaikos, kurias reiškia kai kurios augančios Europos musulmonų bendruomenės, grįstos sena antipatija Izraeliui ir žydams, taip pat musulmonų nepasitenkinimas įvykių raida Izraelyje ir okupuotose teritorijose bei pastaraisiais įvykiais Irake".

4. "Jungtinių Valstijų ir globalizacijos kritika, kurios kliūva ir Izraeliui, ir žydams apskritai, nes jie tapatinami su jom abiem".

Praėjusių metų spalio mėnesį JAV Kongresas priėmė įstatymą, kuriame, nepaisant Valstybės departamento prieštaravimų, jis įpareigojamas kasmet parengti po ataskaitą apie antisemitizmo apraiškas pasaulyje.

Valstybės departamento specialistai baiminasi, kad ši ataskaita pakurstys musulmonų pasaulyje įsigalinčias nuostatas, esą Jungtinės Valstijos yra nusiteikusios prieš musulmonus ir palankios Izraeliui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

G. Paluckas rėžė koalicijos partneriams: reikia ne naikinti, o kurti (69)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sukritikavo penktadienį...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (47)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (50)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (140)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Pasiruoškite: vaizdas sostinės gatvėse skirsis kaip diena ir naktis (33)

Pirmąsias rugsėjo savaites eismas sostinėje taps kur kas intensyvesnis – į gatves išvažiuos...

(Ne)laimingoji turistė išgyveno jau trečiąją teroro ataką (3)

Po Europą keliaujanti jauna Australijos pilietė buvo įvykių epicentre, kai teroristai surengė...

Kas nutinka, kai po žeme sprogsta atominė bomba (1)

Egzistuoja daug būdų, kaip žemėje iškasti milžinišką duobę, tačiau neabejotinai pats...

Ar tai jau ženklas? „Valstiečių“ ministerijoje atsirado postas buvusiai V. Tomaševskio bendražygei (97)

Žemės ūkio ministro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovo Broniaus...

Dvejus metus laukta „Karklė“ prasidėjo: festivalininkai į linksmybes neskuba (9)

Penktadienio vidurdienį festivalis „ Karklė “ pagaliau atvėrė vartus. Ir nors palapinių...

Turistai iš JAV ir Vokietijos atvyksta į Lietuvą dėl neįprastos pramogos (10)

Jeigu artimiausią sekmadienį ir pirmadienį – rugpjūčio 20 dieną Vilniuje ir rugpjūčio 21...