Teherano teismo sprendimu JAV vyriausybė turi sumokėti daugiau kaip pusės milijardo dolerių kompensaciją vienam Irano verslininkui, kurį prieš dešimtį metų pagrobė slapti JAV muitinės agentai, antradienį pranešė Irano teisėjas.
1992 metais Bahamų salose verslininkais apsimetę JAV muitinės agentai suėmė iranietį verslininką Hosseiną Alikhani (Hoseiną Alichanį), kuris bandė įsigyti iš vienos Floridos valstijoje įsikūrusios bendrovės atsargines dalis dujų generatoriams. Šį 1,6 mln. dolerių vertės krovinį verslininkas ketino nugabenti į Libiją.

Verslininkas daugiau kaip keturis mėnesius buvo sulaikytas už tai, kad pažeidė Jungtinių Valstijų taikomą embargą Libijai. Vėliau suimtasis iranietis prisipažino kaltu dėl sąmokslo, buvo nuteistas laisvės atėmimu jo jau iškalėtam laikotarpiui ir paleistas.

H.Alikhani advokatai teigia, kad iranietis verslininkas neturėjo laikytis JAV paskelbtų sankcijų, kurios esą buvo privalomos tik Jungtinių Valstijų piliečiams. Be to, advokatai teigia jį buvus neteisėtai suimtą.

1999 metais Iranas priėmė įstatymą, leidžiantį iraniečiams kelti užsienio vyriausybėms bylas šios šalies teismuose ir reikalauti kompensacijų. Šio įstatymo priėmimas buvo laikomas atsakomuoju žingsniu, nukreiptu prieš Jungtines Valstijas.

Pagal Amerikos įstatymus JAV piliečiai gali paduoti į teismą užsienio šalių vyriausybes, įtariamas rėmus terorizmo veiksmus, kurių metu žuvo arba buvo sužeisti amerikiečiai. JAV teismai jau yra nagrinėję bylas prieš Irano vyriausybę, kartais priteisdami dideles finansines kompensacijas.

Irano teisėjas Mansouras Pournouri (Mansuras Purnuris) "Reuters" sakė, kad H.Alikhani reikalavimus patenkinantis teismo sprendimas gali paskatinti ir kitus piliečius paduoti JAV vyriausybę į teismą.

"Esu tikras, kad šis nuosprendis gali paskatinti pateikti nemažai kitų skundų", - sakė teisėjas telefonu duotame interviu.

Jungtinės Valstijos kol kas neišnagrinėjo Irano teismo nuosprendžio.

"Mes dar negavome teisinių dokumentų iš Irano vyriausybės. Kai jie bus pateikti įprastiniais mūsų diplomatiniais kanalais, jie bus išnagrinėti ir apsvarstyti", - sakė Valstybės departamento atstovas spaudai.

Vašingtonas nutraukė ryšius su Teheranu netrukus po 1979 metų islamo revoliucijos, o praėjusiais metais JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) priskyrė Iraną pasaulio "blogio ašiai" kartu su Iraku bei Šiaurės Korėja.

Anksčiau JAV teismai nurodė Iranui sumokėti 341 mln. dolerių kompensaciją amerikiečiui Terry Andersonui (Teriui Andersonui), kuris anksčiau buvo paimtas įkaitu Beirute, taip pat 325 mln. dolerių kompensaciją dviejų amerikiečių studentų, žuvusių per 1996 metais Izraelyje įvykdytą autobuso sprogdinimą, šeimoms. Dar vieno studento, žuvusio per 1995 metais Izraelyje įvykdytą sprogdinimą, šeimos nariams buvo priteista 247 mln. dolerių kompensacija.

Iranietis teisėjas pranešė, kad Teherano viešasis teismas jau tvarko 28 kitas Irano piliečių iškeltas bylas prieš JAV vyriausybę. Jis atsisakė suteikti išsamesnių žinių apie šias bylas.

M.Pournouri tvirtino, kad minėta byla neturėjo politinių motyvų. Jis pripažino, jog tai, kad JAV ir Iranas nepalaiko diplomatinių santykių, trukdys išreikalauti kompensaciją.

Pasak teisėjo, JAV gali apskųsti sausio 20 dieną paskelbtą verdiktą dviejų mėnesių laikotarpiu.

Šiuo metu Kipre gyvenantis H.Alikhani pirmadienį "Reuters" išreiškė įsitikinimą, jog "vieną dieną" gaus jam priteistą 550 mln. dolerių kompensaciją. "Radęs teisingumą nors viename teisme, esi laimingas", - sakė verslininkas.

Pasak M.Pournouri, verslininkui ir jo žmonai priteista kompensacijos suma grindžiama nuostoliais, kuriuos areštas padarė jo finansinei padėčiai, reputacijai, taip pat jo patirtu emociniu stresu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (18)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (86)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (306)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

Atskleistos susišaudymo Vilniuje aplinkybės: paskelbta O. Pikul-Jasaitienės brolio J. Barono paieška (15)

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas pakomentavo...

„WikiLeaks“ atsisakė publikuoti slaptą informaciją apie Rusijos valdžią (35)

Pačiame pernykštės JAV prezidento rinkimų kampanijos įkarštyje nutekintą medžiagą...

Išnarpliojo, ką slepia politikų apranga (3)

Statistinis šiuolaikinio politiko portretas – vidutinio amžiaus vyras, vilkintis kuklų,...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (29)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Niekada nesiskolinusią moterį užgriuvo solidi skola (5)

Viena Raguvėlės miestelio gyventoja gyvena kaip ant adatų. Dar liepos pabaigoje ji gavo...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (126)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (35)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...