Iranas pirmadienį įteikia Tarptautinei atominės energetikos agentūrai (TATENA) laišką, jog sutinka pasirašyti susitarimo dėl TATENA garantijų papildomą protokolą ir nuo šios dienos laikinai nutraukia urano sodrinimo procedūrą.
Iranas pareiškė Rusijai, kad nuo šio pirmadienio laikinai sustabdo urano sodrinimo programą, taip pat sutinka įsileisti į savo branduolinius objektus tarptautinius inspektorius. Pirmadienį Iranas perdavė Tarptautinei atominės energetikos agentūrai (TATENA) laišką, jog oficialiai sutinka pasirašyti Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties Papildomą protokolą, leisiantį JT inspektoriams be jokių suvaržymų tikrinti Irano branduolinius objektus.

Savo ruožtu Vakarų diplomatai teigia, kad TATENA savo ataskaitoje apie Iraną ketina pranešti, jog šioje šalyje nerasta slaptos branduolinio ginklo kūrimo programos pėdsakų.

"Aš oficialiai pareiškiu jūsų vyriausybei, kad šiandien Iranas perdavė TATENA oficialų sutikimą pasirašyti Papildomą protokolą. Nuo šios dienos mes laikinai sustabdome urano sodrinimo procesą", - sakė Irano aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos sekretorius Hassanas Rohani (Hasanas Rohanis) per susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

"Jie (TATENA) leido mums suprasti, jog nebeturi Iranui adresuotų klausimų, į kuriuos nebūtų gavę atsakymų", - pridūrė H.Rohani.

V.Putinas į tai atsakė, jog nemato "jokių kliūčių toliau bendradarbiauti su Iranu branduolinėje srityje".

Nepaisydama Vakarų kaltinimų Iranui, Rusija padeda Teheranui statyti 800 mln. dolerių vertės branduolinį reaktorių Bušero uoste. Po susitikimo su Rusijos užsienio reikalų ministru Igoriu Ivanovu H.Rohani pareiškė, kad Rusija baigs statyti branduolinį objektą Bušere ir galbūt pradės antrąjį reaktorių. "Rusijos vadovybė patikino mus, kad atmosfera bendradarbiavimui plėtoti kaip niekad gera. Jie sako, kad Bušero reaktorius bus baigtas, o paskui mes pradėsime derybas dėl antrojo reaktoriaus statybos", - teigė Irano atstovas.

Papildomo protokolo pasirašymas taps pagrindiniu žingsniu, įgalinančiu išspręsti jau daug mėnesių trunkantį Irano ir JAV, kurios kaltina Teheraną bandant sukurti branduolinį ginklą, konfliktą. Iranas visą tą laiką tvirtino, kad jo branduolinė programa vykdoma taikiais tikslais.

Jungtinės Valstijos, priskyrusios Iraną vadinamosios "blogio ašies" šalims kartu su Šiaurės Korėja ir prieškario Iraku, kaltina Teheraną bandant sukurti branduolinį ginklą. Iranas į tai atsako, kad jo branduolinė programa yra visiškai taiki.

JT inspekcijų rezultatai bus surinkti ataskaitoje, kurią TATENA vadovas Mohamedas ElBaradei (Mohamedas ElBaradėjus) šią savaitę išsiuntinės 53 šalių diplomatams.

TATENA valdytojų tarybos nariai ataskaitą aptars lapkričio 20 dieną susitikime, kuriame JAV tvirtins, jog Iranas pažeidė Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį. Tačiau, vienas diplomatas teigė, jog šansų, kad Tarybos narės parems JAV, nedaug.

TATENA deklaracijoje dėl Irano objektų apžiūros rezultatų sakoma, kad Iranas nepranešė apie visus objektus, atliekančius branduolinius tyrimus, tačiau šie objektai nebuvo esminiai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (11)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (1)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (232)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (2)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (306)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...