Rusijos opozicija ir milicija savaip išaiškino šeštadienį vykusį premjero Vladimiro Putino ir roko muzikanto Jurijaus Ševčiuko ginčą dėl mitingų naudos: pirmadienį padaugėjo "nesutinkančiųjų", o milicija ėmė veikti dar žiauriau.
© AFP/Scanpix

V.Putinas šeštadienį davė atkirtį valdžios kritikui J.Ševčiukui, bet pripažino nesutinkančiųjų teisę protestuoti, jeigu jie niekam netrukdo.

Po dviejų dienų opozicija išėjo į kelių Rusijos miestų gatves, kaip ir kiekvieną mėnesio 31 dieną, reikalaudama, kad valdžia laikytųsi 31-ojo konstitucijos straipsnio, garantuojančio susirinkimų laisvę.

Aklini automobiliai kaliniams vežti

Į akciją Triumfo aikštėje Maskvoje susirinko, Reuters" korespondento vertinimu, daugiau kaip tūkstantis žmonių, ir ji tapo viena gausiausių pastaraisiais metais. Šimtai milicininkų pusantros valandos vaikė manifestaciją ir sulaikė keliasdešimt žmonių.

Aikštėje tuo metu vyko koncertas donorų kraujo ėmimo proga, kurį organizavo Kremlių remiantys jaunimo judėjimai. Išėjimas iš artimiausios metropoliteno V.Majakovskio stoties buvo uždarytas, Tverės gatvė pristatyta autobusų su kareiviais.

Demonstrantai susigrūdo aikštės pakraštyje ir skandavo "Laisvę!" ir "Rusija be Putino!".

"Kodėl padaugėjo žmonių? Todėl, kad nusibodo žmonėms gyventi hitlerinėje Rusijoje. Mus išnaudoja, nori padaryti iš mūsų vergus, juodnugarius. O aš to nenoriu", - sakė aikštėje 23-ejų metų bedarbis Aleksejus Kirpičnikovas.

"Mūsų šalis - pati turtingiausia, bet jūs gi matote, kaip gyvena žmonės, - piktinosi 57 metų Natalija Petrovna. - Jie naudoja smurtą prieš žodžius, tai tikri begėdžiai".

Milicininkai ir vidaus kariuomenės kareiviai, išsirikiavę eilėmis, mėgino išstumti minią už aikštės ribų, dažnai panaudodami kumščius. Tarp nesankcionuoto mitingo dalyvių buvo žmonių iki kraujo sumuštais veidais.

"Mus sulaikė gana griežtai. Mane nutempė, kai aš išskleidžiau Rusijos vėliavą ir sušukau "Rusija be Putino!", ir porą kartų smogė kumščiu", - sakė agentūrai "Reuters" telefonu iš milicijos skyriaus vienas judėjimo "Solidarumas" pirmininkų Ilja Jašinas.

Viena aktyvisčių nusiuntė į tinklą "Twitter" pranešimą iš kaliniams vežti skirto automobilio: "Man atrodo, kad aš dabar apalpsiu, kvėpuoti nėra kuo, visi langai uždaryti, viskas užrasojo. Man baisu".

Maskvos milicija paaiškino savo veiksmus provokacijomis.

"Pirma, jie sužlugdė oficialų kraujo davimo renginį... buvo mėginama užimti važiuojamąją dalį... jie priešinosi", - sakė Maskvos vyriausiosios vidaus reikalų valdybos atstovas Maksimas Kolosvetovas.

Milicija suskaičiavo 450 "nesutinkančiųjų".

"Putinas pamelavo Ševčiukui"

Sankt Peterburge maždaug 250-300 uždraustų Rusijoje "nacionalbolševikų" ir jų šalininkų susirinko šalių "Svečių namų" Nevos prospekte.

Skanduodami "Laisvė! Laisvė!" jie pritvirtino prie pastato fasado juodos ir baltos spalvų lentelę su užrašu "Laisvės aikštė, 31". Tai buvo ženklas omonininkams, kurie ne mažiau kaip penkis kartus atakavo susirinkusiuosius, mėgindami juos išvaryti iš aikštės. Jaunus opozicionierius jie vilko iš jos asfaltu.

"Rusija bus laisva! Policinei valstybei - ne! Laisvę politiniams kaliniams!", - skandavo susirinkusieji.

"Reuters" korespondentas matė, kaip iš akcijos vietos išvažiavo penki autobusai, į kiekvieną jų buvo sugrūsti po 10-20 žmonių.

"Putinas pamelavo Ševčiukui, sakydamas, kad taikios demonstracijos jam netrukdo, ir žmonės gali taikiai susirinkti", - sakė "Reuters" telefonu iš milicijos skyriaus sulaikytas Piterio "nacionalbolševikų" lyderis Andrejus Dmitrijevas.

Tuo tarpu kelių šimtų Jungtinio piliečių fronto ir "Solidarumo" šalininkų demonstracija Rūmų aikštėje apsiėjo be sulaikymų. "Solidarumo" vienas pirmininkų Borisas Nemcovas buvo atsivedęs į ją Europos Parlamento žmogaus teisių komisijos vadovę.

"Esu labai susirūpinusi dėl to, kad žiauriai slopinamos taikios demonstracijos Rusijoje, - sakė Heidi Hautala. - Europos lyderiai per susitikimą su Rusija (antradienį) neturi palikti be dėmesio šių demokratinių laisvių apžeidimų".

B.Nemcovas mano, kad akcijoje Rūmų aikštėje dalyvavo daugiau kaip tūkstantis žmonių.

"Putinas rodo savo veidmainiškumą ir cinizmą, - pažymėjo B.Nemcovas. - Jis sako viena, žada kita, daro trečia - nieko nauja. Žmonės šiandien ir Maskvoje, ir Piteryje buvo žiauriai sulaikomi už nieką".

Kova su rūkymu

Be valdžios leidimo surengtas piketas įvyko ir Vladivostoko centrinėje aikštėje: maždaug 50 komunistų, judėjimų "Iniciatyvių Rusijos piliečių draugijos (TIGR) ir "Solidarumas" bei nacionalbolševikų šalininkų laikė rankose lapus su skaičiumi "31" ir atspausdintu 31-ojo konstitucijos straipsnio tekstu.

Kartkarčiais susirinkusieji skandavo "Rusija bus laisva!" ir "Permainų!".

Krašto valdžia atsisakė duoti leidimą viešam renginiui ir pasiūlė opozicionieriams susirinkti stoties aikštėje, motyvuodama tuo, kad centras užimtas, nes jame vyks piketas už sveiką gyvenseną.

Sankcionuotą piketą surengė penki jaunuoliai, išskleidę Rusijos vėliavas ir plakatą "Rūkymui ir alkoholizmui - ne".

Opozicionieriai ir alkoholizmo priešininkai sustojo netoliese. Milicininkai, išvaikę ankstesnę akciją Vladivostoke, šįkart nesikišo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (77)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (96)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (12)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (63)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (146)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (109)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1172)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (67)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Siekiama patikslinti Tarybų Sąjungos Lietuvai padarytą žalą (149)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras neranda mokslininko, kuris už vidutinį centro...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...