Vienutės plotas ne ką didesnis nei plonytis, purvinas čiužinys, atsainiai nudrėbtas ant šaltų grindų. Už žemos betono sienos įrengtas tualetas, kurio skleidžiamas dvokas gniaužia kvapą – apie gaivesnio oro gurkšnį belangėje nėra nei ko svajoti. Grubios betono sienos nemalonios atsiremti, o nuolat virš galvos blyksinti lempa trukdo užmigti.
Palestiniečių vaikai
© AP/Scanpix

Kalėjime, kur laikas, atrodo, sustojęs, dieną ir naktį atskirti padeda nebent pro siaurą tarpelį duryse reguliariai įbrukamas maisto davinys. Ir čia kali vaikai, skelbia „The Guardian“.

Ši vieta – kamera Nr. 36, ji – Izraelio šiaurėje esančiame „Al Jalame“ kalėjime. Tai viena iš kelių kamerų, kur kelioms dienoms ar net savaitėms uždaromi palestiniečių vaikai. Vienas šešiolikmetis palestinietis pasakojo kalėjimo kameroje Nr. 36 praleidęs net 65 dienas.

Vienintelė galimybė ištrūkti iš kameros – apklausų kambarys, kur vaikai grandinėmis prikaustomi prie kėdės ir apipilami klausimais. Tokia kankynė neretai trunka valandų valandas.

Daugiausia į šį kalėjimą patenka nepilnamečiai palestiniečiai, kaltinami mėtę akmenis į karius ar vietos gyventojus. Kai kurie įtariami paleidę vieną kitą Molotovo kokteilį. Yra ir tokių, kurie kaltinami ryšiais su maištininkų organizacijomis ar įtariami turį ginklų. Iš šių vaikų bandoma išsiurbti kuo daugiau informacijos apie jų klasės draugų, giminaičių ar kaimynų veiklą.

Iš pradžių beveik visi mažamečiai jiems metamus kaltinimus neigia. Dauguma ten pabuvojusių tvirtina, jog jiems buvo grasinama, kartais netgi naudota fizinė jėga. Psichologinis smurtas – tokie kreipiniai kaip „tu, kalės vaike“ – įprasta praktika. Beveik visi kaltinamieji iki alpulio išvarginti miego trūkumo. Diena iš dienos jie grandinėmis rakinami prie kėdės apklausų kambaryje, paskui grįžta į dvokiančią kamerą. Galiausiai nepilnamečiai neatlaiko spaudimo ir prisipažįsta įvykdę net nebūtų dalykų.

Šie faktai paimti iš rašytinių parodymų, kuriuos minėtame kalėjime kalinti nepilnamečiai suteikė žmogaus teisių organizacijai. Dokumentuose sutinkamos ir kitos vienutės iš „Al Jalame“ ir „Petah Tikva“ kalėjimų, tačiau kamera Nr. 36 minima dažniausiai.

Kiekvienais metais Izraelio kariai sulaiko nuo 500 iki 700 palestiniečių vaikų, dauguma jų kaltinami mėtę akmenis. Nuo 2008 metų organizacija „Defence for Children International“ jau surinko 426 rašytinius nepilnamečių, susidūrusių su Izraelio teisingumo sistema, parodymus.

Remiantis surinktais duomenimis, galima kalbėti apie sulaikymų naktimis praktiką, rankų rišimą lipnia juosta, akių užrišimą, fizinį ir psichologinį smurtą, grasinimus. Maždaug 9 proc. apie savo skaudžią patirtį kalbėti sutikusių vaikų teigia, jog buvo kalinami vienutėse. Per pastaruosius šešis mėnesius skaičius tokių vaikų išaugo iki 22 proc.

Tėvai apie vaikų sulaikymą informuojami labai retai. Labai retas atvejis, kai pareigūnai vaiką apklausia dalyvaujant bent vienam iš tėvų. Per pirminę apklausą dažniausiai netgi nedalyvauja advokatas. Dauguma nepilnamečių palestiniečių sulaikomi Izraelio teritorijoje, todėl artimieji praktiškai neturi galimybių kalinčiųjų aplankyti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (24)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (107)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (92)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (78)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (66)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (176)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...

Madridas į kovą su terorizmu pasitelks neįprastą priemonę (37)

Keliose Madrido pėsčiųjų gatvėse bus pastatyti didžiuliai gėlių vazonai, kurių paskirtis bus...