Pietvakarių Irane, netoli nuo vienintelės šalies atominės elektrinės, įvyko 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimas, praneša Jungtinių Valstijų Geologinių tyrimų agentūra.
© Reuters/Scanpix

Pareigūnų teigimu, Bušero atominė elektrinė nenukentėjo ir dirba įprastu režimu, rašo bbc.co.uk.

Pranešama, kad per žemės drebėjimą, kurio epicentras buvo už 90 km į pietus nuo Bušero, žuvo mažiausiai 30 žmonių, dar apie 850 sužeista. Irano Raudonasis Pusmėnulis į šį rajoną siunčia savo komandas.  

Žemės drebėjimas buvo juntamas Dubajaus įlankoje, Abu Dabyje ir Bahreine.

Per sekančią valandą buvo užfiksuoti ir penki pakartotiniai smūgiai. Stipriausias iš jų buvo 5,4 balo. 

Iranas
paskelbė apie du naujus branduolinių technologijų projektus

Iranas antradienį paskelbė apie du svarbius, su branduolinėmis technologijomis susijusius projektus, kuriais išplečiami šalies pajėgumai išgauti ir perdirbti uraną, kuris, savo ruožtu, gali būti sodrinamas iki branduolinių reaktorių kuro ar potencialiai atominiams ginklams tinkamu laipsniu.

Apie naujus projektus paskelbta vos kelios dienos po to, kai aklavietėje atsidūrė dar vienas derybų su pasaulio galiomis ratas dėl Teherano branduolinės programos apribojimo.

Iranas jau turi urano kasyklų ir pajėgumų rūdą paversti negrynu urano oksidu, kuris yra pirmasis sodrinimo grandinės etapas. Tačiau naujieji objektai - didžiausia šalyje urano kasykla ir perdirbimo gamykla - užtikrina didesnį Teherano savarankiškumą kalbant apie žaliavas ir akcentuoja Irano ambicijas plėsti savo branduolinius pajėgumus, nors pasaulio galios ir spaudžia padaryti nuolaidų.

Iranas ir šešių valstybių - penkių nuolatinių Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narių ir Vokietijos - grupė po naujausio, praėjusią savaitę įvykusio derybų rato tebėra aklavietėje. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) sakė, kad "durys vis dar atidarytos" paktui su Iranu, bet paragino Teheraną žengti pirmuosius žingsnius sklaidant tarptautinį susirūpinimą, kad iraniečiai galbūt siekia pasigaminti branduolinių ginklų.

Iranas sako, kad nori tik branduolinių reaktorių elektros gamybos ir medicininiais tikslais. Irano valdžia reikalavo, kad pasaulio galios pripažintų šalies teisę sodrinti uraną ir sušvelnintų JT bei Vakarų sankcijas.

"(JAV) prezidentas (Barackas) Obama  negalėtų pasakyti aiškiau: Iranas negali turėti ir neturės branduolinio ginklo", - antradienį sakė J.Kerry, po Jeruzalėje įvykusių derybų su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu, kurio šalis yra perspėjusi, kad gali svarstyti karines galimybes Irano branduolinių objektų atžvilgiu.

"Esame atviri deryboms. Tačiau tai nėra ... begalinės derybos. Jų negalima naudoti kaip pateisinimo kitoms pastangoms bandyti ištrūkti dėl branduolinio ginklo", - pridūrė J.Kerry.

Antradienio pranešimas apie naujus urano gavybos ir perdirbimo objektus rodytų, kad Iranas ketina tesėti pažadus plėsti savo branduolinius pajėgumus nepaisant sankcijų ir kitų diplomatinio poveikio priemonių.

Prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas minimus objektus simboliškai paleido per vaizdo konferenciją Irano valstybinei branduolinių technologijų dienai, kuria pažymimos pirmo urano sodrinimo 2006-aisiais metinės.

M.Ahmadinejadas taip pat pakartojo ankstesnius pareiškimus, kad Iranas "tapo branduoline" valstybe, o JAV ir jų sąjungininkai negali sustabdyti Irano pažangos dėl to, ką Teheranas vadina taikia branduolinių technologijų plėtra.

Valstybinė televizija rodė ir ceremonijas Irano didžiausioje urano kasykloje Sagande ir urano rūdos koncentravimo gamykloje Ardakane. Abu tie objektai yra Irano centriniame regione.

Nė vienas iš šių objektų nežymi Irano persilaužimo technologijų srityje, nes šalis ir anksčiau turėjo mažesnių urano kasyklų ir perdirbimo gamyklų. Tačiau naujieji projektai sudaro sąlygas labiau kontroliuoti žaliavų gamybą sodrinimui.

Sagandas yra atvira kasykla, kurioje yra dvi iki giluminio klodo iškastos šachtos. Per metus toje kasykloje galima išgauti 132 tūkst. t urano rūdos.

Ardakano negryno urano oksido gamykloje rūda paverčiama koncentratu, kuris yra žaliava sodrinimui.

M.Ahmadinejadas pareiškė, kad Iranas jau įgijo branduolinių technologijų patirties, kuri dabar yra "mūsų mokslininkų širdyse ir protuose".

"Negalėjote blokuoti mūsų prieigos prie branduolinių technologijų, kai mes jų neturėjome. Kaip galite atimti tai iš mūsų rankų dabar, kai jas turime? - sakė jis, kreipdamasis į Vakarus. - Iranas tapo branduoline (valstybe). Niekas negalės jo sustabdyti ... Bendradarbiavimas su Irano valstybe jums yra geriausias sprendimas".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (229)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (125)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (4)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (299)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (10)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (274)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

Ar išsiveržus superugnikalniui liktume gyvi?

Ugnikalniai visais laikais kėlė didžiulę grėsmę gyvybei. Apie tai, ar šiais laikais...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (46)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (2)

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...