JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas), nesugebėjęs staigiai užtikrinti tarptautinio sutarimo dėl Irako, dabar neskuba gauti Jungtinių Tautų pritarimo naujai rezoliucijai šiuo klausimu. Kaip trečiadienį teigė G.W.Busho administracijos pareigūnai, derybos gali užtrukti kelias savaites.
Gerhard Schroeder ir George W. Bush
© EPA-ELTA
Pareigūnai komentavo situaciją tuo metu, kai ėjo į pabaigą dvi dienas trukę G.W.Busho susitikimai Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje ir jis vedė derybas su Vokietijos kancleriu Gerhardu Schroederiu (Gerhardu Šrėderiu). Abu politikai sutarė atidėti į šalį karčius nesutarimus dėl Irako ir siekti kartu šioje šalyje įtvirtinti stabilumą.

"Su sąjungininkais įvyko labai solidūs pokalbiai", - teigė vienas administracijos pareigūnas, pasak kurio, derybose dėl rezoliucijos pastebima pažanga.

G.W.Bushas ir G.Schroederis, anot pareigūno, kalbėjosi apie tai, jog konsultacijoms reikia skirti pakankamai laiko ir kad nebūtina skubinti tučtuojau baigti tartis dėl rezoliucijos.

G.W.Busho administracija patiria spaudimą dėl savo Irako politikos, tarptautinei bendruomenei vis dar nepritariant jos veiksmams, Irake nesiliaujant nuolatiniams išpuoliams prieš JAV karius ir augant amerikiečių būgštavimams dėl išlaidų okupacijai.

Aukšto rango G.W.Busho administracijos pareigūnas leido aiškiai suprasti, kad gali prireikti iki mėnesio, kol bus priimta JT rezoliucija. Dėl šio pareiškimo kilo nedidelė sumaištis, nes ankstesniame komentare žurnalistams iš pradžių minėtas ilgesnis laikotarpis.

Paklaustas, ar Jungtinėms Valstijoms teks mėnesius derėtis, kol bus priimta nauja rezoliucija dėl Irako, leidžianti jame dislokuoti daugiašales pajėgas bei kurti valdžios sistemą, aukšto rango administracijos pareigūnas anksčiau sakė: "Gali būti. Tačiau nemanau, kad kas nors būgštauja, jog tai gali sukelti problemų".

Kiek vėliau kitas Baltųjų rūmų atstovas tvirtino, kad pareigūnas neteisingai išgirdo klausimą ir kalbėjo apie procesą, kuris galėtų užturkti iki vieno mėnesio.

JAV pareigūnai tikėjosi pasiekti sutarimą dėl naujos JT rezoliucijos šią savaitę, tačiau, susidūrę su tokių šalių, kaip Prancūzija, nepritarimu, jie nutarė tam skirti daugiau laiko. Prancūzija pageidautų, kad rezoliucijoje būtų numatytas didesnis vaidmuo Jungtinėms Tautoms ir irakiečiams būtų greičiau sugrąžinta visa valdžia.

Pasak JAV pareigūnų, jie siekia užtikrinti deramas sąlygas kurti Irako konstituciją, formuoti demokratines institucijas ir parengti rinkimus, kad valdžia būtų tvarkingai perduota.

Aukšto rango G.W.Busho administracijos pareigūnas teigė, jog amerikiečiams gana sėkmingai pavyko kai kurias šalis įtikinti, jog būtina neskubėti perduoti irakiečiams suverenitetą.

JAV IR VOKIETIJA UŽKASĖ KARO KIRVĮ

"Aš tikrai manau, kad pokalbiuose, kuriuose dalyvauja daugiau žmonių, tarp jų ir mano paties kolegas iš kitų šalių, žmonės pradeda labiau suvokti galimybių ribas. Manau tai labai padėjo per derybas dėl rezoliucijos. Tačiau niekas pernelyg neskuba jos užbaigti, nes norima viską atlikti gerai", - teigė aukšto rango pareigūnas.

Gerhard Schroeder ir George W. Bush
© EPA-ELTA

G.W.Bushas ir G.Schroederis JT Generalinės Asamblėjos užkulisiuose surengtame susitikime po daugiau kaip metų trukusių nesutarimų pagaliau užkasė karo kirvį. JAV pareigūnų teigimu, šalių santykiai pagerėjo, kai pasikeitė Vokietijos požiūris į galimą pagalbą Jungtinėms Valstijoms Irake.

G.Schroederis sakė, jog naujoji JT rezoliucija turi galimybių. "Požiūriai vis dar skiriasi, tačiau, kadangi abi stovyklos iš principo sutaria dėl valdžios įgaliojimo perdavimo irakiečiams, nesutarimai dėl laiko turėtų būti įveikiami", - sakė G.Schroederis po susitikimo su G.W.Bushu.

Tačiau, kaip teigiama, Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco (Žako Širako) nepavyko palenkti. Jis atvyko į Niujorką reikalaudamas perduoti suverenitetą irakiečiams iš karto po JAV vadovaujamo karo, kuriam griežtai prieštaravo.

G.W.Bushas taip pat buvo susitikęs su Indijos ministru pirmininku Atalu Behari Vajpayee (Atalu Bihariu Vadžpaju) bei Pakistano prezidentu Perwezu Musharrafu (Pervezu Mušarafu) , tačiau nė vienas iš jų nepažadėjo nusiųsti karių į Iraką ir padėti palengvinti ten dislokuoti JAV karių naštą.

G.W.Bushas jų neprašė atsiųsti karių, teigė aukšto rango JAV pareigūnas, leisdamas suprasti, kad derybose daugiausiai dėmesio buvo skirta pastangoms priimti naują JT rezoliuciją, kuri leistų Irake dislokuoti daugiašales pajėgas.

Abi šalys anksčiau yra pareiškusios, kad Jungtinėms Tautoms turėtų būti suteiktas didesnis vaidmuo Irake, ir tik po to jos galėtų atsiųsti savo pajėgas.

G.W.Bushas, kurį supykdė G.Schroederio nepritarimas JAV kariniams veiksmams Irake, teigė Vokietijos kancleriui pasakęs: "Klausykit, tarp mūsų buvo nesutarimų, tačiau dabar viskas baigta, ir mes ketiname bendradarbiauti".

G.Schroederis sakė: "Iš tiesų mes vis labiau jaučiame, jog nesutarimai liko praeityje".

Vokietijos kancleris atnaujino pasiūlymą padėti Jungtinėms Valstijoms mokyti Irako saugumo pajėgas, o vėliau žurnalistams sakė, kad Irako kariai galėtų būti rengiami Vokietijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (10)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (234)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (380)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (61)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (59)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (272)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (21)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (2)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (218)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (18)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...