Europos Komisijai savo veikloje nepavyksta išvengti skandalų. Naujausia Europos Sąjungos (ES) kovos su sukčiavimu agentūros (OLAF) ataskaita skelbia, jog 2007 metais Komisija pirmavo tarp visų ES institucijų pagal pradėtų naujų vidaus patikrinimų kiekį.
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Tarp ES valstybių narių daugiausiai priekaištų nusipelno ne tik sunkiai suvaldomos naujokės Rumunija ir Bulgarija, bet ir Bendrijos senbuvės Belgija, Vokietija ir nuolat skandalų šleifo lydima Italija.

Europos Komisijos pareigūnai praėjusiais metais sukčiavimu buvo įtarti 84 kartus, kai tuo tarpu ES Ministrų taryba sulaukė vos 7-ių, o Europos Parlamentas - 5-ių patikrinimų.

Komisijos pareigūnai padidinto OLAF dėmesio susilaukia ne be priežasties. Vienas tyrimas nustatė, jog neįvardytos Komisijos atstovybės užsienyje darbuotojas pasisavino lėšas, klastojo dokumentus ir bandė kolegas papirkti "dešimčių tūkstančių eurų" suma. Kitu atveju buvęs ES pareigūnas apsimetė gyvenąs kitoje šalyje, kad gautų didesnę pensiją. OLAF tyrėjui teko nemažai pakeliauti, kol pavyko išsiaiškinti, kur pretendentas iš tiesų praleidžia daugiausiai laiko.

Tyrimų rezultatai paprastai perduodami atitinkamų šalių teisėsaugos institucijoms. Tiesa, minėtose bylose nusižengėliai nukentėjo nežymiai - atstovybės darbuotojas netgi nebuvo atleistas, jam tik uždrausta ateityje administruoti ES fondų lėšas, tuo tarpu pensininkui nurėžta dalis jam priklausančių išmokų. "Kadangi Europos Komisija, lyginant su kitomis institucijomis, paskirsto didžiausią biudžeto dalį, be to, jai dirba didesnė ES pareigūnų ir kitų darbuotojų dalis, ji dažniau tampa tyrimų taikiniu", - teigiama OLAF metinėje ataskaitoje.

Visų ES valstybių narių "lydere" praėjusiais metais tapo Rumunija, sulaukusi 95 tyrimų. Italija su 80 patikrinimų žengė antroje vietoje, Vokietija (75 patikrinimai) liko trečia, nemažai patikrinimų buvo pradėta ir Belgijoje (72), Bulgarijoje (52), Ispanijoje (42), Graikijoje (41) bei Lenkijoje (38). Lietuvoje buvo pradėti vos 8 tyrimai - tiesa, tai yra daugiau negu Estijoje (3) ar Latvijoje (2).

Vertinant pagal tyrimų santykį pagal valstybių gyventojų skaičių, Belgija, Liuksemburgas, Bulgarija, Rumunija ir Graikija sulaukė daugiausiai OLAF dėmesio. Dažniausiai buvo tiriami klausimai, susiję su žemės ūkio subsidijomis, cigarečių kontrabanda bei ES "išorinės pagalbos" lėšų paskirstymu.

OLAF anksčiau buvo ne kartą kritikuojama dėl esą nepakankamai aktyvaus vidinių ES sukčiavimo atvejų tyrimo. Vis dėlto praėjusiais metais agentūrą užplūdę pranešimai apie galimus sukčiavimo atvejus, pasak jos direktoriaus vokiečio Franzo Hermanno Brunerio, rodo didėjantį pasitikėjimą OLAF veikla.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (372)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Atrakcijos Palangoje, kurios paįvairins poilsį prie jūros

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (66)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (6)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (62)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (316)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (9)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (37)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...