Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai penktadienį Bratislavoje aptarė bendrą strategiją santykiuose su Turkija, augant susirūpinimui dėl žmogaus teisių padėties šioje šalyje.
ES užsienio reikalų ministrų susitikimas Bratislavoje
© AP/Scanpix

Santykiai su Turkija yra vienas iš kelių darbotvarkės klausimų, kurie turi būti svarstomi 28 šalių ministrų dviejų dienų susitikime. Ministrai tai pat turėtų aptarti bendras kovos su terorizmu pastangas ir Bendrijos tarptautinę strategiją.

Tačiau į susitikimą atvykusių jo dalyvių pasisakymai rodo, kad pagrindinė jiems dabar rūpinti problema – kaip sureguliuoti santykius taip, kad ES galėtų daryti spaudimą Ankarai dėl žmogaus teisių padėties šalyje ir nekelti grėsmės migrantų priėmimo sutarčiai.

Turkija siekia bevizio režimo savo piliečiams, keliaujantiems į ES šalis, ir grasina pasitraukti iš sutarties, jeigu nebus įvykdyti jos reikalavimai. Tačiau Briuselis sako, kad tai bus įmanoma tik tuo atveju, jeigu Ankara atsisakys plataus masto valymo, kuris prasidėjo po nepavykusio liepos mėnesio perversmo, kuriuo buvo siekiama nuversti šalies prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.

Pagal Ankaros ir ES susitarimą Turkija sutiko priimti migrantus iš Sirijos ir kitų šalių, bandančius nelegaliai patekti į ES iš Turkijos, nuo kovo smarkiai sumažindama į ES atvykstančių pabėgėlių srautą.

Ankaros nepasitenkinimą kelia kelių ES pareigūnų raginimai sustabdyti arba visiškai nutraukti metų metus trunkančias derybas dėl Turkijos narystės ES – vėlgi dėl žmogaus teisių padėties šalyje. R. T. Erdogano kalbos apie mirties bausmė sugrąžinimą ir antiteroristinį įstatymą, kuris galėtų būti taikomas žurnalistams, yra keli iš didžiausius ES nuogąstavimus keliančių dalykų.

Į susitikimą atvykęs Austrijos užsienio reikalų ministras Sebastianas Kurzas pakartojo savo ankstesnį raginimą nutraukti su Turkija derybas dėl narystės ES ir žurnalistams pareiškė, kad „mes svarstome (galimybę) išgryninti veiksmus ir siekius nutildyti tuos, kurie laikosi visiškai klaidingo požiūrio“.

Ir S. Kurzas, ir Austrijos kancleris Christianas Kernas ragina nutraukti narystės derybas su Turkija. Ministras taip pat sakė, kad Turkija privalo įgyvendinti reikalavimus prisitaikyti prie Europos žmogaus teisių standartų, jeigu nori ES vizų režimo liberalizavimo, bet „dabar šios sąlygos nėra įgyvendintos“.

Ankara yra „svarbi partnerė ir mes turime aiškiai tarpusavyje susitarti, ko mes norime iš Turkijos“, sakė jis.

Tuo metu ES pirmininkaujančios Slovakijos užsienio reikalų ministras Miroslavas Lajčakas pareiškė, kad ES turi priimti vieningą poziciją dėl Turkijos.

Prieštaraudamas S. Kurzui jis sakė, kad Slovakija pasisako už derybų dėl Turkijos narystės ES pratęsimą, pavadindamas jas „geriausiu svertu, kokį tik ES gali turėti“ prieš Ankarą.

Šiai nuomonei pritarė ir kiti ministrai.

„Mes turime labai aiškiai (kalbėti), palaikydami Turkijos pareigūnus dėl nepavykusio valstybės perversmo ir prašydami Turkijos pareigūnų gerbti įstatymų viršenybę bei pagrindines žmogaus teises, – sakė Italijos užsienio reikalų ministras Paolo Gentiloni. – Bet aš nemanau, kad būtų verta sakyti, jog daugiau jokių derybų su Turkija (nebus)“.

Išreikšdamas susirūpinimą dėl kitos problemos Vokietijos diplomatijos vadovas Frankas-Walteris Steinmeieris pareiškė, kad ministrai taip pat kalbėsis apie Turkijos įsiveržimą į Siriją, kur ji kovoja su „Islamo valstybės“ džihadistais ir kurdų kovotojais, neva keliančiais Ankarai grėsmę.

Didžiosios Britanijos sprendimas išstoti iš ES į šio susitikimo darbotvarkę nebuvo įtraukas. Tačiau britų užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas apie šį klausimą užsiminė savo žinutėje, kurioje kalbama apie Londono ketinimus bendradarbiauti su ES.

„Galbūt mes traukiamės iš Europos Sąjungos, bet mes pasiliekame Europoje“, – pasakė B. Johnsonas ir pridūrė, kad yra visiškai pasiryžęs dalyvauti bendradarbiaujant „Europos užsienio politikos, Europos gynybos ir saugumo“ srityse.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (755)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (261)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (10)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (215)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (9)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...