Naujienų agentūros AFP gautame Bendrijos lyderių pareiškimo projekte neužsimenama apie galimas sankcijas, kurių imtis ragina Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija. Tačiau pareiškimo tonas Rusijos atžvilgiu yra jau griežtesnis.

„Europos (Vadovų) Taryba griežtai smerkia Sirijos režimo ir jo sąjungininkų, ypač Rusijos, atakas prie civilius Alepe“, – rašoma pareiškimo projekte.

Jame Damasko režimas ir jo sąjungininkai raginami skubiai užtikrinti „netrukdomą humanitarinę prieigą prie Alepo“ ir kitų šalies vietovių.

Pareiškime taip pat raginama „nedelsiant nutraukti kovos veiksmus ir atnaujinti patikimą politinį procesą, palaikomą Jungtinių Tautų“.

Pareiškimo projekte pabrėžiama, kad „atsakingieji už tarptautinės humanitarinės teisės ir žmogaus teisių normų pažeidimus turi būti patraukti atsakomybėn“.

28 Bendrijos lyderiai taip pat prašo ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini ir Europos Komisijos – ES vykdomosios valdžios institucijos – toliau prisidėti prie medicininės evakuacijos pastangų bendradarbiaujant su Jungtinėmis Tautomis.

F. Mogherini taip pat prašoma siekti politinės pereigos Sirijoje dirbant su svarbiausiais regiono veikėjais, kurie pareiškimo projekte neįvardyti.

Bendrijos lyderiai sugriežtino savo toną Rusijos atžvilgiu, kai bloko šalių užsienio reikalų ministrai pirmadienį pirmą kartą už Alepo bombardavimą pasmerkė konkrečiai Maskvą ir įspėjo, kad šie antskrydžiai gali prilygti karo nusikaltimams.

Ketvirtadienio susitikimą rengiantis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas įspėjo apie būtinybę išsaugoti Europos vienybę Rusijos atžvilgiu, kai kuriems bloko lyderiams demonstruojant mažėjančią paramą sankcijoms, kurios buvo įvestos Maskvai už jos vaidmenį Ukrainos konflikte.

Bendrijos lyderiai prie pietų stalo ketina surengti diskusiją dėl bloko strategijos Rusijos atžvilgiu.

„Santykiuose su Rusija mūsų vertingiausias dalykas tebėra mūsų vienybė. Iki šiol, nepaisant mūsų nuomonių skirtumų, visuomet likdavome vieningi, turime taip elgtis ir toliau“, – sakė D.Tuskas spaudos konferencijoje.

„Tai taip pat bus itin svarbu, kai spręsime klausimą dėl Rusijos vaidmens Sirijoje“, – pridūrė D.Tuskas.

Vašingtonui ir Londonui spaudžiant bloką imtis sankcijų prieš Maskvą, Europos Parlamento lyderiai Manfredas Weberis, Guy Verhofstadtas ir Rebecca Harms nusiuntė laišką D. Tuskui, kuriame ragina jį siekti, kad būtų sutarta imtis priverstinių priemonių.

Jie savo laiške, kurio kopiją gavo AFP, ragina lyderius viršūnių susitikime priimti sprendimą „imtis vykdymo užtikrinimo priemonių, jei Rusija toliau pažeidinės JT Saugumo Tarybos rezoliucijas ir bombarduos civilius“.