Rusija su atsargiu optimizmu vertina derybų su Europos Sąjunga (ES) eigą dėl Kaliningrado srities likimo, kai jos kaimynės Lietuva ir Lenkija taps ES narėmis.
"Rusijos ir ES derybos nuo pasikeitimo bendromis nuomonėmis perėjo prie dalykinės fazės. Šiame etape pasirodė atitinkamų signalų, kurie duoda pagrindą atsargiam optimizmui", - ketvirtadienį pareiškė rusų žurnalistams Rusijos užsienio reikalų ministerijos Bendradarbiavimo su Europos šalimis departamento vadovas Vladimiras Čižovas.

Jis pažymėjo, kad Maskvos ir ES derybų pagrindas yra memorandumo projektas dėl Kaliningrado, kurį Rusija perdavė ES.

Šiame memorandume, pažymėjo Rusijos diplomatas, išdėstyti "laikinojo bevizio tranzito iš Kaliningrado srities į likusią Rusijos dalį ir atgal parametrai".

Pirmiausia, sakė V.Čižovas, kalbama apie susisiekimą autobusais ir geležinkeliu.

V.Čižovas su rusų žurnalistais susitiko Niujorke penktadienį įvyksiančio Rusijos diplomatijos vadovo Igorio Ivanovo susitikimo su savo kolegomis iš 15 ES šalių išvakarėse.

Kaip pažymėjo departamento direktorius, viena iš pagrindinių temų šiame susitikime bus Kaliningrado problema. Tačiau, sakė V.Čižovas, šiame susitikime "mes nesitikime gauti atsakymą į Rusijos pasiūlymus".

Departamento direktorius pranešė, kad konkreti ES pozicija dėl Kaliningrado srities, kaip tikimasi, bus patvirtinta per ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, kuris rugsėjo 30 dieną turi įvykti Briuselyje.

Atsakydamas į klausimą, ką Rusijos šalis tikisi išgirsti iš ES, diplomatas atsakė, kad "mes norėtume tarpinio sprendimo dėl bevizio tranzito iš Kaliningrado srities į likusią Rusiją ir atgal".

Kaip pažymėjo V.Čižovas, tai pati opiausia problema, atsižvelgiant į tai, kad Lietuva kitų metų sausį panaikins vizų lengvatas per šalį važiuojančių Rusijos traukinių keleiviams, o nuo 2003 liepos 1 dienos vizų reikalaus ir iš Kaliningrado srities gyventojų, vykstančių į Lietuvą ir per ją automobiliais.

Diplomatas pažymėjo, kad laisvas žmonių judėjimas - tai "pati opiausia, tačiau ne vienintelė problema" sprendžiant Kaliningrado ateitį. Pasak jo, taip pat svarbios tokios problemos, kaip krovinių tranzitas, Kaliningrado srities aprūpinimas energetiniais resursais, žuvininkystė.

V.Čižovas pabrėžė, kad turint omenyje ilgalaikę perspektyvą Rusija "tikisi, jog tarp ES ir Rusijos apskritai nebus vizų režimo". Tačiau, jo nuomone, "tai net ne rytdienos reikalas".

V.Čižovas ypač pabrėžė, kad šiuo atveju kalbama ne apie Rusijos prisijungimą prie Šengeno sutarties zonos.

"Omenyje turimas vizų režimo panaikinimas laikinam įvažiavimui tokiomis sąlygomis, kurios galioja 43 šalių, nepriklausančių ES, piliečiams". Daugeliu atveju toks režimas numato teisę būti šalyje iki 90 dienų.

V.Čižovas pranešė, kad viena iš penktadienį Niujorke įvyksiančio susitikimo temų bus pasirengimas jubiliejiniam, 10-ajam, ES ir Rusijos viršūnių susitikimui, kuris lapkričio 11 turi įvykti Kopenhagoje.

Pasak, V.Čižovo, "lapkričio viršūnių susitikimas - tai savotiška psichologinė riba, iki kurios, tikimės, situacija dėl Kaliningrado taps aiški".

Diplomatas taip pat pranešė, kad Maskvoje spalio viduryje įvyks I.Ivanovo darbo susitikimas su vadinamuoju ES trejetu, kurį sudaro Danijos, dabar pirmininkaujančios ES, ir Graikijos, perimsiančios iš Kopenhagos pirmininkavimą Sąjungai nuo kitų metų pradžios, užsienio reikalų ministrai, taip pat ES užsienio reikalų komisaras Chrisas Pattenas ir ES bendrosios užsienio ir saugumo politikos vyriausiasis įgaliotinis Javieras Solana.

Maskva, nuogąstaujanti, kad Lietuvai ir Lenkijai panaikinus vizų režimo lengvatas Kaliningrado srities gyventojams, ši vieną milijoną gyventojų turinti sritis bus atkirsta nuo pagrindinės Rusijos dalies ir izoliuota, suaktyvino politinį spaudimą ES šalims, reikalaudama išsaugoti bevizę erdvę.

Tačiau Briuselis griežtai atmeta bevizio režimo galimybę, nes baiminasi nelegalų ir organizuotų nusikaltėlių antplūdžio iš Kaliningrado į ES, jeigu sienos su juo nebus griežtai kontroliuojamos.

Lietuva ir Lenkija tikisi tapti visateisėmis ES narėmis 2004 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (112)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (48)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (34)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (44)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (2)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (130)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (29)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (56)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Kokios spalvos bus madingos artėjančio šaltojo sezono metu

Vasarai artėjant į pabaigą pamažu imama domėtis, koks koloritas dominuos artėjančio šaltojo...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (12)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...