„Jei norėčiau, ir jei situacija (dėl negalių narkotikų) blogės ir taps labai pavojinga, galėčiau paskelbti karo padėtį. Niekas negalės manęs sustabdyti“, - kalboje šeštadienį vakare savo kalboje pareiškė R. Duterte, praėjus 30 metų nuo garsiojo „Liaudies valdžios“ sukilimo, nuvertusio diktatorių.

71-erių buvęs valstybės prokuroras teigė sieksiantis „apsaugoti Filipinų gyventojus ir šalies jaunimą“.

R. Duterte rinkimus laimėjo pernai gegužę, pažadėjęs įveikti nelegalią prekybą narkotikais ir imtis beprecedenčių griežtų priemonių, kad Filipinai netaptų, jo teigimu, narkotikų valstybe.

Per vos daugiau nei šešis mėnesius, taikant šias griežtas priemones, žuvo mažiausiai 5,7 tūkst. žmonių; todėl nerimą kelia teisinės valstybės principų pažeidimai saugumo pajėgose ir ginkluotų "budinčiųjų" vykdomi žudymai be teismo.

Ilgalaikė Filipinų sąjungininkė JAV buvo viena aršiausių kritikių dėl šių žudynių, o kadenciją baigiantis prezidentas Barackas Obama ragino R. Dutertę kare elgtis „teisingai“.

R. Duterte į kritiką reagavo piktai ir žadėjo tęsti karą, kol bus laimėta kova su nelegaliu narkotikų platinimu.

Įvesti karo padėtį R. Duterte yra žadėjęs ir anksčiau, tačiau šeštadienio komentaras buvo tiesiausiai pareikštas grasinimas.

Karo padėtis leistų R. Dutertei naudoti kariuomenę, taikyti civilinę teisę ir, nepateikus kaltinimų, ilgam sulaikyti žmones.

Davė įsakymą kariams sprogdinti ir ekstremistus, ir jų įkaitus

R. Duterte davė įsakymą šalies kariams sprogdinti su įkaitais sprunkančius ekstremistus, taip esą bus kovojama su pagrobimų jūroje banga, o civilių žūtį tokių operacijų metų vadina „atsitiktinėmis aukomis“, skelbia AP.

R. Duterte jau anksčiau yra pranešęs, kad kalbėdamasis su Indonezijos ir Malaizijos vadovais leido šių šalių karinėms pajėgoms imtis sprogmenų, joms persekiojant kovotojus, kurie jūroje palei visų trijų valstybių jūrines sienas grobia jūreivius ir įkaitus gabenasi į pietinę Filipinų dalį.

Šeštadienį Filipinų vadovas paskelbė tokį pat įsaką davęs ir savo šalies pajėgoms. Jis kariniam laivynui ir pakrantės apsaugos tarnyboms liepė „išsprogdinti visus bandančius pasprukti pagrobėjus“.

Kalbai pasisukus apie žūsiančius įkaitus, R. Dutertė tik išreiškė apgailestavimą ir juos pavadino atsitiktinėmis civilių aukomis.

Anot Filipinų prezidento, tokie metodai leis vyriausybei suvesti sąskaitas su iš išpirkų gyvenančiais ekstremistais, o potencialioms pagrobėjų aukoms pataria „tiesiog nesileisti pagrobiamoms“.