Pirmadienį pradėjus darbą pirmam po 30 karo dešimtmečių Afganistano parlamentui, šalis pakilo iš invazijos ir konflikto pelenų, jausmingoje kalboje parlamentui sakė Afganistano prezidentas Hamidas Karzai.
Hamidas Karzai
© Sipa Press/Scanpix
Naujojo parlamento darbo pradžia yra esminis žingsnis siekiant užtikrinti karų nuniokotos šalies ateitį, sakė H.Karzai po to, kai davė priesaiką parlamento nariai. Iškilmingą ceremoniją stebėjo JAV viceprezidentas Dickas Cheney bei kiti užsienio svečiai.

"Leiskite man visam pasauliui pareikšti, jog Afganistanas kyla iš invazijos pelenų ir gyvuos amžinai", - sakė susijaudinęs H.Karzai, kurio žodžius palydėjo audringi naujųjų parlamentarų plojimai. Ne vieną jų prezidento kalba sugraudino.

"Veiksmingas parlamentas yra gyvybiški svarbus elementas siekiant sukurti saugią ir stabilią šalį", - teigė jis, atiduodamas pagarbą žmonėms, "už Afganistano laisvę paaukojusiems gyvybes". "Afganistano žmonės niekada nepamirš šių žmonių pralieto kraujo", - sakė jis.

Parlamentas Afganistane veikė iki 1973 metų perversmo, kurio metu buvo nuversta monarchija. Po šešerių metų, į šalį įsiveržus Sovietų Sąjungos armijai, kilo pasipriešinimo karas, baigęsis tik po dešimtmečio, kai nualinta Maskva buvo priversta išvesti savo pajėgas.

Vėliau pasipriešinimo lyderiai pradėjo kovoti tarpusavyje, ir šis įnirtingas pilietinis konfliktas nuslopo tik 1996 metais į valdžią atėjus ekstremistiniam Talibanui.

Šie griežtosios šalininkai buvo nuversti per 2001 metų JAV vadovaujamą karą. Nuo to laiko Afganistano pastangas užversti dešimtmečius trukusio karo istorijos puslapį žlugdė kruvinas sukilimas, kai talibai ir kiti kovotojai išpuolius rengia beveik kasdien.

H.Karzai sakė, kad naujųjų parlamentarų, kurių daugelis buvo išrinkti rugsėjo mėnesį per pirmuosius visuotinius rinkimus nuo 1969-ųjų, laukia didelis darbas. Senato nariai buvo paskirti vėliau.

"Žaidimas dar nesibaigė. Mūsų dar laukia ilgas darbas, - sakė jis. - Parlamentas ir vyriausybė turėtų varžytis, dėti pastangas ir koordinuoti (savo darbą)".

Sakydamas kalbą prezidentas pasinaudojo proga paminėti Afganistano pasiekimus, šaliai po Talibano nuvertimo pereinant prie demokratijos.

H.Karzai padėkojo tarptautinei bendrijai, ypač - kaimyniniam Pakistanui, už pagalbą atstatant šalį ir kovojant su terorizmu. Skurstantis Afganistanas yra priklausomas nuo užsienio pagalbos ir karinės jėgos.

Iš karto po H.Karzai kalbos, pirmoji parlamento sesija buvo atdėta iki antradienio.

Afganistane pirmadienį po beveik 30 karų ir okupacijos metų į posėdį susirinko šalies parlamentas. Jo darbo pradžios ceremonijoje dalyvavo ir JAV viceprezidentas Dickas Cheney.

Istorinis renginys vyko itin sugriežtinto saugumo sąlygomis, būgštaujant, jog ceremoniją gali mėginti sužlugdyti prieš ketverius metus JAV vadovaujamų pajėgų nuversto Talibano režimo šalininkai. Po Korano sūrų recitavimo, tautiniais drabužiais dėvinčios mergaitės parlamentarams ir svečiams padainavo patriotinių dainų.

"Galime didžiuotis, jog po ilgų smurto ir vargų metų Afganistanas tvirtais žingsniai imasi spręsti savo likimą", - susirinkusiesiems sakė parlamento sekretoriato vadovas Azizullah Ludinas.

Parlamentarų priesaikai prieš kiekvieną iš jų buvo padėtas Koranas. Iš viso prisiekti turėtų 351 parlamento narys, tarp kurių yra ir žmogaus teisių pažeidimais kaltinamų karo vadų, ir net buvusių Talibano narių.

Prieš prezidento Hamido Karzai kalbą į parlamentą kreipėsi labai gerbiamas buvęs karalius Mohammadas Zahir Shahas, nušalintas nuo valdžios per 1973 metų perversmą.

Be D.Cheney, tarp užsienio svečių buvo kaimyninio Pakistano parlamento delegacija, taip pat Kabule reziduojantys diplomatai, pranešė užsienio reikalų ministerija.

H.Karzai pirmadienį paskelbė nacionaline švente, skirta rugsėjo mėnesį per pirmus visuotinius rinkimus nuo 1969 metų išrinkto parlamento darbo pradžiai. Paskutinį sykį Afganistano parlamentas posėdžiavo 1973 metais, iki perversmo metu buvo nušalinta šalį amžius valdžiusi monarchija.

Tačiau likus kelioms valandoms iki sostinėje surengtos naujojo Afganistano parlamento priesaikos ceremonijos Afganistane surengtas išpuolis. Per jį žuvo trys policininkai, o dar vienas dingo, pranešė pareigūnai.

Sukilėliai policijos postą neramioje rytinėje Kunaro provincijoje užpuolė ankstyvą pirmadienio rytą, pranešė provincijos gubernatorius Asadullah Wafa.

Užpuolikai, kurie, A.Wafos teigimu, priklausė 2001 metais JAV vadovaujamų pajėgų nuverstam Talibanui, postą buvo užėmę kelias valandas. Auštant jie jį padegė ir pasišalino.

"Galiu patvirtinti, kad trys policininkai žuvo, o vienas dingo", - sakė A.Wafa.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (45)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (401)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Įspūdinga sulaikymo operacija Kaune: vyras įtariamas žmogžudyste (6)

Pirmadienį DELFI skaitytojas atsiuntė nuotraukas ir vaizdo įrašą iš įspūdingo sulaikymo. Kaune...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (21)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (708)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Tomas Vosylius. Superkova ar cirkas už didelius pinigus? (25)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (7)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris...

Pietų dėžutę susiruoškite iš vakaro: minkšta vištiena pesto padaže

Receptas itin lengvas, greitai paruošiamas ir patiks net ir tiems, kuriems vištiena jau gerokai...

Lietuvoje įspėjama apie apgaulingą žinutę: neatidarykite „Facebook“ nuorodos (4)

Bendraujantys socialiniu tinklu „Facebook“ pastaruoju metu galėjo sulaukti žinutės, kuri neva...

Darbdavys sugalvojo būdą tikrinti, kiek laiko darbuotojai praleidžia darbo vietoje (18)

Didžiosios Britanijos bankas „ Barclays “ įrengė įtaisus, per kuriuos stebi, kiek laiko...